• <
escort_980x120_gif_2020

Naukowcy odkryli zupełnie nowy, głębokomorski gatunek [wideo]

01.12.2020 14:17 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Naukowcy odkryli zupełnie nowy, głębokomorski gatunek [wideo]

Partnerzy portalu

Naukowcy odkryli zupełnie nowy, głębokomorski gatunek [wideo] - GospodarkaMorska.pl
Duobrachium sparksae; fot. NOAA

Po raz pierwszy naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) oficjalnie zidentyfikowali nowy gatunek podwodnego stworzenia na podstawie wyłącznie materiału wideo w wysokiej rozdzielczości zarejestrowanego na dnie oceanu.

Poznajcie Duobrachium sparksae - nietypowy gatunek żebropława, napotkany przez zdalnie sterowany pojazd (ROV) Deep Discoverer, podczas nurkowania u wybrzeży Puerto Rico.

To spotkanie miało miejsce w 2015 roku, ale by naukowcy mogli określić nowy gatunek, potrzeba dużo czasu i pracy. Na szczęście aparaty Deep Discoverer spełniły swoje zadanie, zdolne uchwycić subtelne szczegóły ciała D. sparksae, o długości mniejszej niż milimetr.

Późniejsza analiza organizmu - teraz szczegółowo opisana w nowej pracy - wskazuje, że można go łatwo odróżnić od wszystkich innych znanych gatunków żebropławów - twierdzą naukowcy.

- To wyjątkowy przypadek, ponieważ mogliśmy opisać nowy gatunek całkowicie na podstawie wideo o wysokiej rozdzielczości. - wyjaśnia biolog morski z NOAA, Allen Collins. - Nie mamy takich samych mikroskopów, co w laboratorium, ale wideo może dostarczyć nam wystarczających informacji, aby szczegółowo poznać morfologię, na przykład lokalizację ich części rozrodczych i inne aspekty.

Te aspekty są wielorakie. Z daleka najbardziej zauważalną cechą D. sparksae jest jego bulwiaste, podobne do balonu ciało, ale posiada również dwa wystające ramiona.

Gospodarka Morska
Duobrachium sparksae; Nicholas Bezio


W sumie trzy różne osobniki zostały sfilmowane przez ROV na głębokości około 3900 metrów, przy czym jedno ze zwierząt prawdopodobnie używa swoich macek do zakotwiczenia się w dnie morskim.

- To piękny i niepowtarzalny organizm - mówi oceanograf Mike Ford. - Poruszał się jak balon wypełniony  gorącym powietrzem, przymocowany do dna morskiego na dwóch linach, utrzymując określoną wysokość nad dnem morskim. Nie jesteśmy pewni, czy jest przymocowany do dna morskiego. Podczas nurkowania nie zaobserwowaliśmy bezpośredniego mocowania, ale wydaje się jakby organizm dotykał dna morskiego.

Wszystkie trzy zwierzęta zostały zauważone w odległości dwóch metrów od dna, na obszarze zwanym Amfiteatrem Arecibo, który znajduje się w podwodnym wykopie znanym jako Kanion Guajataca.

Gospodarka Morska
Deep Discoverer; shipspotting.com

Żebropławy - bezparzydełkowce

To w tych bardzo głębokich częściach oceanu bytują żebropławy, ale przez ekstremalną głębokość ich naturalnego środowiska ​​nie spotykamy tych tajemniczych zwierząt - nie mówiąc już o nowych gatunkach - zbyt często.

Chociaż żebropławy mogą powierzchownie przypominać meduzy, nie są blisko spokrewnione. Te bezparzydełkowce są mięsożerne, żyją na małych stawonogach i różnego rodzaju larwach.

Chociaż zespół ma nadzieję zebrać próbki podczas przyszłych nurkowań do analizy fizycznej, twierdzą, że mogą minąć dziesięciolecia, zanim znów będą mieli szansę natknąć się na Duobrachium sparksae.

Odkrycia przedstawiono w Plankton and Benthos Research.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.