• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W Stambule zainaugurowano misję przeciwminową na Morzu Czarnym, pk. "MCM Black Sea"

11.01.2024 09:28 Źródło: Ministerstwo Obrony Rumunii
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W Stambule zainaugurowano misję przeciwminową na Morzu Czarnym, pk. "MCM Black Sea"

Partnerzy portalu

Fot. MW Rumunii

Bułgaria, Rumunia i Turcja podpisują umowę w sprawie powołania Grupy Zadaniowej do zwalczania min morskich na Morzu Czarnym, pk. "MCM Black Sea". Oficjalna ceremonia odbyła się w Stambule, gdzie spotkali się przedstawiciele resortów obrony tych państw.

"MCM Black Sea" to inicjatywa trzech państw leżących nad Morzem Czarnym i należących do NATO, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa żeglugi poprzez zwalczanie zagrożeń stwarzanych przez miny morskie. Wedle zamierzeń dowództwo misji ma zmieniać się co pół roku, z dwiema planowanymi akcjami przeciwminowymi w trakcie każdej z tych rotacji, zapewniając tym samym ciągły poziom czujności i gotowości, wspierając sojuszniczy system odstraszania i realizowanie obowiązków w ramach wschodniej flanki NATO.

Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku znacznie wzrosło zagrożenie w postaci niebezpiecznych obiektów dla żeglugi oraz wybrzeży. Wynika to z faktu, że Rosja jak i Ukraina używają min morskich, aby uniemożliwić działania i żeglugę przeciwnikowi. Głównie w użyciu są tzw. miny kotwiczne, czyli wzmocnione ciężarami ładunki, znajdujące się na określonej wysokości pod wodą i reagujące w momencie zetknięcia się z kadłubem jednostki nawodnej. Nierzadko jednak z powodu silnych pływów oraz sztormów fale powodują, że zmieniają one swoje położenie, trafiając na wody państw nie biorących udział w konflikcie oraz międzynarodowe. W ciągu ostatnich dwóch lat wielokrotnie miały miejsce incydenty w postaci uszkodzenia statków przez minę morską, bądź detonacja takowej na plażach i obszarach przybrzeżnych. Stąd pojawiła się potrzeba, by niezależnie od trwającej na ukraińskim i rosyjskim wybrzeżu wojny, uczynić pozostałą część Morza Czarnego bezpieczniejszą dla żeglugi.

W informacji podanej przez Ministerstwo Obrony Rumunii podano, że państwa organizujące misję są otwarte na działania wespół z partnerami NATO, w tym Stałymi Zespołami Przeciwminowymi, aby rozwijać współpracę i zwiększać interoperacyjność.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.