• <
escort_980x120_gif_2020

Rada UE z porozumieniem w sprawie rybołówstwa na Morzu Bałtyckim

sg

20.10.2022 14:04
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Rada UE z porozumieniem w sprawie rybołówstwa na Morzu Bałtyckim

Partnerzy portalu

Rada UE z porozumieniem w sprawie rybołówstwa na Morzu Bałtyckim - GospodarkaMorska.pl

17 października Komisja Europejska ogłosiła osiągnięcie porozumienia w sprawie szans dla rybołówstwa na Morzu Bałtyckim. Dokument dotyczy strategii na 2023 rok. Dokument uchwaliła Rada Unii Europejskiej.

Dokument powstał na podstawie propozycji złożonej przez Komisję Europejską w sierpniu 2022 roku.

Jak podkreśla KE, ustalenie porozumienia nie było łatwe ze względu na skomplikowaną sytuację ekosystemów Morza Bałtyckiego, w tym wielu ławic ryb w akwenie.

– W ostatnich latach pracowaliśmy nad tym, by odtworzyć środowisko morskie i ławice ryb Morza Bałtyckiego. Cieszę się, że Rada zgodziła się na kompleksowe rozwiązanie przygotowane przez Komisję Europejską w sprawie stworzenia możliwości rybołówstwu i w większości podążyła za naszymi propozycjami. Odpowiedzialne decyzje osiągnięte dzisiaj, zbudowane na podstawie zrównoważonego kompromisu osiągniętego przez Członków Państw regionu Morza Bałtyckiego, pomoże uzyskać Bałtykowi lepszy status środowiskowy, tak by znowu mógł być źródłem utrzymania i życia dla naszych rybaków i rybaczek. Poza tym, w 2023 miną trzy lata od konferencji ministrów pt. „Nasz Bałtyk”. KE użyje tego kamienia milowego, by przyjrzeć się postępowi, jaki wszyscy uczyniliśmy w urzeczywistnianiu zobowiązań, które zapisaliśmy w Deklaracji, oraz do przywracania Bałtykowi rozkwitu – skomentował Virginijus Sinkevičius, Komisarz ds. Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa.

Jak informuje KE, zgodnie z nowym porozumieniem część uprawnień na połów ryb w 2022 roku zostanie przeniesionych na rok 2023. Ponadto Rada wyraziła zgodę na dodatkowe środki zarządzania odbudową. Wśród nich znalazły się: ograniczenie połowów do nieuniknionych przyłowów dwóch ławic dorsza, łososia w głównym basenie i śledzia zachodniego. Na niektórych obszarach utrzymano także zamknięcia tarlisk i ograniczenia połowów rekreacyjnych dorsza bałtyckiego i łososia.

Dalsze restrykcje dotyczące połowu flądrokształtnych (płastug) zwiększy maksymalne możliwości połowu (TAC) gładzicy bez uszczerbku na stada dorsza. Poza tym Rada UE zwiększyła limity połowu śledzia centralnego, a zmniejszyła dla szprota, śledzia błotnickiego i śledzia ryskiego.

Porozumienie zawiera też poprawkę dotyczącą możliwości połowu morszczuka południowego w Oceanie Atlantyckim.

W porozumieniu z naukowcami ustalono, że udział w połowach będzie podniesiony do 14 096 ton. Jak zapewnia KE, rybacy mają skorzystać z tych zmian już w tym roku.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.