• <

Rumunia. Eksperci: rany u delfinów dowodzą, że Rosja może używać bomb fosforowych

gm

30.05.2022 12:59 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Rumunia. Eksperci: rany u delfinów dowodzą, że Rosja może używać bomb fosforowych

Partnerzy portalu

Rumunia. Eksperci: rany u delfinów dowodzą, że Rosja może używać bomb fosforowych - GospodarkaMorska.pl

Poparzenia na ciele delfinów docierających do rumuńskiego wybrzeża Morza Czarnego dowodzą, że Rosja podczas inwazji na Ukrainę może stosować na tym akwenie bomby fosforowe - twierdzą biolodzy i weterynarze cytowani przez bukareszteńską telewizję Digi 24.

Dotychczas w różnych miejscach rumuńskiego wybrzeża zaobserwowano kilkadziesiąt delfinów z rozległymi ranami na ciele - powiedział rumuński biolog Razvan Popescu Mirceni. Dodał, że te poparzenia zostały najprawdopodobniej spowodowane fosforem, substancją, która pali się również pod wodą.

"Przez 25 lat zajmowania się delfinami zamieszkującymi Morze Czarne nigdy jeszcze nie widziałem tak poparzonych zwierząt (…). Myślę, że nie mają one szans na przetrwanie" - ocenił ekspert.

Z kolei rumuński weterynarz Adrian Balba zauważył, że w efekcie działań zbrojnych na Morzu Czarnym znacząco wzrosła liczba martwych delfinów. Od końca lutego morze wyrzuciło na brzeg już kilkaset ciał tych ssaków.

Częstym powodem śmierci czarnomorskich delfinów są obecnie krwotoki wewnętrzne. Zdaniem biologów i weterynarzy mogą one pojawiać się w efekcie nagłego wzrostu hałasu wskutek wybuchu bomb lub używania przez okręty sonarów.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.