• <

Wynik wyszukiwania - "balon" - Wiadomości

Tajwan: chińskie balony w pobliżu wyspy

Drugi dzień z rzędu Tajwan odnotował obecność ośmiu chińskich balonów, z których sześć przeleciało bezpośrednio nad wyspą, na wysokości od 3600 - 10500 metrów - poinformowało w niedzielę tajwańskie ministerstwo obrony.
11.02.2024

Nad Cieśniną Tajwańską wykryto sześć chińskich balonów

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w poniedziałek o wykryciu sześciu chińskich balonów przelatujących nad Cieśniną Tajwańską, z których jeden znalazł się bezpośrednio nad wyspą. Jest to najwyższa dobowa liczba balonów od czasu, gdy resort zaczął regularnie publikować dane w grudniu. Dotychczas odnotowano ok. 50 takich przypadków.
22.01.2024

Zestrzelony na amerykańskich wodach chiński balon szpiegowski korzystał z Internetu od dostawcy z USA

Amerykański wywiad ustalił, że chiński balon szpiegowski, który przeleciał w tym roku nad terytorium USA, korzystał z połączenia internetowego od jednego z amerykańskich dostawców – podała stacja NBC News, powołując się na trzy anonimowe źródła.
30.12.2023

Kiedy złożyć wniosek o upadłość przedsiębiorstwa?

Pandemia oraz okoliczności wojny na Ukrainie niewątpliwie spowodowały pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju dotkniętym wciąż wysokim poziomem inflacji. Kryzys dotyczy przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw, które w związku z rosnącymi kosztami prowadzenia firmy czy niewypłacalnością kontrahentów coraz częściej zmuszone są sięgać po narzędzia prawne mające pomóc przywrócić płynność finansową (np. restrukturyzacja).
24.10.2023

Korea Płn. Państwowe media pokazały nowy okręt podwodny zdolny do ataku jądrowego

Korea Północna zbudowała swój pierwszy "okręt podwodny taktycznego ataku jądrowego" i skierowała go do patrolowania wód pomiędzy Półwyspem Koreańskim a Japonią – podały w piątek państwowe media północnokoreańskie.
08.09.2023

USA. Zatrzymano marynarzy podejrzanych o przekazywanie wrażliwych informacji Chinom

Amerykańskie władze zatrzymały dwóch marynarzy podejrzanych o dostarczanie wrażliwych informacji przedstawicielom ChRL - podała w czwartek agencja Associated Press, powołując się na anonimowe źródła w amerykańskiej administracji.
04.08.2023

Alert RCB: w przypadku znalezienia obiektu przypominającego balon nie należy go podnosić, tylko zawiadomić policję

W związku z poszukiwaniem obiektu powietrznego przypominającego balon, RCB wydało w sobotę alert dla trzech województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego, by w razie znalezienia takiego przedmiotu nie podnosić go, tylko natychmiast zawiadomić policję.
13.05.2023

Odnotowano obiekt w polskiej przestrzeni powietrznej z kierunku Białorusi; prawdopodobnie balon obserwacyjny

Centrum Operacji Powietrznych odnotowało w polskiej przestrzeni powietrznej obiekt, który wleciał z kierunku Białorusi. Prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny – informuje w sobotę rano resort obrony. Służby utraciły kontakt radarowy z obiektem w okolicach Rypina.
13.05.2023

Statek offshore zamieni się w „morski port kosmiczny”

Firma Space Perspective, oferująca turystyczne podróże kosmiczne, przekształci statek offshore'owy w „morski port kosmiczny”.
24.04.2023

Chiński balon szpiegowski zebrał dane o amerykańskich bazach wojskowych

Zestrzelony w lutym chiński balon szpiegowski był w stanie zebrać dane wywiadowcze z kilku amerykańskich baz wojskowych mimo starań administracji USA, by mu to uniemożliwić – podała w poniedziałek stacja NBC, powołując się na anonimowe źródła.
03.04.2023

Chiński koń trojański w amerykańskich portach

W związku z rosnącymi obawami dotyczącymi potencjalnego wykorzystania dźwigów produkcji chińskiej do zbierania informacji o amerykańskim sprzęcie wojskowym, członkowie House China Select Committee, pod przywództwem jej prezesa Mike'a Gallaghera, zebrali się w porcie w Miami, aby zbadać tę kwestię i zaproponować ustawodawstwo mające na celu inspekcję dźwigów portowych i zakazanie używania dźwigów z oprogramowaniem podatnym na chińską kontrolę.
02.04.2023

Portugalia ma problem. Brakuje jej sprawnych okrętów do prowadzenia operacji morskich

Powołując się na źródła w siłach zbrojnych Televisão Independente (TVI) podała, że portugalska marynarka wojenna jest praktycznie niezdolna do prowadzenia działań w związku z obronnością kraju. To efekt wieloletnich zaniedbań w resorcie sił zbrojnych, oszczędności oraz sytuacji gospodarczej kraju.
21.03.2023

"Wall Street Journal": chińskie dźwigi kontenerowe w portach mogą mieć zastosowania szpiegowskie

Chińskie dźwigi kontenerowe, które działają w amerykańskich portach, są wyposażone w zaawansowane czujniki, które mogą rejestrować i śledzić pochodzenie i miejsce przeznaczenia załadunków, co budzi obawy, że ChRL może przechwytywać informacje o wysyłkach dla wojsk USA - pisze w poniedziałek "Wall Street Journal".
06.03.2023

Chiny organizują efektowne manewry na Pacyfiku z ćwiczeniami desantu. Tajwan zaniepokojony

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (Zhōngguó Rénmín Jiěfàngjūn Hǎijūn) zorganizowała pierwsze tak duże ćwiczenia na Oceanie Spokojnym, w trakcie których nacisk położono na działania okrętów desantowych i wsparcie operacji z nimi związanych. Do ćwiczeń zaangażowano również okręt desantowy-dok 075 Hainan, będący pływający bazą dla śmigłowców.
03.03.2023

W Norwegii rusza stała trasa dla towarowych bezzałogowców

Norweska firma Maritime Robotics otrzymała od władz krajowych pozwolenie na utworzenie stałego serwisu towarowego, na którym operować będą statki bezzałogowe.
02.03.2023

Straż Wybrzeża USA rozszerza obecność na Pacyfiku

US Coast Guard zwiększa swoją rolę w utrzymywaniu bezpieczeństwa na Oceanie Indyjskim oraz Spokojnym. W ten sposób ta formacja rozszerza swoje kompetencje, w wielu miejscach wyręczając US Navy. Z racji na większe kompetencje, można oczekiwać wzmocnienia jej potencjału oraz wzrostu nakładów finansowych.
28.02.2023

Japońskie władze badają tajemniczą metalową kulę znalezioną na plaży

Na plaży w Japonii znaleziono tajemniczą metalową kulę o średnicy około 1,5 metra. Władze starają się ustalić, czym jest i skąd się wzięła, a mieszkańcy żartują, że może to być „jajo Godzilli”, „smocza kula” z popularnej mangi pt. "Dragon Ball" albo obiekt pozaziemski.
23.02.2023

Kanadyjska armia wyłowiła w Arktyce chińskie boje monitorujące

W wodach Arktyki odkryto chińskie boje monitorujące. Media piszą o próbach pekińskich władz w kwestii mieszania się do kanadyjskiej polityki.
22.02.2023

Kanadyjska policja zakończyła poszukiwania obiektu, który spadł do jeziora Huron

Kanadyjska policja zawiesiła w czwartek poszukiwania obiektu, który po zestrzeleniu w minioną niedzielę spadł do Jeziora Huron. Cały czas trwają poszukiwania cylindrycznego obiektu na Jukonie.
17.02.2023

Szczątki najprawdopodobniej chińskiego balonu meteorologicznego odnaleziono na jednej z wysp Tajwanu

Wojsko Tajwanu poinformowało w czwartek, że na odległej i strategicznie usytuowanej wyspie w pobliżu chińskiego wybrzeża znalazło szczątki najprawdopodobniej rozbitego balonu meteorologicznego pochodzącego z Chin.
17.02.2023

Czy chiński balon mógł znaleźć się nad Ameryką przez przypadek?

Analitycy amerykańskich służb nie są pewni, czy zestrzelony na początku lutego chiński balon szpiegowski umyślnie przeleciał nad Ameryką Północną, czy zboczył z kursu z uwagi na silne wiatry - podaje w środę "Washington Post". Pierwotny kurs statku powietrznego wskazywał, że jego celem była amerykańska wyspa Guam.
15.02.2023

Media: nad Morzem Żółtym wykryto niezidentyfikowany obiekt latający

Chiny wykryły niezidentyfikowany obiekt latający w pobliżu miasta Rizhao nad Morzem Żółtym – podały chińskie media. MSZ w Pekinie zarzuciło tymczasem USA, że ich balony wielokrotnie wlatywały w chińską przestrzeń powietrzną bez pozwolenia.
13.02.2023

Efektowny desant morskiego poduszkowca US Navy na plażę [WIDEO]

Wśród lokalnych mieszkańców niemałe zaskoczenie musiało wywołać pojawienie się na publicznej plaży w Karolinie Południowej jednostki morskiej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.
10.02.2023

Chiński balon miał być częścią szerokiej kampanii wywiadowczej Pekinu

Zestrzelony nad terytorium USA przez myśliwiec F-22 chiński był rzekomo częścią szerokiej kampanii zwiadu z powietrza, w ramach której Pekin od lat obserwował instalacje wojskowe w kilku krajach.
08.02.2023

Amerykańskie służby wydobyły z morza szczątki chińskiego balonu

Marynarze US Navy zebrali z wody pozostałości po podejrzanym chińskim balonie, który uznano za obiekt przeznaczony do szpiegowania. W ubiegły weekend został zestrzelony u wybrzeży Karoliny Południowej przez myśliwiec F-22, należący do Sił Powietrznych USA.
08.02.2023

Chińczycy przeprosili za wejście balonu w przestrzeń powietrzną... ale nie Amerykanów

Chiny przeprosiły Kostarykę za to, że chiński balon wleciał w jej przestrzeń powietrzną, ogłosiło w poniedziałek MSZ tego kraju w Ameryce Środkowej. Wcześniej inny chiński balon, uznany przez Waszyngton za szpiegowski, wywołał spięcie dyplomatyczne na linii USA-Chiny.
07.02.2023

Chińskie MSZ podkreśla, że obiekt zestrzelony przez USA to własność Chin

Statek powietrzny zestrzelony przez Stany Zjednoczone należy do Chin, a nie do USA – oświadczyła we wtorek rzeczniczka chińskiego MSZ w odpowiedzi na pytanie, czy Pekin zażądał zwrotu szczątków balonu. Według władz w Waszyngtonie był to balon szpiegowski.
07.02.2023

Nurkowie marynarki wojennej poszukują szczątków chińskiego balonu szpiegowskiego

Nurkowie marynarki wojennej USA poszukują szczątków chińskiego balonu szpiegowskiego, który został zestrzelony nad Atlantykiem u wybrzeży Południowej Karoliny - poinformował w niedzielę Pentagon.
06.02.2023

40 lat Daru Młodzieży. Na pokładzie tłumy zwiedzających [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ponad 5700 osób odwiedziło w weekend Dar Młodzieży. Szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w tym roku obchodzi swoje 40-lecie i z tej okazji udostępnił swój pokład dla zwiedzających.
31.05.2022

Najgorsza faza kryzysu żywnościowego może dopiero nastąpić. Jak uratować ukraińskie zboża?

Najgorsza faza kryzysu żywnościowego z powodu wojny na Ukrainie może dopiero nastąpić - taką opinię wyraził szef misji ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Pierre Vauthier. Ujawnił, że rozważane są różne możliwości uratowania ukraińskich zbóż.
25.05.2022

Holendrzy chcą instalować magazyny energii na dnie oceanów

Odnawialne źródła energii ze względu na specyfikę pracy i zależność od pogody muszą być wspierane przez systemy magazynowania energii. Ocean Battery to nowy projekt systemu magazynowania energii, który działa jak zapora hydroelektryczna na dnie morza.
15.01.2022

Zbadali wody Wisły na całym jej przebiegu

Wisła zza burty wygląda źle, w pierwszym górnym odcinku rzeki widzieliśmy mnóstwo plastików, śmieci, toreb foliowych, szkła - mówi Marian Rojek, przewodniczący Rady Fundacji Why Not, która zbadała jakości wód Wisły podczas spływu od jej źródeł do Gdańska. W sobotę, 31 lipca, wyprawa zakończyła się pod gdańskim Żurawiem.
01.08.2021

Izrael: Rząd zmniejszył obszar połowów w Strefie Gazy

Izrael zmniejszył w niedzielę o połowę obszar przeznaczony do połowów w Strefie Gazy - poinformowali rządowi urzędnicy. To reakcja na balony zapalające, wypuszczone z palestyńskiej enklawy, które spowodowały pożary lasów w południowym Izraelu.
26.07.2021

Lipiec wolny od plastiku: Jak bardzo zaśmiecamy ocean?

15 krajów generujących najwięcej plastikowych odpadów na świecie razem wyrzuca do każdego roku oceanu ekwiwalent wagi 2 403 płetwali błękitnych.
21.07.2021

Nowatorskie rozwiązanie do magazynowania energii z rurami i kotwami

Co wspólnego mają rury i kotwy z magazynowaniem energii? W nowym badaniu testowano potencjał mniej znanego, ale obiecującego zrównoważonego systemu magazynowania energii o nazwie Buoyancy Energy Storage.
27.06.2021

Indonezja: Co najmniej 500 osób ewakuowano z terenów przy płonącej rafinerii

Co najmniej 500 osób ewakuowano ze wsi Balongan w związku z potężnym pożarem, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek w pobliskiej rafinerii ropy naftowej w prowincji Jawa Zachodnia w Indonezji. Mieszkańcy zostali przeniesieni do dwóch centrów ewakuacyjnych.
29.03.2021

Indonezja: Potężny pożar w rafinerii w prowincji Jawa Zachodnia

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do potężnego pożaru w rafinerii ropy naftowej Balongan zlokalizowanej w Indramayu w prowincji Jawa Zachodnia - podały w poniedziałek indonezyjskie media. Rafineria należy do państwowego koncernu naftowego Pertamina.
29.03.2021

Sudan: do portu, w którym Rosja zbuduje bazę, zawitał pierwszy okręt

Uzbrojona w pociski manewrujące fregata rakietowa Admirał Grigorowicz jest pierwszym okrętem pływającym pod rosyjską banderą, jaki w niedzielę pojawił się w mieście Port Sudan nad Morzem Czerwonym, gdzie ma powstać rosyjska baza - podała agencja Interfaks.
28.02.2021

Plastik NOT fantastic - żegnaj słomko z plastiku

W 2021 r. żegnamy się z plastikowymi mieszadełkami, słomkami czy plastikowymi sztućcami. Na terenie całej Unii Europejskiej wchodzi właśnie w życie zakaz wprowadzania ich na rynek. Jeżeli ktoś poda nam jeszcze posiłek na plastikowym talerzu to tylko dlatego, że zalega on w restauracyjnym magazynie, ale czas na opróżnianie magazynów skończy się 3 lipca 2021 r.
31.12.2020

Coraz większe rozwarstwienie w oceanie

W wyniku ocieplania się klimatu, bardzo dużo energii gromadzi się w powierzchniowych warstwach oceanu. Utrudnia to wymianę ciepła, składników odżywczych czy rozpuszczonych w wodzie gazów (tlenu i dwutlenku węgla) pomiędzy różnymi głębokościami i ma poważne znaczenie dla licznych zjawisk zachodzących w oceanie i atmosferze.
23.12.2020

Ferie 2021 z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

W nowym roku ferie czekają tuż za progiem Świąt Bożego Narodzenia. Za oknem szaro, ale w naszych domach może być kolorowo – kto powiedział, że zabawa w domu jest nudna? Na pewno nie my!
22.12.2020

Podwodna bazylia bardziej aromatyczna? Rewolucyjny projekt podwodnego ogrodu [foto, wideo]

Już pod koniec drugiego sezonu z wyhodowanej pod powierzchnią wody bazylii i dużej miski sałaty mogli przygotować pesto - Nemo Pesto.
22.12.2020

Badanie: Jaki rodzaj odpadów w oceanach jest najbardziej niebezpieczny?

Jak możemy uratować wieloryby i inne zwierzęta morskie przed szkodliwymi skutkami plastiku w oceanie? Nowe badanie pokazuje, że zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem może zapobiec śmierci ukochanych gatunków morskich. Ponad 700 z nich, w tym połowa światowej populacji waleni, wszystkie żółwie morskie i jedna trzecia ptaków morskich połyka plastik.
14.12.2020

Naukowcy odkryli zupełnie nowy, głębokomorski gatunek [wideo]

Po raz pierwszy naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) oficjalnie zidentyfikowali nowy gatunek podwodnego stworzenia na podstawie wyłącznie materiału wideo w wysokiej rozdzielczości zarejestrowanego na dnie oceanu.
01.12.2020

Rosja utworzy bazę wojskową nad Morzem Czerwonym

Premier Rosji Michaił Miszustin podpisał w środę rozporządzenie o utworzeniu bazy rosyjskiej marynarki wojennej na terytorium Sudanu, na wybrzeżu Morza Czerwonego. Będzie to punkt zaopatrzenia materialno-technicznego mieszczący do czterech okrętów.
11.11.2020

Jak przeciętny Kowalski może zatrzymać katastrofę klimatyczną? 5 najgorszych pytań o klimat

Kilka tygodni temu aktywiści Extinction Rebellion podjęli strajk głodowy pod TVP, chcąc zwrócić uwagę na kluczową rolę mediów (przede wszystkim tych mających największy zasięg i misję do spełnienia, czyli mediów publicznych) w informowaniu społeczeństwa o kryzysie klimatycznym. A zaledwie kilka dni temu – działacze z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego – podczas swojego marszu skrytykowali media za brak zainteresowania tym tematem w czasie pandemii: „gdy zamilkły echa naszych strajków, wy też zamilkliście”. Trudno nie przyznać im
29.09.2020

Śmieciowe „skarby Bałtyku” na wystawie w nadmorskich kurortach

Plastikowa butelka obrośnięta skorupiakami, fragment rybackiej sieci, sflaczałe baloniki z tasiemką - każdy śmieć znaleziony na plaży może stać się dziełem sztuki. Najciekawsze śmieciowe "skarby Bałtyku" postanowiliśmy pokazać światu na plenerowej wystawie towarzyszącej naszej akcji Bałtycka Odyseja.
10.09.2020

W weekend 125. urodziny Wyspy Sobieszewskiej

W sobotę i niedzielę (5 - 6 września 2020 r.) w Sobieszewie zaplanowano m.in.: festiwal balonów, skoki spadochronowe, wyścigi dronów, konkursy ornitologiczno-przyrodnicze, tworzenie latawców czy muralu. Uroczyste “sto lat” wyspie zaśpiewają jej mieszkańcy, goście i Piotr Grzelak, zastępce prezydent Gdańska w sobotę o godz. 14. Będzie też tort urodzinowy.
04.09.2020

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

Afryka powoli się rozpada. Naukowcy twierdzą, że powstanie nowy ocean

W jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi, na suchym odcinku regionu Afar w Afryce Wschodniej, można stanąć dokładnie w miejscu, w którym głęboko pod ziemią kontynent się rozpada.
21.07.2020

Ekonomista: fala pieniędzy zalewa rynek, akcje na giełdach zyskują

Polityka monetarna i fiskalna oraz programy pomocowe powodują, że rynek zalewa fala taniego pieniądza, w efekcie ceny akcji na giełdach rosną - mówi PAP szef zespołu analiz giełdowych w banku Santander Kamil Stolarski.
14.06.2020

UE: Borrell liczy, że Malta wycofa swoje obiekcje dot. operacji Irini na M. Śródziemnym

Szef dyplomacji UE Josep Borrell liczy, że Malta wycofa w najbliższych dniach swoje obiekcje dotyczące finansowania operacji Irini na Morzu Śródziemnym, której celem jest kontrola embarga na dostawy broni do Libii. Malta, która zmaga się z presją migracyjną, zagroziła zablokowaniem funduszy dla unijnej operacji.
13.05.2020

Analitycy: silne obawy o wpływ koronawirusa na globalną gospodarkę

Trwa krach na globalnych rynkach - obawy o wpływ koronawirusa m. in. na globalną gospodarkę obciążają nastroje inwestycyjne - ocenia w piątek Biuro Maklerskie Alior Banku. Zdaniem Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska, rynkową panikę widać także na rynku walutowym, gdzie umacnia się dolar.
13.03.2020

Sudan zawarł ugodę z rodzinami ofiar ataku terrorystycznego na okręt USS Cole

Sudańskie ministerstwo sprawiedliwości ogłosiło w czwartek, że podpisało w Waszyngtonie ugodę z rodzinami amerykańskich marynarzy, którzy zginęli w 2000 r. podczas ataku terrorystycznego Al-Kaidy na okręt USS Cole w Jemenie.
13.02.2020

Pełne atrakcji ferie zimowe z dziećmi na pokładzie Stena Line

Ferie zimowe 2020 już w toku. Warto spędzić je na wspólnych aktywnościach i zabawie z dziećmi na statku Stena Line. Do wzięcia udziału w morskiej podróży zachęcają nie tylko atrakcyjne programy animacji czyli Bal u Królowej Śniegu, ale też dobre ceny. To pomysł na wyjątkowe ferie i niezapomnianą przygodę dla dzieci w towarzystwie ulubionych bohaterów bajek.
20.01.2020

Ponad pół tony śmieci zebrano podczas I etapu Bałtyckiej Odysei

69 worków śmieci – to efekt I etapu Bałtyckiej Odysei. Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski w miniony weekend przeszedł i posprzątał wraz z wolontariuszkami i wolontariuszami wspaniały Woliński Park Narodowy.
20.01.2020

Fabrice Leggeri dla PAP: Do 2027 powołamy prawie 10 tysięcy strażników granicznych Frontexu

Do 2027 roku zostanie powołanych prawie 10 tysięcy funkcjonariuszy straży granicznej Frontexu, z czego 3 tysiące będą stanowić pracownicy kontraktowi noszący specjalne mundury UE - powiedział w wywiadzie dla PAP Fabrice Leggeri, dyrektor Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.
23.12.2019

Parada Niepodległości z Portem Gdynia

Port Gdynia świętuję 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości z mieszkańcami Gdyni, dla których Spółka przygotowała wiele atrakcji. Już od godz. 11:00 w portowym namiocie zlokalizowanym na placu zewnętrznym Dworca Głównego PKP w Gdyni, obok ogródka McDonalds będzie możliwość odbioru okolicznościowej rozety oraz biało-czerwonych balonów z helem. Na stoisku dostępna będzie również fotobudka, w której każdy będzie mógł nieodpłatnie pobrać pamiątkową fotografię oraz rozgrzać się przy aromatycznej herbacie portowej
08.11.2019

Regaty w Gdyni to nie tylko promocja sportu, lecz także ochrony środowiska

Ponad 1,6 tys. zawodników i 11 imprez – zakończone właśnie 20. regaty Volvo Gdynia Sailing Days to największe żeglarskie wydarzenie w regionie Morza Bałtyckiego. Najważniejszymi regatami całej imprezy były mistrzostwa świata w klasie 29er, widowiskowe i przyciągające tłumy kibiców. Regaty mają jednak nie tylko sportowy wymiar. To także promocja ekologicznych postaw i zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia Bałtyku plastikiem.
07.08.2019

Toskania wolna od plastiku

Toskania chce być regionem wolnym od plastiku jednorazowego użycia. Przepisy w tej sprawie uchwaliła regionalna rada samorządowa. Na ich mocy wprowadzony został zakaz używania naczyń i innych artykułów z plastiku na plażach, w lokalach i masowych imprezach.
26.06.2019

„Statek z plakatu” – niezwykła wystawa i festyn jak z przeszłości

28 czerwca zapraszamy do Muzeum Rybołówstwa w Helu na wystawę plakatów reklamowych z czasów PRL, promujących przedsiębiorstwa żeglugowe oraz wydarzenia kulturalne i sportowe poświęcone morzu i żegludze. Wernisaż wystawy będzie połączony z piknikiem muzealnym, utrzymanym w klimacie lat 70-tych ubiegłego wieku.
19.06.2019

Kanada wprowadzi zakaz jednorazowych wyrobów plastikowych od 2021 roku

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział w poniedziałek, że jego rząd od 2021 roku wprowadzi zakaz plastikowych wyrobów jednorazowego użytku takich jak torebki, słomki, sztućce, talerze i patyczki do mieszania napojów.
11.06.2019

Izrael ograniczył obszar połowów wzdłuż Strefy Gazy z powodu płonących balonów

Izrael ograniczył z 28 do 19 km obszar połowów dla rybaków ze Strefy Gazy. Jak poinformowały w środę wieczorem izraelskie władze, to reakcja na wypuszczanie z tej palestyńskiej enklawy płonących balonów, które powodują szkody na południu państwa żydowskiego.
23.05.2019

UE stawia kropkę na i ws. plastikowych jednorazówek

Unijni ministrowie ds. europejskich przyjęli we wtorek dyrektywę, która ma zakończyć stosowanie niektórych plastikowych produktów jednorazowego użytku. Chodzi m.in. o talerze, sztućce, słomki czy patyczki higieniczne.
21.05.2019

Noc Muzeów 2019 w Narodowym Muzeum Morskim (wideo)

D-day na nabrzeżu wyspy Ołowianki, uzbrojony "Sołdek", komandosi w Spichlerzach, przemytnicze historie na "Darze Pomorza", produkcja sorbetu lodowego w tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków i nocne Muzeum Rybołówstwa w Helu. Jesteśmy gotowi na Noc Muzeów 2019!
08.05.2019

Świnoujście: Święta nad morzem

Do nadmorskiego Świnoujścia na wielkanocne święta chętnie i licznie przyjeżdżają turyści. To właśnie okres świąteczny, a po nim majówka jest początkiem letniego sezonu - podkreśla świnoujska branża turystyczna.
20.04.2019

Gdynia rezygnuje z plastiku

Gdyński ratusz oficjalnie żegna się z plastikiem. W odstawkę idą m.in. plastikowe kubeczki, sztućce, słomki, torebki i pojemniki na żywność. Zastąpią je wykonane ze szkła, drewna i innych naturalnych materiałów oraz te nadające się do wielokrotnego użytku. To kolejny krok urzędników w kierunku ograniczenia wykorzystywania materiałów, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko.
17.04.2019

PE za wprowadzeniem zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek do 2021 r.

Parlament Europejski zatwierdził w środę wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Chodzi m.in. o produkty takie jak talerze, sztućce, słomki czy patyczki do uszu.
28.03.2019

Wybrzeże Dubrownika tonie w śmieciach

Miały być piękne widoki, są tony śmieci. Dubrownik dosłownie utonął w plastikowych odpadach. Przez zaledwie 3 dni zebrano ich prawie 55 m3. I na tym nie koniec.
13.02.2019

27. Finał WOŚP: Pomaganie jest dziecinnie proste. Do wylicytowania m.in. rejs żaglowcem

"Pomaganie jest dziecinnie proste" – to hasło tegorocznej, organizowanej 27. raz, zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
13.01.2019

Zobacz, ile śmieci pływa w Bałtyku (wideo)

Ostatni sztorm przyniósł nie tylko cofkę i milionowe straty, ale także wyrzucił mnóstwo pływających w Morzu Bałtyckim śmieci. Na nagraniu zarejestrowanym przez spacerowiczkę, można zobaczyć plażę w Jantarze tuż po morskiej burzy. Widok nie napawa optymizmem.
12.01.2019

Morski żółw miał przywiązaną plastikową butelkę. Nie mógł się ruszać (wideo)

Na Malcie turyści uratowali morskiego żółwia. Zwierzę miało przywiązaną plastikową butelkę i nie mogło się poruszać. Gdyby nie pomoc mężczyzny, gad najpewniej by nie przeżył.
14.12.2018

Otwarcie mostu na Wyspę Sobieszewską już w sobotę!

Uroczyste otwarcie tego mocno wyczekiwanego gdańskiego mostu zaplanowano w sobotę, 10 listopada, o godz. 14.30. Będzie oficjalne przecięcie wstęgi, odsłonięcie tablicy z nazwą mostu, a także widowiskowe otwarcie przęseł. Warto zajrzeć na miejsce już od godz. 14. - atrakcji będzie dużo więcej!
09.11.2018

Państwa UE za restrykcjami ws. plastiku; chcą zakazu sztućców, słomek itp.

Państwa UE uzgodniły w środę stanowisko w sprawie przepisów mających na celu wyeliminowanie z obiegu m.in. sztućców, talerzy i słomek z plastiku. Kraje UE chcą obciążenia producentów i importerów produktów zawierających plastik kosztami sprzątania.
01.11.2018

Abramowicz: Rada Przedsiębiorców będzie bronić interesów małych i średnich firm

Rada Przedsiębiorców będzie bronić interesów małych i średnich firm - mówił rzecznik małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) Adam Abramowicz. Dodał, że powołana jeszcze w czwartek rada będzie m.in. reprezentować przedsiębiorców przez sądami.
20.09.2018

Instytucja konosamentu („bill of lading”) w systemie prawa angielskiego

Zgodnie z ogólną teorią angielskiego prawa morskiego – umowa przewozu ładunku morzem określona jest zbiorczą nazwą umowy frachtowej („contract of affreightment”).
26.08.2018

Śmieci w kontenerach w Gdyni – stary proceder, lecz kto tak naprawdę ponosi odpowiedzialność?

Na samym początku warto jedynie przypomnieć, że obrót śmieciami istnieje od dawna, a proceder wwozu śmieci do Polski nie jest tak naprawdę niczym nowym. W sytuacji, która miała miejsce w ostatnich dniach w portach w Gdyni i w Gdańsku głównym zarzutem jest brak odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej zarówno faktyczną zawartość kontenerów, jak i dokumentacji zezwalającej na wwóz śmieci do naszego kraju. Warto dodać, że w praktyce istnieje także proceder odwrotny, gdy to Polska wysyła śmieci do innych krajów celem ich utylizacji,
16.08.2018

Izrael zatrzymał kolejny statek z Flotylli Wolności

Marynarka izraelska zatrzymała w sobotę na morzu statek tzw. Flotylli Wolności, już drugi w ciągu tygodnia, na którym znajdowali się przeciwnicy blokady morskiej Strefy Gazy. 12 osób z jednostki pod szwedzką banderą przewieziono na przesłuchanie.
04.08.2018

UE: KE chce ograniczyć liczbę plastikowych śmieci, które trafiają do mórz

Komisja Europejska alarmuje, że ilość szkodliwych odpadów z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach rośnie w zastraszającym tempie. W poniedziałek KE zaproponowała nowe przepisy dotyczące 10 produktów jednorazowego użytku najczęściej zaśmiecających plaże i morza.
28.05.2018

Finał Białoczerwonej sztafety 2018 na ORP Błyskawica

W środę, 2 maja, około godziny 20:00, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica odbędzie się finał Białoczerwonej sztafety 2018. Weterani w marynarskich mundurach odbiorą biało-czerwoną i przekażą załodze okrętu.
01.05.2018

Hel z zanieczyszczonego gazu ziemnego – unikalna technologia PGNiG

3 mln m sześć. czyli ok. 3 proc. światowej produkcji helu powstaje na skutek oczyszczenia zaazotowanego gazu ziemnego wydobywanego w zachodniej Polsce. Zasadnicze znaczenie ma eksploatowana przez PGNiG kriogeniczna instalacja w wielkopolskim Odolanowie.
26.03.2018

Egipt: Rozpoczęto operację antyterrorystyczną na Synaju i w Delcie Nilu

Armia i siły policyjne Egiptu rozpoczęły w piątek zakrojoną na szeroką skalę "operację antyterrorystyczną" w wielu regionach kraju, w tym głównie na półwyspie Synaj oraz w kilku miejscach w Delcie Nilu na północy.
09.02.2018

W gdyńskiej marinie ruszyła akcja wydobycia „Knudla”

Zatonął prawie dwa tygodnie temu, w poniedziałek rozpoczęło się jego wydobycie. W gdyńskiej marinie trwa akcja podnoszenia z dna jachtu „Knudel”. Każdy może ją wesprzeć. Ruszyła zbiórka środków na pokrycie kosztów wydobycia jachtu i jego remontu. Przyczyną zatonięcia „Knudla” było rozszczelnienie kadłuba.
29.01.2018

Dronem nad terminalem LNG w Świnoujściu już nie polatasz

Od czwartku przestrzeń powietrzna nad terminalem LNG w Świnoujściu została zamknięta – poinformowała w piątek Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Decyzja podyktowana jest ochroną obiektu przed możliwym rozbiciem się samolotu na jego terenie i szpiegostwem przemysłowym.
24.11.2017

Konosament jako dowód przyjęcia ładunku

Bazowy opis ładunku sprowadza się do opisu zewnętrznego stanku ładunku, jego ilości, charakteru, znaków głównych niezbędnych do stwierdzenia tożsamości ładunku lub jego opakowań. Reguły Hague-Visby 1924/1968 – potwierdzając i systematyzując niejako dotychczasową praktykę w tym zakresie – przewidziały w Art. III (3), iż przewoźnik powinien, po przyjęciu ładunku w swoją pieczę, wydać na żądanie frachtującego („shipper”) konosament określający
10.11.2017

Dożynki Rybne w Ustce

Ustka zaprasza Dożynki Rybne, połączone z oficjalnymi obchodami święta miasta. Impreza odbędzie się 14 i 15 sierpnia, ma nawiązywać ma do rybackich tradycji kurortu i podkreślać morski charakter miasta.
09.08.2017

Uwaga: Od 27.04.2017 roku przepadek przesiębiorstwa lub konfiskata rozszerzona w Polsce

Polski ustawodawca ustawą z dnia 23 marca 2017 roku dokonał implementacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/42/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. zmieniając między innymi przepisy ustawy Kodeks karny (dalej: k.k.) oraz Kodeksu karnego skarbowego (dalej: k.k.s.) poprzez wprowadzenie m. in. postulowanego nią przepadku rozszerzonego tam nazwanego „konfiskatą rozszerzoną”
01.08.2017

Lotniskowiec Liaoning witany z honorami w Hongkongu

Jedyny chiński lotniskowiec Liaoning przypłynął w piątek do Hongkongu z pierwszą wizytą. Okręt witany jest przez władze miasta z honorami; dzięki darmowym wejściówkom setki ludzi będą mogły wejść na jego pokład.
07.07.2017

Piknik naukowy na pierwsze urodziny CKWS

W sobotę, 1 lipca w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie odbędzie się piknik naukowy i pierwsze urodziny oddziału.
30.06.2017

Kilka tysięcy osób na Dniach Otwartych Stena Line 2017

Podczas Dnia Otwartego Stena Line w miniony piątek można było zwiedzić ogromny prom pasażerski Stena Spirit, a na nim wejść na mostek kapitański oraz zajrzeć w inne zazwyczaj niedostępne miejsca. Dodatkowo na terminalu promowym Stena Line w Gdyni czekało wiele atrakcji dla całej rodziny, a prawdziwą gratką dla miłośników morskich podróży była specjalna oferta rejsów. Liczne animacje dla dzieci oraz muzyka na żywo, połączona z bogatą ofertą restauracji oraz barów, przyciągnęły jak co roku kilka tysięcy gości.
05.06.2017

Nurkowie wydobyli u wybrzeży Malty dzwon „Kujawiaka” zatopionego w czasie II wojny światowej

Po niemal 75 latach od zatonięcia u wybrzeży Malty niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak”, międzynarodowa ekspedycja Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe wydobyła na powierzchnię dzwon okrętowy. Jest to pierwszy w historii dzwon wydobyty z wraku polskiego okrętu zatopionego podczas II wojny światowej.
26.05.2017

Kilka akcji ratunkowych u wybrzeży Libii – udzielono pomocy 730 osobom

W wyniku kilku akcji ratunkowych przeprowadzonych w środę u wybrzeży Libii przez włoską straż przybrzeżną oraz organizację pozarządową „SOS Mediterranee”, udało się uratować na morzu 730 osób usiłujących dostać się do UE – podała włoska straż ochrony wybrzeża.
25.02.2017

W Gdańsku trwa podnoszenie latarniowca. Jeszcze w tym roku może zostać wydobyty na powierzchnię (foto)

Tajemnicze zatonięcie. Latarniowiec na remont do Gdańska przypłynął z Danii dziesięć lat temu. Nadal miał być pływającą restauracją, jednak zatonął, zanim udało się go naprawić. Teraz jednostka jest wyciągana na powierzchnię.
23.10.2016

Libijski koncern naftowy zamierza wznowić eksport ropy

Libijski koncern naftowy National Oil Corp. (NOC) zakomunikował we wtorek, że zamierza niezwłocznie wznowić eksport ropy z portów opanowanych niedawno przez siły wierne dowódcy Chalifowi Haftarowi kontrolującemu znaczną część wschodniej Libii.
13.09.2016

Zachód apeluje do sił Haftara o wycofanie się z portów naftowych

USA wraz z pięcioma europejskimi potęgami gospodarczymi zaapelowały w poniedziałek do sił lojalnych wobec działającego na wschodzie Libii dowódcy Chalify Haftara o wycofanie się z kluczowych portów naftowych przejętych w niedzielę z rąk sił popieranego przez ONZ rządu.
12.09.2016

Siły Haftara na wschodzie opanowały kluczowe porty naftowe

Siły lojalne wobec działającego na wschodzie Libii dowódcy Chalify Haftara opanowały w niedzielę co najmniej dwa kluczowe porty naftowe. Przejęcie obiektów z rąk sił lojalnych wobec popieranego przez ONZ rządu grozi nowym konfliktem o zasoby tego kraju, członka OPEC.
10.09.2016

Libia: Ostatnia partia broni chemicznej została wywieziona z kraju

Ostatnia partia broni chemicznej, która pozostała jeszcze z czasów reżimu Muammara Kadafiego, została wywieziona z Libii w sobotę do Niemiec przez duński statek pod nadzorem ONZ - poinformował we wtorek wysoki rangą przedstawiciel służb bezpieczeństwa Libii.
30.08.2016

Jemen może udostępnić Rosji swe lotniska i porty

Obalony w 2011 r. b. prezydent Jemenu Ali Salah powiedział w wywiadzie dla kanału Rossija 24, że powstała z inicjatywy rebeliantów Huti i zwolenników Salaha tzw. rada jest gotowa udostępnić Rosji jemeńską przestrzeń powietrzną i porty dla walki z terroryzmem.
19.08.2016

Bałtycki Terminal Kontenerowy laureatem prestiżowej nagrody

Bałtycki Terminal Kontenerowy został uhonorowany nagrodą w konkursu Polskiego Towarzystwa Logistycznego. BCT został doceniony za "T-Scale Intermodal - platforma do wymiany informacji o transporcie intermodalnym".
10.06.2016

Nowe przepisy dotyczące sankcyjnego opodatkowania

Dnia 1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 16 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2015 r. poz. 251) – dalej ustawa nowelizująca. Jak wynika z uzasadnienia projektu wspomnianej ustawy, ma ona na celu kompleksowe uregulowanie zasad dotyczących opodatkowania przychodów, które nie znajdują pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzą ze źródeł nieujawnionych.
02.06.2015

Konferencja Poszerz Horyzonty na Politechnice Gdańskiej

22 kwietnia (środa) o godz. 10 w Auli PG w Gmachu Głównym rozpocznie się druga edycja konferencji przygotowanej przez SimLE, międzyuczelnianą organizację studentów z Trójmiasta.
21.04.2015

Uroczyste otwarcie nowego placu składowego firmy Balticon w Gdańsku (wideo)

W piątek 18.07.2014 r. w Gdańsku przy ulicy Sucharskiego 7 odbyło się uroczyste otwarcie nowego placu składowego firmy Balticon SA. Nowy plac powiększy powierzchnię użytkową depot kontenerowego na terenach gdańskiego portu do 50 tys mkw.
24.07.2014

Operacja podjęcia bomby w Szczecinie

Nurkowie - minerzy Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzili dzisiaj operację podjęcia bomby lotniczej z okresu II wojny światowej. Obiekt zalegał w rzece Odrze nieopodal Urzędu Celnego w Szczecinie.
01.07.2013

Bałtycki Terminal Kontenerowy otworzył bramy dla zwiedzających

Ponad 2 200 osób zwiedziło w sobotę w ramach dnia otwartego Bałtycki Terminal Kontenerowy. Była to jedna z atrakcji związanych z obchodami 10-lecia prywatyzacji spółki i jej wejścia w skład filipińskiej grupy ICTSI. Dla chętnych przygotowano zwiedzanie terminalu, pokazy sprzętu 
i darmowe skoki na bungee. Wieczorem odbyła się gala dla pracowników. Uczestniczył w niej założyciel i prezes ICTSI, Enrique RazonJr.
28.05.2013

Budowa Terminalu LNG - efektowna powietrzna operacja podnoszenia dachu zakończona sukcesem!

Jak podnieść ważącą 600 ton stalową kopułę z poziomu gruntu na wysokość 42 metrów, czyli wysokość 15 - piętrowego budynku? Może przy użyciu dźwigu? Zła odpowiedź. Może przy użyciu specjalnych lin? Też nieprawda. A może przy użyciu sprężonego powietrza? Dokładnie tak! Za pomocą tej właśnie metody - 27 lipca br. podniesiono kopułę na pierwszym zbiorniku do magazynowania skroplonego gazu ziemnego (LNG) na terenie budowy terminalu LNG w Świnoujściu. Na tak dużą skalę – dwa zbiorniki mogą pomieścić po 160 tys. m3 skroplonego gazu każd
31.07.2012

Szczecin: Przepychanki ze stocznią

SLD wymyśliło "komunalizację terenów postoczniowych". Przewodniczący sejmiku odmówił dopuszczenia projektu pod obrady. Padły mocne słowa.
07.07.2012

Dni Morza Sail Szczecin 2012

Tradycyjnie w drugi weekend czerwca do Szczecina przypłyną polskie i zagraniczne jachty, zachwycające żaglowce i niepowtarzalne oldtimery. Przez kilka dni nasze miasto będzie prawdziwą stolicą jachtingu.
25.05.2012

Katar bis czyli Kraftport

Informacja o nowym inwestorze dla stoczni, spółce Kraftport z Katowic, zaskoczyła szczecinian i polityków. Ogłosiło ją Towarzystwo Finansowe Silesia (przejęło stocznię po jej likwidacji), którego właścicielem jest Skarb Państwa.
12.08.2011

Aktorka Anna Przybylska Matką Chrzestną statku Stena Spirit

W piątek, 1 lipca o godzinie 12.00, na terminalu promowym w Gdyni odbędzie się uroczystość nadania nazwy nowemu statkowi Stena Spirit. Rolę matki chrzestnej statku przyjęła Anna Przybylska!
21.06.2011

Morze w magistracie

„Morza i Oceany” rozmawiają z Jerzym Raducha, kierownikiem Biura d.s. Morskich Urzędu Miasta w Szczecinie.
24.05.2011

Parlamentarzyści ratują stocznie... na konferencjach

Gdyby głównym kryterium oceny przedstawicieli naszego regionu w Sejmie i Senacie, była liczba konferencji prasowych, jakie zwołują – wypadliby nadspodziewanie dobrze.
17.03.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.