• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Nurkowie minerzy oczyścili Zatokę Gdańską z bomb lotniczych

22.02.2023 14:49 Źródło: Służby prasowe MW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Nurkowie minerzy oczyścili Zatokę Gdańską z bomb lotniczych

Partnerzy portalu

Nurkowie minerzy oczyścili Zatokę Gdańską z bomb lotniczych - GospodarkaMorska.pl
GNM 13dTR

Specjaliści z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 8. Patrol Saperski z Elbląga od rana prowadzili akcje usuwania z dna Zatoki Gdańskiej w Porcie Północnym czterech bomb lotniczych z okresu II wojny światowej. W związku z tym ze względów bezpieczeństwa teren Baltic Hub był niedostępny.

W trakcie prowadzonych prac związanych z pracami budowlanymi i inżynieryjnymi terminalu Baltic Hub – DCT odkryto niebezpieczne pozostałości z czasów wojny. Zidentyfikowano je jako cztery bomby lotnicze o łącznej wadze blisko 400 kg. Trzy z nich ważyły 50 kg każda, natomiast czwarta, najcięższa, blisko 250 kg. Z racji na stanowiące przez nie niebezpieczeństwo dla dalszych prac portowych oraz żeglugi obszar został zamknięty na czas prowadzonych działań przeciwminowych. Ustanowiono również strefę bezpieczeństwa wzdłuż linii brzegowej i wprowadzono zakaz wchodzenia do wody.

Akcja była prowadzona od 8.00 rano. Zadanie wykonywane przez nurków minerów wiązało się z podjęciem z dna morskiego wszystkich czterech obiektów. Następnie wydobyte ładunki zostały zabezpieczone przez specjalistów z 8. Patrolu Saperskiego z Elbląga, którzy wywiozą je na poligon celem zneutralizowania. Podczas operacji żołnierze korzystali z motorówek i wodnego wyposażenia, a także pojazdów wyposażonych w dźwigi.

Po zakończeniu prac około godziny 14.00 przywrócono dostęp do infrastruktury portowej oraz żeglugi w rejonie.

Gospodarka Morska
GNM 13dTR

Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów w zakresie wsparcia patroli lądowych w podejmowaniu przedmiotów niebezpiecznych na wodach śródlądowych oraz na morzu. 8. FOW w swoich strukturach posiada dwie jednostki tego typu, przeznaczone do realizacji zadań związanych z niewybuchami. Pierwsza wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, natomiast druga stacjonuje w Gdyni w 13. Dywizjonie Trałowców. Są regularnie wzywani do usuwania i neutralizowania obiektów znajdowanych w zbiornikach wodnych na terenie całej Polski.

Specjaliści marynarki wojennej regularnie przypominają, że w razie znalezienia potencjalnego przedmiotu niebezpiecznego należy powiadomić natychmiast Policję, Straż Pożarną lub Straż Miejską i w miarę możliwości zabezpieczyć znalezisko do czasu przejęcia go przez odpowiednie służby. Znalezionego obiektu nie wolno dotykać, przenosić, czy też próbować rozbrajać na własną rękę.

Gospodarka Morska
GNM 13dTR

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.