• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Cztery bomby lotnicze na dnie Zatoki Gdańskiej

Partnerzy portalu

Cztery bomby lotnicze na dnie Zatoki Gdańskiej - GospodarkaMorska.pl
Służby prasowe 8. FOW

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 8. Patrol Saperski z Elbląga w środę wydobędą i usuną cztery bomby lotnicze z okresu II wojny światowej. Niewybuchy zalegają na dnie Zatoki Gdańskiej w Porcie Północnym.

O akcji usunięcia i neutralizacji czterech bomb lotniczych z okresu II wojny światowej, zaplanowanej na środę, poinformowała rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.

"Operacja zostanie przeprowadzona przez Grupę Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 8 Patrol Saperski z Elbląga" - podała rzeczniczka.

Rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski przekazał PAP, że operacja usunięcia niewybuchów rozpocznie się o godz. 8 i jest przewidziana na jeden dzień roboczy.

"Usunięcie obiektów - czterech bomb lotniczych o łącznej wadze ok. 400 kg (3 szt. po ok. 50 kg oraz 1 szt. ważącej ok. 250 kg) jest niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie" - zaznaczył.

Dodał, że wydobyte niewybuchy zostaną przekazane Patrolowi Saperskiemu z Elbląga i zneutralizowane na jednym z poligonów lądowych.

Magdalena Kierzkowska dodała, że niewybuchy zostały wykryte podczas rozpoznania akwenu w związku z rozbudową terminalu Baltic Hub – DCT (T3).

Przdstawicielka Baltic Hub Magdalena Jagła przekazała we wtorek, że niewybuchy rozpoznała firma wykonująca badanie akwenu. "Zalegają one w obszarze wodnym stanowiącym obszar robót wyłączony z eksploatacji jednostek pływających" - stwierdziła.

Dodała, ze w związku z planowanym usunięciem niewybuchów konieczna jest ewakuacja wszystkich osób oraz wyłączenie z operacji całego terminala i wszelkich podmiotów znajdujących się na jego terenie na czas prac związanych z neutralizacją niewybuchów.

Rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni dodała, że ustanowiono także strefę bezpieczeństwa wzdłuż linii brzegowej na odcinku: Molo Gdańsk-Brzeźno (wejście na plażę nr 53) - Ptasi Raj (wejście na plażę nr 18), w której obowiązywać będzie bezwzględny zakaz wchodzenia do wody oraz korzystania z kąpielisk - podkreśliła.

Koordynatorem zabezpieczenia na lądzie jest Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, natomiast na morzu Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni w porozumieniu z Marynarką Wojenną RP.

Piotr Mirowicz
pm/ jann/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.