• <

Lotniskowiec Liaoning witany z honorami w Hongkongu

jk

07.07.2017 09:40 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Lotniskowiec Liaoning witany z honorami w Hongkongu
Lotniskowiec Liaoning witany z honorami w Hongkongu - GospodarkaMorska.pl

Jedyny chiński lotniskowiec Liaoning przypłynął w piątek do Hongkongu z pierwszą wizytą. Okręt witany jest przez władze miasta z honorami; dzięki darmowym wejściówkom setki ludzi będą mogły wejść na jego pokład.

Wizyta lotniskowca w Hongkongu jest częścią uroczystych obchodów 20-lecia przekazania miasta od Wielkiej Brytanii do Chin.

"Renmin Ribao" pisze, iż wraz z Liaoningiem z bazy morskiej w mieście Qingdao przypłynęła grupa bojowa marynarki wojennej składająca się z niszczycieli Jinan i Yinchuan oraz fregaty Yantai. Okręty pozostaną w mieście do wtorku. W weekend na ich pokład będzie można wchodzić dzięki darmowym wejściówkom rozdanym w czwartek w chińskiej jednostce wojskowej na terenie Hongkongu.

Emocje wzbudzają myśliwce J-15, których eskadra przypłynęła na pokładzie lotniskowca. Dziennik "South China Morning Post" spekulował przed kilkoma dniami, że być może podczas wizyty okrętów odbędzie się pokaz lotniczy, w którym udział wzięłyby także chińskie niewykrywalne dla radarów myśliwce J-20. Na razie te informacje pozostają niepotwierdzone.

Według przedstawicieli marynarki wojennej Liaoning przebywa w Hongkongu również ze względu na prowadzone ćwiczenia. Media przypominają, że jest to jednostka skonstruowana w ukraińskiej stoczni w Mikołajowie za czasów ZSRR. Liaoning został kupiony przez Chiny jeszcze pod rosyjską nazwą Wariag. Problemy z przetransportowaniem jednostki do Chin przez cieśninę Bosfor opóźniły sprowadzenie jej do Azji i w rezultacie zmieniły się chińskie plany odnośnie lotniskowca. Po latach pełnienia funkcji ćwiczebnej w chińskiej marynarce w listopadzie 2016 roku ogłoszono, iż Liaoning osiągnął gotowość bojową.

Lotniskowiec pojawił się na wodach Hongkongu w piątek w godzinach rannych. Liaoning w eskorcie 20 jednostek hongkońskiej policji skierował się w stronę nabrzeża Tsing Yi, jedynego miejsca w Hongkongu gdzie mógł bezpiecznie zacumować. Prestiżowy Victoria Harbour w centrum miasta nie byłby w stanie pomieścić jednostki o wyporności ponad 60 tys. ton. Ze względów bezpieczeństwa okoliczny teren ogłoszono strefą zakazu lotów obowiązującą do wtorku. Oznacza to, że nie będzie można tam puszczać nawet modeli samolotów, latawców, dronów czy balonów. Fregata Yantai została powitana strumieniem wody ze statku pożarniczego oraz tradycyjnym chińskim tańcem lwów.

Nowa gubernator Hongkongu Carrie Lam wraz z dyrektorem biura łącznikowego Chin kontynentalnych Zhangiem Xiaomingiem rozpoczęli oficjalne powitanie okrętów na nabrzeżu w Tsing Yi. Lam dziękowała za wysłanie lotniskowca z historyczną wizytą. "Wierzę, że to pozwoli obywatelom Hongkongu doświadczyć rozwoju militarnego kraju, w szczególności postępu w rozwoju marynarki" - powiedziała. Gubernator, której zaprzysiężenie odbyło się 1 lipca z udziałem prezydenta Chin Xi Jinpinga, oświadczyła, iż wizyta lotniskowca zwiększy poczucie przynależności do chińskiego narodu wśród mieszkańców Hongkongu.

Rafał Tomański

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.