• <

Zakaz kąpieli w Sopocie i Gdyni. Powodem miny i bomby

sg

04.10.2022 12:25
Strona główna Zakaz kąpieli w Sopocie i Gdyni. Powodem miny i bomby
Zakaz kąpieli w Sopocie i Gdyni. Powodem miny i bomby  - GospodarkaMorska.pl
Torpedownia Babie Doły. Fot. https://www.flickr.com/photos/iks_berto/3782520978, 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

Pierwsze morsy muszą w tym tygodniu obyć się bez kąpieli. Przynajmniej w Sopocie i Gdyni. Mieszkańcy tych dwóch miast otrzymali alert RCB o zakazie zbliżania się do Bałtyku. Powodem jest wyciąganie z niego niewybuchów z czasów II wojny światowej.

Mieszkańcy Gdyni i Sopotu otrzymali w poniedziałek sms-a z alertem RCB: „UWAGA! 21.04 od 8:00-15:00 neutralizacja niewybuchu torpedy morskiej. Nie zbliżaj się do plaży od Babich Dołów do molo Formozy na Oksywiu. Śledź komunikaty”.

We wtorek 4 października rozpoczęła się operacja oczyszczania morza z pozostałości min i bomb z czasów II wojny światowej.

„Specjaliści od podwodnych zadań 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą neutralizację dwóch blisko 1000 kilogramowych min morskich typu GC, które zalegają na podejściu do portu w Gdyni oraz trzech bomb lotniczych o wadze około 500 kilogramów, zlokalizowanych wewnątrz portu” – przekazał Polskiej Agencji Prasowej Rzecznik Prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

Strefy bezpieczeństwa obowiązują od wtorku do czwartku w godzinach od 11 do 15 oraz od piątku do poniedziałku w godz. od 9 do 15, podała w poniedziałek PAP. Oprócz lądu, zakaz przebywania ludzi dotyczy także wód Zatoki Gdańskiej (11 km od linii brzegowej na odcinku Babie Doły – Gdańsk Westerplatte)

Do wydobycia są dwie miny morskie oraz trzy bomby lotnicze.

Oczyszczanie potrwa do poniedziałku 10 października.

Dziękujemy za wysłane grafiki.