• <
Baltexpo2023_duży

Gdyński wynalazek nie zawiódł. System przeciwminowy MLM II po testach

29.09.2020 09:42 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Gdyński wynalazek nie zawiódł. System przeciwminowy MLM II po testach

Partnerzy portalu

Gdyński wynalazek nie zawiódł. System przeciwminowy MLM II po testach  - GospodarkaMorska.pl
Modułowy Lekki Trał Niekontaktowy MLM II; fot. mat. prasowe / OBR CTM

System przeciwminowy rodem z gdyńskiego Oksywia jest gotowy na podbój rynku zbrojeniowego! Prototyp MLM II, czyli flagowego projektu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej pomyślnie przeszedł testy na poligonie w Niemczech.

Przez ostatnie miesiące w pocie czoła pracowali nad nim gdyńscy inżynierowie, teraz zdał swój pierwszy poważny egzamin i zachwycił specjalistów z innych krajów. Mowa o systemie trałowym MLM II, czyli w dużym uproszczeniu: innowacyjnym systemie przeciwminowym opracowanym w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej na Oksywiu.

Rozwiązanie przeszło testy na poligonie morskim Niemieckiej Marynarki Wojennej w Eckernförde, które zakończyły się pomyślnie, a co najważniejsze – udowodniły skuteczność gdyńskiego „wynalazku”.

- Badania i testy przeprowadzone w Eckernförde potwierdziły, że w zakresie projektowania i wytwarzania uzbrojenia służącego do zwalczania morskiej broni minowej jesteśmy nie tylko jedną z wiodących w Europie instytucji, ale również pionierem wyznaczającym trendy w zakresie jego przyszłego rozwoju – stwierdza z dumą Marcin Wiśniewski, prezes Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej w Gdyni.

MLM II to nawodne i podwodne podsystemy służące do wykrywania i rozbrajania min. Cały system trałowy zwalcza niekontaktowe miny morskie przez generowanie pól fizycznych – takich, jakimi cechują się prawdziwe okręty. Te aktywują zapalniki min i umożliwiają ich bezpieczną detonację. Wyniki testów wywarły bardzo pozytywne wrażenie na ich międzynarodowych uczestnikach i potwierdziły spełnienie założonych wcześniej wymagań.

To zupełnie polska technologia - prototyp nawodnego podsystemu został zbudowany na podstawie, wytworzonego już wcześniej w gdyńskiej spółce, modułowego lekkiego trału niekontaktowego MLM, a jego podwodna część powstała od podstaw.

Testy pierwszego podsystemu miały ocenić jego zdolność do generowania pól fizycznych. Wyniki wskazały jednoznacznie, że spełniono wymagania, które przed nimi postawiono postawiono, uzyskując zarówno wierne odwzorowanie pól fizycznych symulowanych okrętów, jak i potwierdzając zdolność trału do przemieszczania się na zadanej głębokości i w znacznej odległości od holującego go okrętu. Dodatkowo wspólnie z firmą Patria z Finlandii udało się zintegrować fiński generator sygnatur akustycznych okrętów ze sprzętem wytworzonym przez OBR CTM z Gdyni.

O Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej w Gdyni

Powołany w 1982 roku Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. posiada kompetencje oraz doświadczenie w projektowaniu, budowie, dostawie i utrzymaniu zintegrowanych systemów z obszaru techniki wojskowej i cywilnej. Ośrodek dostarcza i rozwija swoje rozwiązania dzięki prowadzonym w trybie ciągłym badaniom naukowym, pracom rozwojowym i wdrożeniowym. Istotnym elementem działalności spółki jest uczestnictwo w krajowych i zagranicznych programach oraz projektach badawczo-rozwojowych na rzecz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Europejskiej Agencji Obrony (EDA) i NATO.

Ośrodek oferuje swoim odbiorcom usługi projektowania, testowania, wdrażania i rozwoju prototypowych rozwiązań oraz technologii, zapewniając jednocześnie ich integrację z systemami informatycznymi tworzącymi ich otoczenie

Dziękujemy za wysłane grafiki.