• <
polboat_2022

40 lat Daru Młodzieży. Na pokładzie tłumy zwiedzających [WIDEO, ZDJĘCIA]

gm

31.05.2022 09:10
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie 40 lat Daru Młodzieży. Na pokładzie tłumy zwiedzających [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

40 lat Daru Młodzieży. Na pokładzie tłumy zwiedzających [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. UM Gdynia

Ponad 5700 osób odwiedziło w weekend Dar Młodzieży. Szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w tym roku obchodzi swoje 40-lecie i z tej okazji udostępnił swój pokład dla zwiedzających.

Dokładnie 5716 osób zdecydowało się w sobotę i niedzielę 28-29 maja skorzystać z okazji by wejść na pokład Daru Młodzieży. Na co dzień, jako statek szkoleniowy odbywa rejsy ze studentami oraz uczniami szkół średnich i nawet gdy cumuje w porcie macierzystym to brakuje czasu by otworzyć się dla zwiedzających. Tym razem było inaczej, bo i okazja była wyjątkowa. Rozpoznawalny na całym świecie szkolny żaglowiec Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w lipcu obchodzi 40. rocznicę podniesienia biało-czerwonej bandery. Ponieważ w tym czasie fregata będzie w kolejnym rejsie to świętowanie okrągłej rocznicy urodzin rozpoczęło się miesiąc wcześniej.   

Mimo, że pogoda nie zachęcała do wyjścia z domu to zainteresowanie zwiedzaniem było tak duże, że kolejki do wejścia na pokład tworzyły się jeszcze przed otwarciem. Mieszkańcy Gdyni, Trójmiasta, pracownicy Uniwersytetu Morskiego i turyści licznie, całymi rodzinami korzystali z tej wyjątkowej okazji. Na pytania zainteresowanych odpowiadali studenci i załoga statku. Zwiedzający wypisali tysiąc specjalnie przygotowanych na tę okazję bezpłatnych kartek pocztowych. Pozdrowienia z Gdyni z Darem Młodzieży i okolicznościowym, urodzinowym stemplem trafią teraz do adresatów w kraju i na świecie.

Sobotnie zwiedzanie zakończyło się koncertem. Licznie zgromadzona publiczność na Nabrzeżu Pomorskim miała okazję wysłuchać szant w wykonaniu Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny. Dla chóru obchodzącego w tym roku 10-lat swojej działalności był to pierwszy występ z pokładu „Daru Młodzieży”, a trwający ponad godzinę występ zakończył się bisami. 

W bezpośrednim sąsiedztwie żaglowca, przy nabrzeżu można było zapoznać się z ofertą edukacyjną Uczelni. Trwa rekrutacja na studia stąd wiele pytań od młodych ludzi i rodziców, na które odpowiadali studenci i pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.   Młodsi i starsi mogli obejrzeć i wziąć udział w pokazach ratownictwa przygotowanych przez studentów Wydziału Nawigacyjnego wraz z ratownikami medycznymi.

Obchody 40-lecia „Daru Młodzieży” nie zakończyły się wydarzeniami weekendowymi. 21 czerwca podczas Święta Szkoły Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, odbędą się dedykowane jubileuszowi statku uroczystości akademickie.

W poniedziałkowy wieczór Dar Młodzieży wypływa w kolejny rejs, tym razem kieruje się do portów w Rouen i Kiel. Do Gdyni powróci za miesiąc.

Dni Otwarte Dar Młodzieży w liczbach: 

5716 odwiedzających
12 godzin zwiedzania
średnio 476 osób na godzinę
1026 wysłanych kartek pocztowych
628 rozdanych balonów z logo UMG
226 rozdanych chorągiewek z logo UMG

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.