• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Do Portu Gdynia weszła niemiecka korweta FGS Ludwigshafen am Rhein

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Do Portu Gdynia weszła niemiecka korweta FGS Ludwigshafen am Rhein

Partnerzy portalu

Fot. MW Niemiec

W gdyńskim porcie pojawił się okręt Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine), FGS Ludwigshafen am Rhein (F 295), wykonujący zadania na Morzu Bałtyckim. Należy on do nowoczesnej serii korwet, przeznaczonej do szerokiego spektrum zadań. Wizyta ma charakter roboczy, będąc okazją do odpoczynku załogi i uzupełnienia zapasów na jednostce.

Do polskich portów regularnie wchodzą okręty różnych klas, należące przede wszystkim do państw NATO. Wiąże się to z międzynarodową współpracą, a te wizyty służą potwierdzeniu infrastruktury stoczniowej do przyjmowania niekiedy jednostek o znacznych rozmiarach. Pozwala to także na wymianę doświadczeń między zagranicznymi marynarzami a kadrą polskiej Marynarki Wojennej. W ubiegłym roku wielokrotnie do Gdyni oraz Świnoujścia wchodziły okręty m.in. amerykańskie, brytyjskie, francuskie i niemieckie. Wizyty są zarówno pojedynczo, jak i w grupach, w tym w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO.

Okręty typu Braunschweig są oparte na platformie Korvette 130 (K130) i budowane w dwóch seriach. W latach 2008-2013 powstało pierwsze pięć korwet, wchodzących w skład nowo utworzonego 1. Dywizjonu Korwet (1. Korvettengeschwader), stacjonującego w Porcie Wojennym Hohe Düne w Warnemünde koło Rostoku. Z racji na bliskość polskiej granicy, w tym i Szczecina i Świnoujścia, w razie zagrożenia dla Polski mogłyby stanowić istotne wsparcie dla działań polskiej Marynarki Wojennej oraz ochrony tamtejszej, morskiej infrastruktury.

Jednostki z tej serii mają charakteryzować się skutecznymi możliwościami w zakresie ochrony przed wykryciem z użyciem radaru i podczerwieni. Ma 89,12 metry długości i wyporność wynoszącą 1840 ton. Osiąga prędkość 26 węzłów i zasięg 4000 mil morskich, zapewniane przez dwa silniki wysokoprężne MTU 20V 1163 TB 93 produkujące 14,8 MW, napędzające dwie śruby napędowe o regulowanym skoku. Załoga jest nieduża, licząca zaledwie 65 oficerów i marynarzy, co świadczy o dużym stopniu automatyzacji wyposażenia okrętu. Pomimo swoich rozmiarów jest stosunkowo silnie uzbrojony. W jego wyposażeniu znajduje się działo OTO Melara 76 mm, dwa działka Mauser BK-27, cztery pociski przeciwokrętowe RBS-15 Mk.3 (podobne posiadają małe okręty rakietowe typu Orkan), dwie wyrzutnie wyrzutnie RAM Block II (po 21 pocisków każda) i dwa stojaki na 34 miny morskie Mk 12. Ponadto okręt jest zdolny do przyjęcia na swój pokład śmigłowca w rodzaju NH-90 lub Sea King, albo dwóch bezzałogowych maszyn latających UMS Skeldar V-200.

FGS Ludwigshafen am Rhein nie jest pierwszą jednostką w swojej serii, która pojawiła się w polskim porcie. W czerwcu ub.r. do Portu Gdynia weszła korweta FGS Erfurt (F262).

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.