Uzbrojona w pociski manewrujące fregata rakietowa Admirał Grigorowicz jest pierwszym okrętem pływającym pod rosyjską banderą, jaki w niedzielę pojawił się w mieście Port Sudan nad Morzem Czerwonym, gdzie ma powstać rosyjska baza - podała agencja Interfaks.
- Załoga fregaty Admirał Grigorowicz wchodząca w skład Floty Czarnomorskiej przybyła z wizytą do Port Sudan, gdzie zgodnie ze wstępnym porozumieniem zawartym przez Federację Rosyjską z Republiką Sudanu ma powstać punkt zaopatrzenia materialno-technicznego rosyjskiej marynarki wojennej - poinformowało w niedzielę biuro prasowe Floty Czarnomorskiej.
W ramach wizyty przewidziano uzupełnienie zapasów materialnych oraz odpoczynek personelu wojskowego po ćwiczeniach AMAN-2021, jakie odbywały się na Morzu Arabskim.
Rosyjskie czynniki wojskowe podkreślają, że "stworzenie infrastruktury portowej i pełne wyposażenie punktu zaopatrzenia materialno-technicznego dla maksymalnie czterech okrętów z napędem jądrowym zajmie nie więcej niż 3-4 miesiące".
W komunikacie podpisanym przez rzecznika Floty Czarnomorskiej podkreślono, że powstanie rosyjskiej bazy nad Morzem Czerwonym "przyczyni się do utrwalenia pokoju i stabilności w regionie".
Rozporządzenie w sprawie utworzenia rosyjskiej bazy rosyjskiej marynarki wojennej na terytorium Sudanu, na wybrzeżu Morza Czerwonego w mieście Port Sudan podpisane zostało w listopadzie ubiegłego roku przez premiera Michaiła Miszustina.
Zgodnie z tym rozporządzeniem w bazie będzie mogło stacjonować do 300 rosyjskich żołnierzy. Rosja planuje podpisanie z Sudanem oddzielnej umowy w tej sprawie, która miałaby obowiązywać 25 lat.
Możliwość stworzenia bazy wojskowej Rosji na Morzu Czerwonym omawiał w 2017 roku z prezydentem Władimirem Putinem ówczesny prezydent Sudanu Omar Baszir, obalony w 2019 roku przez armię. Baszir zapewniał, że chodzi o konieczność "ochrony przed agresywnymi działaniami USA". Mimo odsunięcia Baszira i przejęcia władzy przez rząd cywilno-wojskowy, który zabiega o poprawę stosunków z Waszyngtonem, Sudan nie wycofał się z dotychczasowych zobowiązań.
Współpraca wojskowo-techniczna od zajmowała ważne miejsce w relacjach Rosji i Sudanu. W 2019 roku niezależna "Nowaja Gazieta" podawała, że wartość zakupionego przez Sudan w ostatnich dwóch dekadach rosyjskiego uzbrojenia wynosiła - według niektórych szacunków - około 1 mld USD. Moskwa sprzedawała Sudanowi broń mimo nałożonych na ten kraj sankcji międzynarodowych.
Straż Wybrzeża Filipin otwiera stację do monitorowania chińskich działań na Morzu Południowochińskim. Pekin jest tym oburzony
ITS Antonio Marceglia w Gdyni. Okręt kontynuuje misję na polskich wodach
Amerykanie wydobyli swój patrolowiec z Zatoki Kaneohe
Rząd chińskich statków blokuje sporny archipelag [WIDEO]
Wspólne ćwiczenia sił fińskich, estońskich i brytyjskich na Zatoce Fińskiej po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector
Okręt USA naruszył suwerenność ChRL na Morzu Wschodniochińskim