• <
BOTA_2023

Putin deklaruje wzmocnienie rosyjskiej marynarki wojennej

jb

02.01.2023 09:34
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Putin deklaruje wzmocnienie rosyjskiej marynarki wojennej

Partnerzy portalu

Putin deklaruje wzmocnienie rosyjskiej marynarki wojennej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Youtube/@ShanghaiEyeMagic

Władimir Putin zapowiedział wzmożenie tempa oraz zwiększenie wolumenu budowy okrętów dla rosyjskiej marynarki wojennej, która w zeszłym roku straciła m.in. krążownik rakietowy Moskwa, a także szereg innych jednostek nawodnych.

W ubiegły czwartek, 29 grudnia, Rosjanie zwodowali nowy podwodny okręt atomowy Impierator Aleksandr III. Władimir Putin wziął udział w uroczystości zdalnie, przewodnicząc jednocześnie ceremoniom podniesienia bandery na 3 nowych statkach dostarczonych marynarce. Stocznie w Siewierodwińsku, Bałtyjsku i Władywostoku przekazały wojsku napędzany energią jądrową okręt podwodny Generalissimus Suworow, korwetę Grad i trałowiec Anatolij Szlemow.

– Podkreślam, że zwiększymy zarówno tempo, jak i wolumen budowy okrętów różnych typów, wyposażymy je w najnowocześniejsze uzbrojenie oraz zapewnimy szkolenie operacyjne i bojowe naszej marynarki wojennej, w tym w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas specjalnych operacji wojskowych – powiedział Putin, odnosząc się do inwazji na Ukrainę.

Generalissimus Suworow i Impierator Aleksandr III to kolejno szósty i siódmy okręt podwodny proj. 955 typu Boriej. Jednostki są zdolne do przenoszenia międzykontynentalnych rakiet balistycznych Buława. Grad to korweta typu Bujan, która może przenosić pociski manewrujące Kalibr, a jej siostrzane okręty Floty Czarnomorskiej odegrały istotną rolę w bombardowaniu ukraińskich celów.

Koszty wojny mogą jednak ostatecznie wymusić kompromisy. 24 grudnia minął 300 dzień konfliktu, który miał być „trzydniową operacją”. Brytyjskie Ministerstwo Obrony uważa, że ​​Moskwa przeznaczyła ponad 30% całego swojego budżetu na obronę, bezpieczeństwo i służby porządkowe. W 2023 roku na te trzy obszary zostanie przeznaczone nawet 143 mld USD, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z latami ubiegłymi.

– Budżet zatwierdzony przez Putina jest prawdopodobnie zbyt optymistyczny w przewidywaniach dochodów i wydatków w 2023 r. Dlatego też inne części rosyjskiego budżetu prawdopodobnie znajdą się pod rosnącą presją, aby pokryć koszty wojny – przewiduje departament.

Dziękujemy za wysłane grafiki.