• <

Kolejna mina na Morzu Czarnym zdetonowana

gm

01.08.2022 06:22

Partnerzy portalu

Kolejna mina na Morzu Czarnym zdetonowana - GospodarkaMorska.pl
Fot. Telegram

Saperzy rumuńskiej armii przejęli w niedzielę wieczorem i zdetonowali minę na Morzu Czarnym - podało ministerstwo obrony w Bukareszcie. Dodało, że jej pojawienie się ma związek z wojną na Ukrainie.

Resort sprecyzował, że w niedzielne popołudnie wojsko otrzymało zgłoszenie dotyczące przedmiotu dryfującego u rumuńskiego brzegu Morza Czarnego, po czym skierowano tam jednostkę wyspecjalizowaną w dezaktywacji ładunków wybuchowych.

W niedzielę wieczorem bukareszteńska telewizja Digi24 zaprezentowała nagranie z momentu detonacji miny przez rumuńskich żołnierzy.

Według komunikatu ministerstwa był to drugi przypadek pojawienia się miny morskiej na wodach terytorialnych Rumunii. Zdetonowany ładunek, jak podał resort, znajdował się bliżej brzegu niż mina zdetonowana w marcu – około 3,6 km od brzegów miejscowości Eforie, na południowym wschodzie kraju, gdzie znajduje się znany kurort.

Rumuńskie wojsko twierdzi, że mina zdetonowana w niedzielę to ładunek typu YAM.

Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie miny na Morzu Czarnym znaleziono już u czarnomorskich brzegów Rumunii, Bułgarii, Turcji oraz Gruzji.

Krótko po wybuchu wojny Kreml oskarżył Ukrainę o umieszczenie w okolicach portu w Odessie około 420 min, aby rzekomo bronić go przed rosyjską inwazją.

Władze Ukrainy twierdzą tymczasem, że Rosja celowo umieściła miny na akwenie czarnomorskim, aby utrudnić transport ukraińskiego zboża do innych państw świata.

Według MSZ w Kijowie ukraińskie miny przejęli Rosjanie po zajęciu przez ich wojska w 2014 r. Krymu. Ładunki te, zdaniem resortu, znajdowały się w bazie ukraińskiej marynarki wojennej w Sewastopolu.

“Na początku 2022 r. miny te nie figurowały w inwentarzu marynarki wojennej Ukrainy”- podał w marcu MSZ w Kijowie.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.