• <
gryfia_70lat

Zbankrutowana Sri Lanka ratuje się rosyjską ropą

jm

31.05.2022 16:15
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Zbankrutowana Sri Lanka ratuje się rosyjską ropą

Partnerzy portalu

Zbankrutowana Sri Lanka ratuje się rosyjską ropą - GospodarkaMorska.pl
Fot. Kristian Lundgren / MarineTraffic.com

Polityczne i gospodarcze problemy sprawiają, że Sri Lanka stoi w obliczu niedoborów wszelkiego rodzaju paliw i surowców energetycznych. Żeby zapewnić krajowi choć minimalne zasoby, rząd zezwolił na import rosyjskiej ropy.

Rosyjska ropa odmiany Siberian Light trafiła 28 marca do jedynej w kraju rafinerii Ceylon Petroleum Corp. Dzięki temu zakład zostanie uruchomiony po ponad dwóch miesiącach zastoju. Lankański minister mocy i energii Kanchan Wijesekera poinformował na Twitterze, że w ciągu kilku dni rafineria przystąpi do produkcji oleju opałowego.

Tym samym Sri Lanka stała się kolejnym azjatyckim krajem, który zwrócił się ku rosyjskim zasobom. Zdecydowana większość zakładów w Europie, Ameryce Północnej i Australii wstrzymała import rosyjskiej ropy po napaści Rosji na Ukrainę. Spowodowało to duży spadek jej cen, z czego skrzętnie korzystają niektóre azjatyckie kraje, m.in. Chiny i Indie.

Ropa Siberian Light, jednego z kilku gatunków, jaki może być przetwarzany w lankańskiej rafinerii, dotarła do wyspiarskiego kraju w ładowni 249-metrowego tankowca Nissos Delos pływającego pod flagą Wysp Marshalla. Jego właścicielem jest grecka Kyklades Maritime. Po wprowadzeniu europejskich sankcji Grecja stała się głównym hubem przeładunkowym dla rosyjskiej ropy, a tamtejsi armatorzy i właściciele statków często są wymieniani pośród tych, którzy pomagają Moskwie w omijaniu prawnych ograniczeń w eksporcie surowców. W tym jednak przypadku statek został wyczarterowany przez Coral Energy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nissos Delos został załadowany w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym 29 marca.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.