• <
BOTA_2023

Chińskie MSZ podkreśla, że obiekt zestrzelony przez USA to własność Chin

gm

07.02.2023 10:14 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Chińskie MSZ podkreśla, że obiekt zestrzelony przez USA to własność Chin

Partnerzy portalu

Chińskie MSZ podkreśla, że obiekt zestrzelony przez USA to własność Chin - GospodarkaMorska.pl

Statek powietrzny zestrzelony przez Stany Zjednoczone należy do Chin, a nie do USA – oświadczyła we wtorek rzeczniczka chińskiego MSZ w odpowiedzi na pytanie, czy Pekin zażądał zwrotu szczątków balonu. Według władz w Waszyngtonie był to balon szpiegowski.

Siły zbrojne USA zestrzeliły w sobotę nad wodami terytorialnymi Stanów Zjednoczonych statek powietrzny, który Pentagon określił jako chiński balon szpiegowski. W poniedziałek wciąż trwały poszukiwania jego fragmentów w oceanie.

- To, co mogę powiedzieć, to że ten statek powietrzny należy do Chin, a nie do USA – powiedziała rzeczniczka MSZ Mao Ning na rutynowym briefingu w Pekinie.

Pekin utrzymuje, że był to cywilny statek powietrzny używany do badań meteorologicznych, który przypadkowo zboczył z kursu w wyniku działania "siły wyższej". Według źródeł agencji Reutera w administracji USA balon, który leciał na dużej wysokości nad terytorium USA przez kilka dni, wykonywał manewry, zmieniał kurs i kierował się w stronę kluczowych baz wojskowych oraz silosów z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi zdolnymi do przenoszenia głowic jądrowych.

Szef Dowództwa Północnego USA (NORTHCOM) gen. Glen Van Herck powiedział w poniedziałek, że zestrzelony balon przenosił ładunek ważący ok. tony, który mógł zawierać materiały wybuchowe mające na celu autodestrukcję. Przyznał też, że USA nie były w stanie wykryć poprzednich przelotów balonów z Chin.

Incydent z balonem rozwiał nadzieje na poprawę napiętych relacji pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata. Z jego powodu wizytę w Chinach na nieokreślony termin przełożył sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.