• <
attis_konferecnja_2024

Włochy mają wesprzeć budowę kluczowego gazociągu na Morzu Czarnym

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Włochy mają wesprzeć budowę kluczowego gazociągu na Morzu Czarnym

Partnerzy portalu

Tenaris

Włoska firma Tenaris otrzymała zamówienie na dostawę rur i usług dla fazy II-A projektu zagospodarowania pola gazowego Sakarya, obsługiwanego przez Turkish Petroleum (TPAO) i zlokalizowanego na bardzo głębokich wodach zachodniego Morza Czarnego, około 175 km od miasta Eregli w Turcji.

W drugiej fazie projektu Tenaris powierzono dostawę 46 000 ton 16-calowych rur bezszwowych. Materiały zostaną dostarczone w połączeniu z usługami Tenaris One Line, obejmującymi nałożenie 3-warstwowej polipropylenowej powłoki antykorozyjnej (3LPP) na wszystkie rury, betonową powłokę antywypornościową (CWC) na około 5 kilometrach rurociągu, instalację anod protektorowych, ograniczników wyboczeń i kolan.

- W trudnym środowisku Tenaris z powodzeniem zarządzał dostawą 65 000 ton rur i usług dla pierwszej fazy projektu Sakarya. Efektywna praca zespołowa, szybki system logistyczny i niezawodna sieć dostawców zostały uznane za kluczowe czynniki zapewniające terminową realizację, zgodną ze wszystkimi wymaganiami klienta. Dzięki pozytywnym doświadczeniom zdobytym podczas pierwszej fazy projektu, firma Tenaris została ponownie wybrana do realizacji kolejnej - stwierdził wiceprezes Tenaris ds. rur przewodowych Andrea Previtali.

Prezydent Recep Erdogan ogłosił w sierpniu 2020 roku odkrycie 320 mld m3  gazu ziemnego w odwiercie Dunaj-1 na polu gazowym Sakarya na Morzu Czarnym. Zostało ono wówczas odnotowane jako największe odkrycie gazu w historii Turcji, mogące wpłynąć diametralnie na bezpieczeństwo energetyczne państwa, a nawet utworzenia linii dostaw do innych państw, uniezależniając się od m.in. dostaw tego surowca z Rosji.

- Tenaris wyróżnia się oferując kompleksowy pakiet niezbędnych usług w ramach One Line™. Ta wyjątkowa zaleta pozwala nam zapewnić kompletny pakiet usług wykonywanych przez Tenaris Coating Italy oraz za pośrednictwem sieci uznanych i sprawdzonych w praktyce włoskich dostawców, zarządzanych w ramach naszego globalnego systemu jakości - podkreślił starszy dyrektor handlowy Tenaris Davide Mengoli,

Produkcja rur rozpocznie się we wrześniu, w zakładzie firmy mieszczącym się w Dalmine we Włoszech. Pełna dostawa ma zostać zrealizowana do końca 2024 roku. Inną sprawą pozostaje bezpieczeństwo inwestycji w związku z panującą wojną na Ukrainie. Zagrożeniem dla tego typu przedsięwzięć są m.in. miny morskie, zrzucane do morza głównie przez siły rosyjskie, które w wyniku pływów i sztormów zmieniają swoje położenie i mogą zagrozić infrastrukturze morskiej oraz przybrzeżnej.

Partnerzy portalu

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.