• <
SAR_2022

Finał Białoczerwonej sztafety 2018 na ORP Błyskawica

ew

01.05.2018 11:25 Źródło: 3fo.wp.mil.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Finał Białoczerwonej sztafety 2018 na ORP Błyskawica

Partnerzy portalu

Finał Białoczerwonej sztafety 2018 na ORP Błyskawica - GospodarkaMorska.pl

W środę, 2 maja, około godziny 20:00, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica odbędzie się finał Białoczerwonej sztafety 2018. Weterani w marynarskich mundurach odbiorą biało-czerwoną i przekażą załodze okrętu.

W asyście Orkiestry Reprezentacyjnej MW, flaga zostanie podniesiona na maszt Okrętu-Muzeum. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent RP.

„Białoczerwona sztafeta 2018” to projekt zainicjowany przez radio RMF FM, którego celem jest podkreślenie rangi symbolu narodowego, jakim jest flaga narodowa. Sztafeta z polską flagą, prowadzona przez olimpijczyków wystartuje z Zakopanego w godzinach porannych, 2 maja. Na Krupówkach flaga zostanie przekazana rajdowcom, którzy w konwoju aut wyruszą z nią do Krakowa. Po wjeździe na Kopiec Kościuszki w Krakowie, flaga zostanie umieszczona w ogromnym balonie i przetransportowana na krakowskie Błonia, gdzie przejmą ją biegacze, którzy pobiegną z nią na krakowski Rynek. Na Rynku nasz narodowy symbol przejmą kolarze, którzy przewiozą flagę pod Wawel i przekażą ją funkcjonariuszom Policji i przedstawicielom Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR). Policjanci i WOPR-owcy którzy przepłyną z nią na Salwator, skąd flaga zostanie przetransportowana na lotnisko w Krakowie-Balicach. Z Krakowa flaga wyruszy do Warszawy, gdzie odbierze ją reprezentacja parlamentarzystów, którzy pobiegną z nią na Zamek Królewski, po to by przekazać ją funkcjonariuszom Straży Pożarnej. Flaga w konwoju strażaków przewieziona zostanie do Gdyni, skąd na rogatkach miasta odbiorą ją motocykliści, którzy na Skwerze Kościuszki przekażą ją marynarzom-weteranom misji poza granicami kraju. Uroczysty finał „Białoczerwonej sztafety 2018” nastąpi na Okręcie-Muzeum ORP Błyskawica, na pokład którego morscy weterani wniosą flagę, która następnie zostanie podniesiona na maszt.

Około godziny 19:45 weterani w marynarskich mundurach przejmą flagę narodową z rąk uczestników sztafety. Następnie biało-czerwona zostanie przekazana załodze historycznego niszczyciela ORP Błyskawica i podniesiona na maszt. Uroczystości pod patronatem Prezydenta RP odbędą się w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Niszczyciel ORP Błyskawica jest jednym z najsławniejszych okrętów Polskiej Marynarki Wojennej. Został zbudowany przez stocznię J. Samuel White & Co Ltd. w Cowes. Należał do najnowocześniejszych i najsilniejszych okrętów swojej klasy na świecie. Okręt działał na Morzu Północnym i Atlantyku, w kampanii norweskiej i ewakuacji wojsk sojuszniczych z Dunkierki, bronił Cowes przed atakami Luftwaffe, operował na Morzu Śródziemnym wspierając Maltę i działania inwazyjne w Afryce Północnej, osłaniał lądowanie aliantów w Normandii. Do kraju „Błyskawica” wróciła 4 lipca 1947 r. pod dowództwem komandora Bolesława Romanowskiego. W czynnej służbie okręt pozostawał jeszcze przez 20 lat. Rozkazem dowódcy Marynarki Wojennej RP z 11 października 1974 ORP Błyskawica została przekształcona w okręt muzeum. Za zasługi bojowe jako jedyny okręt Marynarki Wojennej RP został udekorowany Orderem Virtuti Militari. Od 1 listopada 2013 r. ORP Błyskawica wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów.

ORP Błyskawica poza rolą okrętu - muzeum spełnia szereg innych istotnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja reprezentacyjna. Tu odbywają się liczne uroczystości, spotkania, konferencje i sympozja. Tradycją stały się promocje absolwentów Akademii Marynarki Wojennej na pierwszy stopień oficerski na pokładzie okrętu, a także nominacje i odznaczenia kadry zawodowej oraz pracowników Marynarki Wojennej. Tu również odbywają się pasowania na pierwszoklasistów, przyrzeczenia harcerskie i inne zajęcia dla szkół i przedszkoli tak, aby od najmłodszych lat kształtować świadomość i wychowywać w duchu "Polski Morskiej". Codzienne życie okrętu i towarzyszące mu elementy ceremoniału morskiego oraz Regulaminu Służby Okrętowej: podnoszenie i opuszczanie bandery, wybijanie szklanek, witanie i żegnanie przy trapie oficerów oraz przełożonych, to wszystko odbywa się na oczach społeczeństwa. Wywiera zatem niewątpliwy wpływ na jego świadomość, a tym samym pozwala lepiej poznać i wzbogacać posiadaną wiedzę o morzu.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.