• <

Najgorsza faza kryzysu żywnościowego może dopiero nastąpić. Jak uratować ukraińskie zboża?

gm

25.05.2022 13:05 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Najgorsza faza kryzysu żywnościowego może dopiero nastąpić. Jak uratować ukraińskie zboża?

Partnerzy portalu

Najgorsza faza kryzysu żywnościowego może dopiero nastąpić. Jak uratować ukraińskie zboża? - GospodarkaMorska.pl

Najgorsza faza kryzysu żywnościowego z powodu wojny na Ukrainie może dopiero nastąpić - taką opinię wyraził szef misji ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Pierre Vauthier. Ujawnił, że rozważane są różne możliwości uratowania ukraińskich zbóż.

Vauthier, stojący na czele misji 114 ekspertów FAO wysłanej na Ukrainę powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica" w środę, odnosząc się do zatrzymania eksportu zbóż z tego kraju: "Kryzys zbożowy? To, co widzieliście do tej pory to nic, co zobaczycie, jeśli sytuacja nie zostanie odblokowana".

Wyjaśnił zarazem: "Nie mówię tylko o portach, ale o siewach i zbiorach niemożliwych z powodu walk; o braku rosyjskich nawozów, które trzeba zastąpić, o braku dostępu do kredytów rolnych, o maszynach zajętych przez sztab generalny wojska, bo potrzebne są części zamienne, o warsztatach, gdzie kiedyś reperowało się traktory, a dziś czołgi".

"Wszystko - dodał - zostało obalone".

Pierre Vauthier stwierdził też: "Zboże nie jest wieczne, psuje się, traci wartość odżywczą i ekonomiczną. Od miesięcy jest zablokowane w silosach".

Jak podkreślił, FAO rozważa wszystkie możliwe rozwiązania: "wznowienie pracy starych młynów i zamianę zboża w mąkę, by przynajmniej dłużej przetrwało".

Ale najważniejsze - zaznaczył - jest to, by zaczęła się jego wysyłka.

"Pociągi nie są wystarczającym rozwiązaniem. Myślimy o karawanie tysięcy ciężarówek, które przewiozą zboże przez granicę rumuńską, by tam załadować je na barki, płynące do delty Dunaju" - wyjaśnił rozmówca rzymskiej gazety.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.