• <
konferencj_platforma_lng_2023

[WIDEO] Rekordowy wycieczkowiec w Porcie Gdynia

jm

17.05.2022 22:05

Partnerzy portalu

[WIDEO] Rekordowy wycieczkowiec w Porcie Gdynia - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Dwa dni po rozpoczęciu sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia padł rekord – do portu zawinęła najdłuższa jednostka tego typu, jaka kiedykolwiek pojawiła się w Gdyni.


Wycieczkowiec Sky Princess, który pojawił się przed godziną 9:00 przy Nabrzeżu Francuskim w Porcie Gdynia mierzy 329,81 metra długości. Dotychczasowy rekord pod tym względem należał do jednostki Norwegian Gateway, który mierzył 325,7 metrów. Sky Princess jest zatem dłuższy o nieco ponad 4 metry. Co ciekawe, jak podaje Jakub Koczara, kierownik działu handlowego Zarządu Morskiego Portu Gdynia, dotychczasowy rekordzista, czyli Norwegian Gateway także pojawi się wkrótce w Gdyni – zawinie do portu w przyszłym tygodniu.

Gospodarka Morska
Fot. GospodarkaMorska.pl


Sky Princess to stosunkowo nowa jednostka. Wycieczkowiec wypłynął ze stoczni Funcantieri we Włoszech, znanej z produkcji tego typu statków, w 2019 roku. Od tego czasu pływa w barwach linii Princess Cruises, pod banderą Bermudów. Na pokład zabiera około 3600 pasażerów, o których dba około 1300 członków załogi. Goście mają do dyspozycji 1780 kabin, z czego znakomitą większość stanowią kabiny z balkonem. Z tarasu widokowego w Muzeum Emigracji w Gdyni, ulokowanym tuż przy Nabrzeżu Francuskim, widzowie obserwujący wejście Sky Princess do portu mogli także dostrzec choćby ekran kinowy czy baseny. Na statku są także inne udogodnienia, m.in. korty i boiska, galerie sztuki, fontanny czy spa. Ten luksusowy cruiser można będzie zobaczyć w Gdyni w tym sezonie jeszcze dwukrotnie – statek ma pojawić się także 20 lipca i 6 września.

Tegoroczny sezon wycieczkowców zapowiada się zresztą atrakcyjnie w obu trójmiejskich portach. Po znacznym wyhamowaniu liczby zawinięć cruiserów, spowodowanym pandemią, statystyki w 2022 roku powinny wrócić do okolic przedpandemicznych, a nawet je przewyższyć. Wpływ na to ma agresja Rosji na Ukrainę – linie wycieczkowe wycofały się z odwiedzin w rosyjskich portach nad Bałtykiem. W ich miejscu w harmonogramach wycieczek pojawiły się porty w Gdyni i Gdańsku. Tym samym według aktualnych prognoz w tym roku do Gdyni 39 wycieczkowców ma zawinąć łącznie około 79 razy. Dla porównania, w ostatnim przedpandemicznym sezonie, czyli w 2019 roku, były to 54 zawinięcia.Gospodarka Morska
Fot. GospodarkaMorska.pl


Liczne odwiedziny wycieczkowców w Gdyni to konkretne zyski dla miasta i regionu. Pasażerowie Sky Princess mieli okazję zwiedzać Gdynię, Gdańsk oraz zamek w Malborku. Trudno jest dokładnie przewidzieć ilu pasażerów łącznie pojawi się w sezonie na pokładach cruiserów, na co wciąż wpływają pandemiczne restrykcje i różne przepisy obowiązujące na pokładach statków różnych linii. Każde odwiedziny takiego statku przynoszą jednak wymierne korzyści finansowe.

– Badania przeprowadzone jakiś czas temu wykazały, że każdy pasażer schodzący na ląd zostawia na miejscu 80 euro. Jeżeli przemnożymy to przez tysiące pasażerów w skali całego sezonu to mamy konkretną kwotę, która zostaje tutaj w regionie wydana na korzyść lokalnego biznesu – mówi Jakub Koczara, kierownik działu handlowego Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.