• <
Atlas_Copco_mega_2022

Holendrzy chcą instalować magazyny energii na dnie oceanów

15.01.2022 20:51
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Holendrzy chcą instalować magazyny energii na dnie oceanów

Partnerzy portalu

Holendrzy chcą instalować magazyny energii na dnie oceanów - GospodarkaMorska.pl
Podwodny magazyn energii / Fot. Ocean Battery

Odnawialne źródła energii ze względu na specyfikę pracy i zależność od pogody muszą być wspierane przez systemy magazynowania energii. Ocean Battery to nowy projekt systemu magazynowania energii, który działa jak zapora hydroelektryczna na dnie morza.

Opracowany przez holenderski startup Ocean Grazer, system Ocean Battery jest przeznaczony do instalacji na dnie morza w pobliżu morskich generatorów energii odnawialnej, takich jak turbiny wiatrowe, pływające farmy fotowoltaiczne, systemy energii pływów i fal. Składa się on z trzech komponentów, które działają razem podobnie jak zapora wodna. 

W dnie morskim zakopany jest betonowy zbiornik, który mieści do 20 milionów litrów słodkiej wody, przechowywanej pod niskim ciśnieniem. System pomp i turbin łączy ten zbiornik z elastycznym zbiornikiem znajdującym się na dnie morskim. Nadmiar energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych może być wykorzystany do pompowania wody ze zbiornika do elastycznego magazynu. W sytuacji gdy będzie potrzebna energia, zostanie uwolniona dzięki ciśnieniu wody morskiej, która dosłownie przeciśnie wodę z powrotem do betonowego zbiornika, napędzając turbiny w celu wygenerowania energii, która ostatecznie trafi do sieci elektrycznej.

Zespół Ocean Grazer przekonuje, że system osiąga wydajność na poziomie 70-80 proc., a jego zaletą jest limitowana liczba cykli ładowania i rozładowania w trakcie przewidzianych 20 lat działania Ocean Battery. Jak zaznacza firma, rozwiązanie jest łatwo skalowane, ponieważ każdy betonowy zbiornik ma pojemność 10 MWh, więc dodanie kolejnych pozwala w łatwy sposób zwiększyć całkowitą pojemność. Można też dodać dodatkowy zestaw pomp i turbin, w celu zwiększenia mocy wyjściowej. 

Koncepcja Ocean Battery jest intrygująca, ale nie jest to jedyny projekt baterii oceanicznej, nad którym trwają prace – wskazuje portal Newsatlas.com. Firma Subhydro przedstawiła podobny pomysł na wypompowywanie wody morskiej ze zbiorników umieszczonych na dnie morza, a następnie, gdy potrzebna jest energia elektryczna, woda jest wpuszczana z powrotem do dugiego zbiornik, przy jednoczesnym wprowadzaniu w ruch turbin.

MIT również opisał podobną koncepcję z wykorzystaniem wydrążonych betonowych kul. Inny najnowszy projekt wykorzystuje energię elektryczną do zasysania i utrzymywania pod wodą pojemników przypominających balony, a następnie wypuszczania jej w celu wytworzenia energii elektrycznej.

Pomimo postępującej transformacji energetycznej ma jednego rozwiązania, które pasowałoby do każdej sytuacji i każdego systemu elektroenergetycznego. Rozwiązanie globalnego problemu, jakim jest magazynowanie energii odnawialnej, prawdopodobnie będzie wymagało szerokiego wachlarza technologii oraz kreatywnych rozwiązań. 

Źródło: Ocean Grazer, Newatlas.com

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021
PSEW_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.