• <

Nurkowie minerzy z 8. Flotylli w ćwiczeniu na Morzu Czarnym

AK

06.07.2021 14:16 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Nurkowie minerzy z 8. Flotylli w ćwiczeniu na Morzu Czarnym
Nurkowie minerzy z 8. Flotylli w ćwiczeniu na Morzu Czarnym - GospodarkaMorska.pl
Fot. www.wojsko-polskie.pl/ 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, w tym Grupa Nurków Minerów, uczestniczą jako eksperci w ćwiczeniu Sea Breeze 2021 na Morzu Czarnym – poinformował we wtorek rzecznik Flotylli kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

Sea Breeze to doroczne ćwiczenie organizowane przez Stany Zjednoczone i Ukrainę od 1997 r., w tegorocznej edycji uczestniczą 32 państwa, które wydzieliły 32 okręty, 40 statków powietrznych, 18 jednostek specjalnych i zespołów nurków - łącznie blisko 5000 żołnierzy.

Z Polski w ćwiczeniu uczestniczy siedmiu marynarzy reprezentujących świnoujską 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża. W działaniach bierze udział Grupa Nurków Minerów, której żołnierze podczas ćwiczenia występują jako eksperci od neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Jak podkreślił rzecznik, ważnym elementem ćwiczenia jest ujednolicenie procesu planowania i dowodzenia zgodnie ze standardami NATO oraz zwiększenie poziomu interoperacyjności pomiędzy siłami zbrojnymi Ukrainy i państw NATO, głównie z basenu Morza Czarnego.

Ćwiczenie łączy działania komponentów morskiego, lądowego i powietrznego. Celem ćwiczenia jest podnoszenie zdolności do współdziałania wszystkich rodzajów sił zbrojnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa morskiego i pokoju w rejonie basenu Morza Czarnego.

Do tegorocznej edycji zostali zaproszeni oficerowie, którzy są zaangażowani w tzw. projekt mentorski. Ich zadaniem jest wsparcie żołnierzy ukraińskich w przygotowaniu i przeprowadzeniu ćwiczenia zgodnie ze standardami NATO. Polscy oficerowie uczestniczyli w planowaniu operacji ćwiczących sił, wspierając oficerów operacyjnych sztabu Centrum Operacji Połączonych (ang. Joint Operation Centre).

Marynarze Grupy Nurków Minerów występują jako eksperci od neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Prowadzą praktyczne działania z zakresu poszukiwania obiektów różnymi sposobami, w tym sonarami podwodnymi; sprawdzenia nabrzeży oraz podwodnej części kadłubów jednostek pływających; poszukiwania, identyfikacji oraz neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych; przeciwdziałania improwizowanym urządzeniom wybuchowym (IED).

Polscy marynarze prowadzą też szkolenia z zakresu neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych dla zespołów EOD (unieszkodliwiających ładunki wybuchowe) z krajów biorących udział w ćwiczeniu, prezentując przy tym wnioski i doświadczenia zdobyte w ostatnich latach przy stosowaniu metody deflagracji – wypalania materiału wybuchowego. Specjaliści z 8. Flotylli zastosowali ją w październiku ub. roku neutralizując na dnie kanału Piastowskiego w Świnoujściu brytyjską bombę lotniczą Tallboy – prawdopodobnie największy niewybuch w znaleziony Polsce po II wojnie światowej.

Ćwiczenie, rozpoczęte 28 czerwca, potrwa do 10 lipca. W tegorocznej edycji Sea Breeze uczestniczą żołnierze z Albanii, Australii, Brazylii, Bułgarii, Danii, Egiptu, Estonii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Izraela, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Litwy, Łotwy, Maroka, Mołdawii, Norwegii, Pakistanu, Polski, Rumunii, Senegalu, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Tunezji, Turcji, Ukrainy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wielkiej Brytanii i Włoch. Jednym z zadań, w których uczestniczą polscy nurkowie, jest usunięcie wraku jachtu z czasów ZSRR, który zatonął w 2016 r. w odeskim porcie.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.