• <

„Transport. Tendencje zmian” – kompendium wiedzy o branży TSL w Porcie Gdynia

jm

26.05.2022 12:25
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski „Transport. Tendencje zmian” – kompendium wiedzy o branży TSL w Porcie Gdynia

Partnerzy portalu

„Transport. Tendencje zmian” – kompendium wiedzy o branży TSL w Porcie Gdynia - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Książka „Transport” pod redakcją naukową Krystyny Wojewódzkiej-Król i Elżbiety Załogi to jedna z najważniejszych książek dla polskiej branży TSL, z której wiedzę czerpały zastępy obecnych kadr całego sektora. 25 maja w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbyło się spotkanie promocyjne z okazji premiery siódmego już wydania publikacji.

Na przestrzeni lat książka „Transport” była kilkakrotnie aktualizowana i uzupełniana o nowe treści, co sygnalizowane było odpowiednimi podtytułami. Najnowsze, siódme wydanie, zatytułowane jest „Transport. Tendencje zmian”. Publikacja pod redakcją naukową Krystyny Wojewódzkiej-Król i Elżbiety Załogi ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa PWN.


Naukowcy, praktycy i studenci

25 maja w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbyło się spotkanie poświęcone publikacji. Wzięli w niej udział autorzy książki, profesorowie tytularni Krzysztof Szałucki, Krystyna Wojewódzka-Król, Andrzej Grzelakowski, Olgierd Wyszomirski, Danuta Rucińska i Włodzimierz Rydzkowski.

Spotkanie otworzył pełniący funkcję gospodarza prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj, który podkreślił, że książka „Transport” w ciągu dwudziestu pięciu lat stała się podstawą wiedzy dla dużego grona pracowników branży.

– Powiedziałbym, że to jest swoista encyklopedia, instrukcja dla osób, które funkcjonują w branży, zbiór informacji, które są bardzo istotne dla wszystkich, którzy poruszają się w branży, którą reprezentuje port. Dlatego bardzo cieszymy się, że to spotkanie środowisk naukowych odbywa się w siedzibie portu w Gdyni – mówi prezes Jacek Sadaj.

Prezes w towarzystwie wiceprezesów Macieja Bąka i Kazimierza Koralewskiego odebrał także list gratulacyjny z okazji 100-lecia portu z rąk prof. dr hab. Danuty Rucińskiej, jednej z redaktorek książki, a jednocześnie byłej prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział Gdańsk, oraz dr hab. Beaty Majeckiej – aktualnej prezes PTE Oddziału w Gdańsku.

Na sali konferencyjnej w budynku Zarządu Morskiego Portu Gdynia zgromadzili się licznie reprezentanci różnych gałęzi branży TSL, ale także studenci i doktoranci. Po oficjalnych wystąpieniach i wygłoszonych przez redaktorów publikacji referatach dotyczących m.in. tytułowych tendencji zmian w transporcie, ale także transportu morskiego, łańcuchów logistycznych i wpływie inflacji na branżę, doszło także do ożywionej dyskusji. Pytania z sali dotyczyły spraw zarówno o znaczeniu globalnym, krajowym, jak i regionalnym. Autorzy i eksperci wskazywali m.in. kontrowersyjne inwestycje logistyczne w kraju, pośród których wymienili m.in. Centralny Port Komunikacyjny czy przekop Mierzei Wiślanej, podkreślali także wagę innych, jak choćby Drogi Czerwonej w Gdyni. W przypadku innych – np. portu lotniczego w Gdyni – zdania były podzielone. Poruszono także problemy lokalnego transportu w Gdyni, ale również m.in. wykluczenia komunikacyjnego w całym kraju czy wzmożonego ruchu statków wycieczkowych na południowym Bałtyku i logistycznych reperkusji agresji Rosji na Ukrainę.

O książce

– Książka pod tytułem „Transport”, która została wydana nakładem PWN w bieżącym roku, stanowi kompendium wiedzy o branży TSL – mówi jedna z redaktorek publikacji, prof. dr hab. Danuta Rucińska. – Znalazły się w niej wszystkie treści, jakie tylko można było przedstawić czytelnikom i zainteresowanym tą problematyką. Nieprzypadkowo jest pierwszą książką, która jest uwzględniana w uczelnianych sylabusach w absolutnie wszystkich uczelniach ekonomicznych, ekonomiczno-transportowych i szkołach, które tą problematykę poruszają. Jednocześnie bardzo chętnie korzystają z niej przedsiębiorcy, bowiem są to treści nie tylko teoretyczne, ale jest wiele przykładów z praktyki gospodarczej, które uwierzytelniają treści jako właściwe, dokumentują fakty i dane istotne z punktu widzenia racjonalizacji gospodarowania w tej branży – uzupełnia prof. Rucińska.

Zdaniem prof. Rucińskiej „Transport. Tendencje zmian”, czyli najnowsze wydanie publikacji, powinno zainteresować praktycznie wszystkich, którzy korzystają z usług transportowych, a zatem również niezwiązanych zawodowo z branżą pasażerów. Profesor dodaje, że książka jest napisana dobrym, zrozumiałym językiem.

Inicjatorem spotkania dotyczącego premiery był Zarząd Morskiego Portu Gdynia.

– Przez 100 lat istnienia port spotykał się z różnymi środowiskami i łączył wiele różnych interesów. Cieszę się, że port łączy również środowiska naukowe ze środowiskami biznesu. Jestem przekonany, że wśród licznych gości zaproszonych na dzisiejsze wydarzenie jest wiele osób, które są związane z rozwojem portu, współpracowały z Zarządem, dzięki czemu przez ostatni wiek port się rozwijał i ma dobre perspektywy na kolejne dekady – mówi prezes Portu Gdynia Jacek Sadaj.

– Tradycyjnie jest to bardzo ważny port na południowym Bałtyku. Kiedyś mówiono, że jest to port drobnicowy. W tej chwili te funkcje się już inaczej rozkładają. Powstaje dolina logistyczna, pojawiają się nowe funkcje portu – logistyczna, marketingowa. To duża przyszłość dla portu, dla regionu, dla poprawnego kształtowania łańcuchów lądowo-morskich. A książka „Transport” jest drogowskazem – podsumowuje prof. Rucińska.


okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.