Statek powietrzny zestrzelony przez Stany Zjednoczone należy do Chin, a nie do USA – oświadczyła we wtorek rzeczniczka chińskiego MSZ w odpowiedzi na pytanie, czy Pekin zażądał zwrotu szczątków balonu. Według władz w Waszyngtonie był to balon szpiegowski.
Siły zbrojne USA zestrzeliły w sobotę nad wodami terytorialnymi Stanów Zjednoczonych statek powietrzny, który Pentagon określił jako chiński balon szpiegowski. W poniedziałek wciąż trwały poszukiwania jego fragmentów w oceanie.
- To, co mogę powiedzieć, to że ten statek powietrzny należy do Chin, a nie do USA – powiedziała rzeczniczka MSZ Mao Ning na rutynowym briefingu w Pekinie.
Pekin utrzymuje, że był to cywilny statek powietrzny używany do badań meteorologicznych, który przypadkowo zboczył z kursu w wyniku działania "siły wyższej". Według źródeł agencji Reutera w administracji USA balon, który leciał na dużej wysokości nad terytorium USA przez kilka dni, wykonywał manewry, zmieniał kurs i kierował się w stronę kluczowych baz wojskowych oraz silosów z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi zdolnymi do przenoszenia głowic jądrowych.
Szef Dowództwa Północnego USA (NORTHCOM) gen. Glen Van Herck powiedział w poniedziałek, że zestrzelony balon przenosił ładunek ważący ok. tony, który mógł zawierać materiały wybuchowe mające na celu autodestrukcję. Przyznał też, że USA nie były w stanie wykryć poprzednich przelotów balonów z Chin.
Incydent z balonem rozwiał nadzieje na poprawę napiętych relacji pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata. Z jego powodu wizytę w Chinach na nieokreślony termin przełożył sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Fot. Depositphotos
Zaskakujący finał akcji ratunkowej rosyjskiego jachtu. Z pomocą przybyli... Ukraińcy
UE przeprowadzi wspólne ćwiczenia marynarki wojennej. Celem ochrona infrastruktury krytycznej
Mierzeja Wiślana otwarta na okręty
Filipińskie służby zlokalizowały wrak, z którego wycieka olej napędowy zagrażający ekosystemowi wodnemu. Są zdjęcia
USS Porter z wizytą w Tallinie. Niedawno odwiedził też Port Gdynia
Morska pięść NATO. Polsko-amerykańskie ćwiczenie Passex na Bałtyku