Jak donoszą branżowe źródła, już wschodnie spółki przygotowują już kilka statków, które mają transportować ropę z Rosji do Indii.
Choć Indie nie były dotychczas znaczącym nabywcą rosyjskiej ropy, masowe wycofywanie się Zachodu z handlu z Moskwą może to zmienić. Indyjski Oil Corp ogłosił duży przetarg na zakup 3 milionów ton ropy, a równolegle do tego kilka statków jest przygotowywanych, by zająć się transportami do Azji.
Jak wylicza portal TradeWinds, duże tankowce, które mają zagospodarować dostawy ropy z Uralu, są już niemal w gotowości. I tak chińska spółka Unipec wynajęła od Vitol tankowiec Nissos Rhenia o nośności 318 700 ton – jednostka ma przejąć rosyjską ropę przeładowywaną u wybrzeży Danii i przewieźć ją na wschód. Landbridge Prosperity oraz Pertamina Pride, tankowce o nośności powyżej 300 tys. ton, oba należące do Trafigury, mają z kolei obsługiwać ropę z Uralu. Podobnie rzecz ma się ze statkiem Svet o nośności 315 tys. ton, wynajętym przez rosyjski Sovcomflot należącej do Lukoil spółce handlowej Litasco. Portal podaje, że te cztery tankowce VLCC, które mają dostarczać ropę na wschód, to już dwa razy więcej niż zazwyczaj w ciągu miesiąca.
Z handlu ropą z Rosją w reakcji na inwazję na Ukrainę rezygnują już Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, prawdopodobnie na podobny krok – lub ograniczenie handlu – zdecyduje się część krajów europejskich. Niemniej jednak wielu odbiorców surowca w Europie, Ameryce Północnej i Australii już na własną rękę zrezygnowało z zakupu jej w Rosji. Tym samym z zaopatrywania się w surowce w Moskwie wycofała się większość największych koncernów energetycznych.
Fot. Depositphotos
CMA CGM odbiera statki na LNG
Hanwha Ocean zbuduje najnowocześniejsze okręty podwodne dla Korei Południowej. Te same oferuje w ramach programu "Orka"
Deltamarin podpisuje umowę projektową na statki Wallenius Wilhelmsen
Doki w Chinach pękają w szwach. W Korei i UE pustoszeją
ABB dostarczy pierwszy na świecie morski system ładowania dla nowych promów elektrycznych Auckland Transport
Zatwierdzenie AiP dla innowacyjnego projektu statku ekspedycyjnego