• <
BOTA_2023

Na Śląsku stany alarmowe rzek w związku z roztopami

jb

24.12.2022 08:40 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Na Śląsku stany alarmowe rzek w związku z roztopami

Partnerzy portalu

Na Śląsku stany alarmowe rzek w związku z roztopami - GospodarkaMorska.pl
Fot. MaiekKl, CC0, via Wikimedia Commons

Stany alarmowe rzek były w sobotę rano lokalnie przekroczone w woj. śląskim w związku z roztapianiem się śniegu, który spadł w regionie w ub. tygodniu. Wartości alarmowe wodowskazów były przekroczone w Mizerowie-Borkach na Pszczynce i na Brynicy w miejscowości o tej samej nazwie.

Ponadto stany ostrzegawcze wodowskazów przekroczone były na Pszczynce w Pszczynie, na Gostyni w Bojszowach, na Przemszy w miejscowości Piwoń, na Mitrędze w Kuźnicy Sulikowskiej i na Pilicy w Wąsoszu. Większość wskazań miała tendencje stałe, nieznacznie rosły jedynie stany Pszczynki i Pilicy.

O wezbraniach rzek w woj. śląskim z przekroczeniem stanów ostrzegawczych lub alarmowych ostrzegały w piątek Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie i Wrocławiu. Ostrzeżenia te, obejmujące także sobotę i – niektóre – niedzielę dotyczyły zlewni rzek: Pilicy, Bierawki, Małej Wisły, Przemszy, Soły, Górnej Odry, Czadeczki, Olzy i Kłodnicy.

W piątek wieczorem odwołano jednak ostrzeżenia o roztopach dla większości obszaru woj. śląskiego. W sobotę rano obowiązywało jeszcze – do południa – ostrzeżenie obejmujące powiaty cieszyński i żywiecki. Uwzględniało ono m.in. spodziewane w ciągu dnia, przyspieszające roztopy, niewielkie opady deszczu.

Dziękujemy za wysłane grafiki.