• <
BOTA_2023

Nurkowie marynarki wojennej poszukują szczątków chińskiego balonu szpiegowskiego

gm

06.02.2023 09:26 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Nurkowie marynarki wojennej poszukują szczątków chińskiego balonu szpiegowskiego

Partnerzy portalu

Nurkowie marynarki wojennej poszukują szczątków chińskiego balonu szpiegowskiego - GospodarkaMorska.pl
US Navy

Nurkowie marynarki wojennej USA poszukują szczątków chińskiego balonu szpiegowskiego, który został zestrzelony nad Atlantykiem u wybrzeży Południowej Karoliny - poinformował w niedzielę Pentagon.

- Nasza marynarka wojenna prowadzi obecnie działania mające na celu odzyskanie (balonu) we współpracy ze Strażą Przybrzeżną, która zabezpiecza obszar i zapewnia bezpieczeństwo publiczne - powiedział dowódca Północnoamerykańskiego Dowództwa Obrony Aerokosmicznej gen. Glen VanHerck.

W jego ocenie odzyskanie szczątków balonu powinno nastąpić stosunkowo szybko. Następnie eksperci przystąpią do analizy aparatury, którą przenosił.

Balon został zestrzelony w sobotę przez amerykański myśliwiec F-22 nad wodami terytorialnymi USA, po tym jak przeleciał nad terytorium kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Szczątki balonu rozproszyły się dużym obszarze oceanu. Stąd na miejsce, gdzie mogły znajdować się szczątki, natychmiast wysłano okręty US Navy,niszczyciel USS Oscar Austin, krążownik USS Philippine Sea i okręt desantowy USS Carter Hall. Zostały rozmieszczone w badanym rejonie wraz z kutrami Straży Przybrzeżnej i jednostkami pomocniczymi. Do pomocy mają zespoły nurków i prawdopodobnie też oficerów kontrwywiadu, którzy będą analizować znalezisko.

Chiny twierdzą, że był to balon meteorologiczny, który był wyposażony w aparaturę do badań pogody i do innych celów naukowych i w sposób niezamierzony zboczył z kursu. Natomiast Amerykanie podejrzewają, że był to balon zwiadowczy, który obserwował tajne obiekty wojskowe.

Balon wywołał już kryzys polityczny w USA i dyplomatyczny w stosunkach amerykańsko-chińskich. Sekretarz stanu USA Antony Blinken odwołał planowaną wizytę w Chinach z powodu - jak to określił - "nieodpowiedzialnego aktu".

Republikanie oskarżyli w niedzielę prezydenta Joe Bidena o zaniedbanie obowiązków i spóźnione działanie bowiem pozwolił aby balon przeleciał bez przeszkód nad terytorium USA.

Niektórzy politycy amerykańscy przypuszczają, że było to celowe działanie Pekinu aby pogorszyć wzajemne stosunki i osłabić Bidena przed planowanym przez niego na wtorek wygłoszeniem orędzia o stanie państwa.

Dziękujemy za wysłane grafiki.