• <
instytut_oceanologii_PAN_2023

Forever Oceans otrzymuje największą na świecie koncesję na zrównoważoną produkcję owoców morza

mj

14.01.2022 14:24 Źródło: Inf. prasowa
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Forever Oceans otrzymuje największą na świecie koncesję na zrównoważoną produkcję owoców morza

Partnerzy portalu

Forever Oceans otrzymuje największą na świecie koncesję na zrównoważoną produkcję owoców morza - GospodarkaMorska.pl
Fot. Forever Oceans

14 stycznia odbyło się spotkanie Billa Biena, dyrektora generalnego Forever Oceans, największego innowatora w dziedzinie zrównoważonej produkcji owoców morza, z Jorge Seifem Juniorem, sekretarzem ds. akwakultury i rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa, Zwierząt Gospodarskich i Zaopatrzenia, którego celem było podpisanie umowy koncesyjnej, otwierającej Brazylii drogę do pozycji wschodzącego lidera w tej właśnie dziedzinie. Wstępna 20-letnia umowa zezwala firmie Forever Oceans na oceaniczną hodowlę ryb w zautomatyzowanych zagrodach w dwóch strefach, położonych 7-15 km (4,3-9,3 mil) od wybrzeża Brazylii w stanie Bahia. Jest to największa w historii koncesja morska na zrównoważoną akwakulturę morską, o łącznej powierzchni 64 200 hektarów, czyli trzy i pół raza więcej niż powierzchnia miasta Waszyngton. Zgodnie z oczekiwaniami w ciągu najbliższych ośmiu lat powstanie w tym miejscu nawet 500 miejsc pracy.

- Brazylia, dysponująca linią brzegową o długości ponad 8 500 km, jest zaliczana do czołówki krajów zajmujących się hodowlą ryb, generujących, oprócz zdrowej żywności, zatrudnienie i dochody - oświadczył Seif. - To przełomowe porozumienie ma dla kraju znaczenie historyczne oraz wyznaczy mu drogę do rozwoju zrównoważonej akwakultury morskiej.

W 2018 r. ten ogólnoświatowy rynek dostarczył 7,3 mln ton metrycznych ryb, o wartości 35,4 mld USD. Przewiduje się, że globalny popyt na ryby z akwakultury morskiej wzrośnie trzykrotnie do 21 mln ton metrycznych do 2050 roku, z uwagi na to, że rośnie liczba konsumentów, którzy uwzględniają ryby, jako element swojej prawidłowej diety.

- Umowa ta pozwoli nam zaspokoić rosnący popyt na wyśmienite, pożywne owoce morza oraz zapewnia przestrzeń do skalowania i szybkiego wzrostu, a także możliwość rozwoju największego na świecie potencjału w zakresie zrównoważonych owoców morza – powiedział Bien. – Zastosujemy nasze alternatywne rozwiązania do zasobów wodnych Brazylii, wykorzystując specjalistyczną wiedzę w zakresie akwakultury, ochrony przyrody i innowacji, co pozwoli nam na hodowlę smacznych i bogatych w białko ryb w głębokich wodach oceanu w sposób przyjazny dla środowiska oraz zrównoważony, z korzyścią zarówno dla ludzi, jak i dla całej planety.

Niezależnie od nowej lokalizacji w Brazylii, przedsiębiorstwo z siedzibą w Virginii w USA dysponuje ośrodkiem badawczym i technologicznym na Hawajach, a także prowadzi działalność w Panamie oraz planuje inwestycję zagraniczną w Indonezji.

Na terytorium Brazylii przedsiębiorstwo będzie prowadzić oceaniczną hodowlę Forever Oceans Amberjack, znanego lokalnie jako Olho de Boi lub Remeiro. Ta ryba o wszechstronnym zastosowaniu jest ceniona za swój smak, białko, wartości odżywcze i bogactwo kwasów Omega-3.

Wylęgarnia zlokalizowana na lądzie w Ilhéus, w stanie Bahia, będzie prowadzić hodowlę narybku, który następnie zostanie umieszczony w dużych komorach głębinowych, co umożliwi mu pływanie i wzrost w chronionym oraz naturalnym środowisku. Początkowo planowane są 24 zautomatyzowane pomieszczenia w dwóch strefach oceanicznych, które składają się na odpowiedzialne ekologiczne strefy akwakultury. Oczekuje się, że po osiągnięciu pełnej zdolności produkcyjnej w Brazylii w ciągu najbliższych ośmiu lat powstanie około 300-500 atrakcyjnych miejsc pracy.

We wrześniu 2021 roku spółka Forever Oceans została umieszczona na liście Top 25 Seafood Innovators.

Źródło: PAP MediaRoom

Partnerzy portalu

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.