• <
BOTA_2023

Poboży: działania Hiszpanów nie były zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej

jb

20.01.2023 10:43 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Poboży: działania Hiszpanów nie były zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej

Partnerzy portalu

Poboży: działania Hiszpanów nie były zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gov.pl

Działania tej trójki hiszpańskich nurków nie były zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej – ocenił w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Wiceszef MSWiA zapytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o trzech hiszpańskich nurków uratowanych Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR niedaleko Naftoportu, przypomniał, że oświadczenie w tej sprawie wydał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Podkreślił, że "jednoznacznie dementuje on informacje, jakoby działania tej trójki Hiszpanów były zagrożeniem" dla infrastruktury krytycznej.

Przestrzegł również, że "każda tego typu sytuacja będzie natychmiast rozgrzewana przez podmioty zagraniczne w ramach prowadzonych działań dezinformacyjnych".

"Dlatego tak ważne jest, abyśmy w przypadku tego typu sytuacji, które rzeczywiście potencjalnie wyglądają dziwnie, słuchali tych instytucji, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo" - dodał.

W nocy soboty na niedzielę w rejonie Górek Zachodnich ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR uratowali trzech nurków z Hiszpanii. Ich motorówka miała awarię i nurkowie nie mogli wrócić na brzeg. Część mediów w tej sprawie informowała, że nurkowie z Hiszpanii byli niedaleko Naftoportu, w którym przeładowuje się m.in. ropę naftową w Porcie Gdańsk. Obcokrajowy mieli tłumaczyć, że w tym rejonie szukali pod wodą bursztynów.

W czwartek do sprawy również odniósł się premier Mateusz Morawiecki. "Odebrałem dokładny raport, według wiedzy służb na ten moment, i to, co mogę przekazać, to, że nie ma ten incydent z nurkami hiszpańskimi nic wspólnego z próbą ataku na infrastrukturę krytyczną" – oznajmił szef rządu podczas tweet up-u. Zapewnił, że sprawa z nurkami "jest w dobrym rozpoznaniu służb".

Dziękujemy za wysłane grafiki.