• <
siemens_gamesa_2022

ORP „Błyskawica” ma nowego dowódcę

zk

04.01.2022 12:00 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

ORP „Błyskawica” ma nowego dowódcę  - GospodarkaMorska.pl
Fot. H. Nagrodzki/MMW/gdynia.pl

Zmiana warty na „Błyskawicy”. Okręt-muzeum ma nowego dowódcę reprezentacyjnego. Został nim dotychczasowy dowódca „Wodnika” – kmdr por. Paweł Ogórek. Zastąpił on na tym stanowisku kmdr. por. Waltera Jarosza.
 
ORP „Błyskawica” to jedna z najbardziej znanych gdyńskich atrakcji i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. To jednostka, która na stałe wpisała się w krajobraz naszego miasta. W ubiegłym roku obchodziliśmy 84. rocznicę podniesienia biało-czerwonej bandery na tym słynnym niszczycielu.
 
Od 3 stycznia okręt-muzeum ma nowego dowódcę reprezentacyjnego. To kmdr por. Paweł Ogórek, który do tej pory dowodził okrętem ORP „Wodnik”. Przejął on obowiązki kmdr. por. Waltera Jarosza.
 
Uroczystość przekazania obowiązków dowódcy odbyła się na pokładzie niszczyciela ORP „Błyskawica”. Zachowano przy tym ceremoniał morski. W wydarzeniu wzięli udział: kadm. Mirosław Jurkowlaniec – dowódca 3. Flotylli Okrętów, kadra 3. Flotylli Okrętów oraz członkowie załogi okrętu.
 
Kmdr por. Walter Jarosz był dowódcą reprezentacyjnym okrętu-muzeum ORP „Błyskawica” od 1 marca 2017 roku. Teraz będzie szefem szkolenia 3. Flotylli Okrętów.
 
Kmdr por. Paweł Ogórek urodził się 8 czerwca 1968 roku w Łososinie Dolnej. W 1992 roku ukończył studia na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W tym samym roku rozpoczął służbę w grupie okrętów szkolnych – na „Wodniku” pełnił funkcję dowódcy działu artyleryjskiego, a następnie dowódcy działu łączności i obserwacji technicznej. W 1995 roku został dowódcą działu nawigacyjnego na okręcie ORP „Gryf”. Natomiast od 1999 roku był zastępca dowódcy tegoż okrętu. W latach 2002-2006 pełnił obowiązki starszego oficera flagowego/starszego oficera operacyjno-szkoleniowego w Dywizjonie Okrętów Szkolno-Badawczych. Od 2006 roku był starszym oficerem flagowym – nawigatorem w 3. Flotylli Okrętów. Od 24 marca 2010 roku pełnił funkcję dowódcy okrętu ORP „Wodnik”.

    kadm. Mirosław Jurkowlaniec – dowódca 3. Flotylli Okrętów oraz kadra 3. Flotylli Okrętów podczas uroczystości przekazania obowiązków dowódcy okrętu-muzeum ORP „Błyskawica” // fot. H. Nagrodzki/MMW

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.