• <
bulk_cargo_port_szczecin

W PE wystawa zabytków wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin–Świnoujście

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski W PE wystawa zabytków wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin–Świnoujście

Partnerzy portalu

zabytek
Fot. ZMPSiŚ

W Parlamencie Europejskim w Brukseli do końca marca można będzie oglądać wystawę poświęconą zabytkom wydobytym z modernizowanego toru wodnego Szczecin–Świnoujście. W trakcie jego pogłębiania z wody wyciągnięto około 100 ton różnych przedmiotów.

"Tor wodny Szczecin–Świnoujście jest już zmodernizowany. Cieszą takie wydarzenia, na których możemy pokazywać efekty bardzo ważnych przedsięwzięć" – przekazał w przesłanym komunikacie sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk.

W trakcie pogłębiania toru wodnego Szczecin–Świnoujście do 12,5 m z Odry wydobyto 100 ton zabytków, to m.in. silnik samolotu bombowego Boeing B-17 Flying Fortress z czasów II światowej.

Najwięcej wśród wydobytych przedmiotów stanowiły elementy statków. Natrafiano na około 100 różnego rodzaju kotwic, niektóre o masie kilku ton, boje czy elementy wyposażenia łodzi rybackich. Znaleziono także zabytki z wcześniejszych epok historycznych, m.in. średniowieczny miecz.

Wśród obiektów z czasów II wojny światowej wyciągnięto też elementy niemieckiego pancernika Lützow, zbombardowanego przez brytyjskie samoloty w kwietniu 1945 r. w Świnoujściu. W trakcie nalotu użyto m.in. bomb typu Tallboy. Niewybuch tego typu znaleziono we wrześniu 2019 r. w Kanale Piastowskim w Świnoujściu. Pocisk został unieszkodliwiony przez zespół saperów z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Natrafiono też na pozostałości amerykańskiego czterosilnikowego samolotu bombowego dalekiego zasięgu Boeing B-17 Flying Fortress, zestrzelonego 7 października 1944 r. podczas nalotu na fabrykę benzyny syntetycznej w Policach. Na pokładzie znajdowało się 11 członków załogi, czterech do dzisiaj jest uważanych za zaginionych.

Udało się też znaleźć kilka charakterystycznych fragmentów samolotu, m.in. trójłopatowe śmigło, wielkokalibrowy karabin maszynowy Browning 50 cal M2 oraz gwiazdowy silnik lotniczy Wright R-1820-97 Cyclone serii G, który jest elementem wystawy.

Zabytki udało się ocalić dzięki współpracy Urzędu Morskiego w Szczecinie z Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Zachodniopomorskim Stowarzyszeniem Dziedzictwo Morza.

Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin obejmowała pogłębienie toru wodnego z 10,5 do 12,5 m, na odcinku ok. 62 km. Wartość inwestycji to ok. 1,9 mld złotych. Prace zakończono w 2022 r.

Wystawa dotycząca inwestycji znajduje się w budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Prezentowane są na niej wybrane, najcenniejsze znaleziska.

Małgorzata Miszczuk

misz/ mal/

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.