• <
Baltexpo2023_duży

W środę ewakuacja w Baltic Hub. Będą neutralizować bomby lotnicze zalegające na dnie morza

jb

21.02.2023 23:57 Źródło: Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku / Baltic Hub
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W środę ewakuacja w Baltic Hub. Będą neutralizować bomby lotnicze zalegające na dnie morza

Partnerzy portalu

W środę ewakuacja w Baltic Hub. Będą neutralizować bomby lotnicze zalegające na dnie morza - GospodarkaMorska.pl
Fot. 8. FOW

W środę, 22 lutego w godz. 8.00 – 16.00 przeprowadzona zostanie operacja wydobycia, transportu i unieszkodliwienia bomb lotniczych z okresu drugiej wojny światowej. Z tego powodu, w podanym czasie, na terenie Gdańska zamknięte będą plaże na długości linii brzegowej od wejścia 18 Ptasi Raj do wejścia 53 molo w Brzeźnie. W podanym czasie obowiązywać będzie również bezwzględny zakaz przebywania w wodzie.

W związku z planowanymi działaniami konieczna jest ewakuacja osób, samochodów ciężarowych i statków z Baltic Hub Container Terminal oraz wszelkich podmiotów znajdujących się na terenie terminalu na czas trwania prac tj. w godzinach 6:00-14:00 w dniu 22.02.2023 r.

– Nasze Działy Administracyjne i inne będą w tym czasie pracować zdalnie, dlatego planowanie działań operacyjnych będzie trwało nieprzerwanie.
W przypadku ruchu ciężarówek, sloty czasowe w systemie eBrama zostaną wyłączone w godzinach od 05:00 do 15:00, aby zapewnić wstrzymanie ruchu bramowego w tych godzinach. W przypadku slotu 3:00-4:00 bufor czasowy zostanie skrócony do godziny (zamiast zwyczajowych 90 minut), a w przypadku slotu 4:00-5:00 bufor czasowy zostanie anulowany, w praktyce oznacza to, że ostatnia ciężarówka będzie mogła wjechać na terminal o godzinie 4:59. Mając na uwadze powyższe udostępnimy dodatkowe okna, aby zapewnić obsługę jak największej ilości ciężarówek w pozostałych godzinach dnia  – zapewnił terminal w opublikowanym komunikacie.

Za przeprowadzenie operacji wydobycia, transportu i unieszkodliwienia bomb lotniczych z okresu drugiej wojny światowej odpowiada Urząd Morski w Gdyni. Bomby zalegają na dnie morza w rejonie Portu Północnego w Gdańsku. Bezpośrednim wykonawcą przedsięwzięcia jest wyspecjalizowana jednostka Marynarki Wojennej.

Operacja odbywać się będzie w środę, 22 lutego w godz. 8.00-16.00. Na potrzeby przeprowadzenia operacji wyznaczono strefę bezpieczeństwa obejmującą w Gdańsku teren linii brzegowej Zatoki Gdańskiej na wysokości od Ptasiego Raju (wejście nr 18) do mola w Brzeźnie (wejście nr 53). W związku z tym, w dniu przeprowadzenia akcji, od godzin porannych obowiązywać będzie zakaz przebywania na plażach od wejścia nr 18 do wejścia nr 53 z bezwzględnym zakazem przebywania w wodzie.

Obszar ten zabezpieczać będą patrole Policji, Straży Miejskiej, 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz patrole ratowników wodnych Gdańskiego Ośrodka Sportu na quadach. Przy każdym wejściu umieszczone zostaną informacje o zagrożeniu i zakazie wejścia na plaże.

Należy bezwzględnie stosować się do poleceń wszystkich służb zabezpieczających operację unieszkodliwienia niewybuchu.

Od 22 lutego godz. 6.30 zamknięta dla ruchu będzie ul. Kontenerowa, od zjazdu z ul. Sucharskiego w kierunku Batlic Hub Container Terminal Sp. z o.o. oraz od zjazdu z ronda ul. Budowniczych Portu Północnego.

Za koordynację zabezpieczenia terenu na obszarze Gdańska odpowiada Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego UMG, tel. 58 778 60 00.

Dziękujemy za wysłane grafiki.