• <
urząd_morski_gdynia_2021

W weekend 125. urodziny Wyspy Sobieszewskiej

ew

04.09.2020 12:23 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska W weekend 125. urodziny Wyspy Sobieszewskiej
W weekend 125. urodziny Wyspy Sobieszewskiej - GospodarkaMorska.pl
fot. gdansk.pl

W sobotę i niedzielę (5 - 6 września 2020 r.) w Sobieszewie zaplanowano m.in.: festiwal balonów, skoki spadochronowe, wyścigi dronów, konkursy ornitologiczno-przyrodnicze, tworzenie latawców czy muralu. Uroczyste “sto lat” wyspie zaśpiewają jej mieszkańcy, goście i Piotr Grzelak, zastępce prezydent Gdańska w sobotę o godz. 14. Będzie też tort urodzinowy.

Z okazji jubileuszu 125-lecia powstania Wyspy Sobieszewskiej przez dwa weekendowe dni 5 i 6 września będzie okazja do wzięcia udziału w wielu ciekawych wydarzeniach, które skryły się pod nazwami: Podniebny Bazar (organizatorem są Międzynarodowe Targi Gdańskie) oraz Baloon Festival (organizatorami są Aeroklub Gdański i firma Dream Baloon).

- W końcu możemy świętować 125-lecie Wyspy Sobieszewskiej, co mieliśmy w planie 31 marca br., ale z powodu pandemii było to niemożliwe - mówi Małgorzata Frańczak z Referatu Aktywności Lokalnej w Wydziale Gospodarki Komunalnej, koordynatorka Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej. - Teraz razem z partnerami ze Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, Fundacją Family Challenge, OSP Świbno, czyli organizacjami, które działają na Wyspie Sobieszewskiej przygotowaliśmy różne aktywności dla rodzin, m.in. gry na orientację, tworzenie latawców czy konkursy ornitologiczno - przyrodnicze.

W strefie o nazwie “Podniebny bazar” znajdzie się miejsce na relaks, bańki mydlane, popcorn, watę cukrową czy tort dla gości wydarzenia i uroczyste śpiewanie “sto lat” w towarzystwie zastępcy prezydenta Gdańska Piotra Grzelaka.

W najbliższy weekend odbędzie się także Balloon Festival - pierwsze tego typu wydarzenie w Trójmieście. Uczestnicy urodzin będą m.in. świadkami rywalizacji ścigających się balonów. Warto dodać, że wśród 15 zawodników wystartuje dwóch Polaków oraz reprezentanci Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Danii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

 - Festiwal balonowy to wydarzenie, którego w Polsce nie było - powiedział Bartosz Oberski, dyrektor Zawodów Festiwalu Balonowego na Wyspie Sobieszewskiej. - To na pewno będzie wielka atrakcja dla mieszkańców i gości, bo balony są atrakcją samą w sobie, widoczne z każdego miejsca, lubiane przez wszystkich, dzieci i dorosłych.

Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych, ale też i starszych uczestników weekendowych wydarzeń będą skoki spadochronowe i zawody lotniczne. Wyczyny w powietrzu będziemy obserwować z pewnego dystansu. Publiczność tym razem nie będzie miała wstępu do stref dla zawodników, z powodu pandemii.  

- Start i lądowanie balonów, samolotów czy skoki spadochronowe nie będą się odbywać w strefie "Podniebnego bazaru" - wyjaśnia Tomasz Motyka z Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Są takie imprezy lotnicze i balonowe, gdzie można mieć kontakt z zawodnikami, wejść do balonu, poprosić o autograf, natomiast z powodu pandemii nie ma teraz takiej możliwości, dlatego strefy zawodników będą wyłączone z udziału publiczności. Balony, które wyjdą 50 metrów nad poziom morza są widoczne z odległości kilku kilometrów, więc ze strefy bazarowej wszystko będzie bardzo dobrze widoczne.

Wśród weekendowych atrakcji przewidziano także zawody dronów, czyli wyścig najnowszych modeli i rodzajów tych sprzętów.

Z programem można zapoznać się TUTAJ

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.