• <
BOTA_FILM_2021

W niedzielę ma zostać wydobyta mina morska z Kanału Piastowskiego

ew

11.07.2019 14:09 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie W niedzielę ma zostać wydobyta mina morska z Kanału Piastowskiego
W niedzielę ma zostać wydobyta mina morska z Kanału Piastowskiego - GospodarkaMorska.pl

Akcję wydobycia miny morskiej z II wojny światowej z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu przeprowadzą w niedzielę marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Będą obowiązywać zakazy dla jednostek pływających, wstrzymane zostaną promy, planowana jest też ewakuacja ludzi z okolic nabrzeża.

"Mina leży na głębokości ok. 6 metrów, na skraju toru wodnego Szczecin-Świnoujście, przy wyjściu z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński" – poinformowały w czwartek służby prasowe wojewody zachodniopomorskiego. Operację jej wydobycia przeprowadzą marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

"Do akcji zaangażowano załogę niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierzy i Grupę Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców" – podano w komunikacie.

Działania mają rozpocząć się w niedzielę ok. godz. 5.30 i potrwają około czterech godzin.

"Do miny zostaną podczepione liny i pontony wypornościowe, za pomocą których nurkowie wydobędą ją na powierzchnię wody. Następnie mina zostanie podczepiona do żurawika okrętowego, podjęta z wody i przeniesiona na pokład niszczyciela min ORP Flaming" - poinformowano. Później mina zostanie przetransportowana na jeden z poligonów morskich i tam zdetonowana.

Ograniczenia w ruchu wodnym będą obowiązywały jeszcze przed rozpoczęciem akcji. Tor wodny Szczecin–Świnoujście zostanie zamknięty dla ruchu wodnego około północy z soboty na niedzielę. Zarówno od strony Szczecina, jak i od strony Świnoujścia zamknięte będą wejścia na Zalew Szczeciński.

"Od godz. 5 w niedzielę do czasu podjęcia miny na pokład okrętu i jej transport w kierunku wyjścia z portu Świnoujście w morze obowiązywać będzie całkowity zakaz wchodzenia do wody i ruchu wszelkich jednostek pływających na Zalewie Szczecińskim" – podano w komunikacie.

Okręt ma przepłynąć przez kanał w godz. 8-9, w tym czasie planowana jest ewakuacja ludzi z obszarów położonych najbliżej nabrzeża.

Podczas transportu miny poza port Świnoujście wstrzymane zostanie kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach (Warszów i Centrum). Mogą wystąpić też krótkotrwałe ograniczenia w ruchu pociągów.

Osobom udającym się do Świnoujścia samochodem w niedzielę rano zalecono wybór trasy alternatywnej przez Niemcy (najbardziej popularna prowadzi ze Szczecina przez przejście graniczne w Lubieszynie, następnie Locknitz, Pasewalk i Anklam – PAP).

W działaniach mających zapewnić bezpieczeństwo ludzi podczas wydobycia i transportu miny udział wezmą Urząd Miejski w Świnoujściu, policja, straż graniczna, oddziały państwowej i ochotniczej straży pożarnej oraz straż miejska ze Świnoujścia.

Wykryty w wodzie obiekt sklasyfikowano jako brytyjską lotniczą minę morską typu Mark IV, pochodzenia brytyjskiego, z okresu II wojny światowej. Lotnicze miny morskie tego typu mogą zawierać ponad 400 kg materiału wybuchowego. Rekonesans, identyfikację i wstępną ocenę znalezionego niebezpiecznego przedmiotu wykonali specjaliści od podwodnych zadań z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.