• <

Wynik wyszukiwania - "OBR CTM" - Wiadomości

Prezes portów Szczecin i Świnoujście Jarosław Siergiej zaprasza na II Kongres Polskie Porty 2030

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jest jednym z partnerów II Kongresu Polskie Porty 2030, który odbędzie się w dn. 10-11 czerwca w Sopocie.
16.04.2024

Wiceminister Arkadiusz Marchewka zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Patronem honorowym wydarzenia jest Ministerstwo Infrastruktury. Pierwsza edycja Kongresu okazała się wielkim sukcesem i jedną z największych imprez gospodarczych w regionie. Zgromadziła ponad 500 uczestników oraz ponad 70 prelegentów. W tym roku zainteresowanie konferencją jest jeszcze większe. Spotkajmy się w Sopocie !
11.04.2024

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się położenie stępki pod niszczyciel min, przyszły ORP Rybitwa

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się 20 marca uroczystość położenia stępki pod budowę piątego z serii niszczycieli min typu Kormoran II. Okręt będzie nosił nazwę ORP „Rybitwa”. Po przekazaniu go Polskiej Marynarce Wojennej w 2027 roku, wejdzie w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
18.03.2024

Politechnika Gdańska zaopatrzy nowe Kormorany w systemy Głuptak

Trzy niszczyciele min typu Kormoran II, przyszłe ORP Jaskółka, ORP Rybitwa i ORP Czajka, które Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło w czerwcu 2022 roku, będą wyposażone w opracowany na Politechnice Gdańskiej system obrony przeciwminowej o kryptonimie Głuptak. Kolejny raz wyposażenie okrętowe powstałe z udziałem uczelni pojawi się i będzie używane na okrętach polskiej Marynarki Wojennej.
27.07.2023

Digital Baltic: Przewaga regionalna oparta na danych - gromadzenie, łączenie i wymiana danych

Podczas trzeciego, ostatniego panelu podczas konferencji "Digital Baltic - Towards common security" jego uczestnicy roztrząsali zagadnienie wykorzystania najnowszych rozwiązań służących gromadzeniu danych z wielu źródeł, narzędzi do ich analizy, a także sprawnej wymiany danych i zapewnianej im ochrony w ramach cyberbezpieczeństwa.
28.06.2023

Ammotrace/Probannt na pokładzie s/y Oceania

Działania mające na celu zapobieganie oraz eliminowanie zagrożeń spowodowanych składowaniem lub występowaniem amunicji w wodach Bałtyku mają długą historię sięgającą bezpośrednio okresu prowadzenia walk w czasie I i II wojny światowej. Polskie ośrodki naukowo-badawcze aktywnie uczestniczą w realizacji tego rodzaju przedsięwzięć. Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonej kilka tygodni temu i opisuje prace, które zostały wykonane w ostatnich dniach kwietnia 2023.
22.05.2023

OBR-CTM S.A. wraz z ośrodkami badawczymi z innych krajów Europy prowadzi aktywne działania na rzecz środowiska naturalnego

Organizacje naukowo badawcze z szesnastu krajów europejskich, w tym Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni wspólnie działają na rzecz ochrony środowiska naturalnego
15.03.2023

Mewa się dozbraja

Na niszczycielu min typu Kormoran 2, przyszłym ORP Mewa, dokonano próbnego montażu okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K. Docelowy ma zostać przeprowadzony na początku 2023 roku.
12.11.2022

„Kormorany” na półmetku

Do końca tego roku gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. ma przekazać ostatni z trzech zaplanowanych niszczycieli min proj. 258 typu Kormoran II, przyszły ORP Mewa. Jednocześnie przygotowuje się do budowy trzech kolejnych jednostek, zatwierdzonych w czerwcu tego roku przez MON.
02.11.2022

W Gdyni powstało supernowoczesne laboratorium Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej

Przy ul. Dickmana w Gdyni zainaugurowano działalność nowoczesnego laboratorium Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM).
14.10.2022

Brytyjczycy partnerami w programie fregaty Miecznik. Pierwszy okręt w 2028?

Brytyjczycy będą partnerami Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) przy budowie trzech fregat Miecznik - poinformowało w piątek MON.
07.03.2022

Projekt „Ocean2020” na targach MSPO w Kielcach

8 września 2021 roku, podczas drugiego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO), odbyło się seminarium podsumowujące europejski projekt "OCEAN2020”. Było ono skupione na zakończonym w sierpniu 2021 ćwiczeniu morskim, na Morzu Bałtyckim, związanym z pokazem szerokiej gamy systemów bezzałogowych. Jego celem było zapewnienie możliwości integracji i współdziałania krajów europejskich, w prowadzeniu połączonych morskich operacji wojskowych. Pokaz ten stanowił kolejny ważny kamień milowy tego międzynarodowego przedsięwzi
10.09.2021

OBR CTM w Gdyni: „Wmurowanie kapsuły czasu to symboliczna podróż do technologicznej przyszłości [wideo]

– Dzisiaj w Gdyni historia zatoczyła koło. Sto lat temu powstało tu miasto, dzisiejszym wydarzeniem chcemy przygotować społeczeństwo do przyszłości pełnej technologicznych wyzwań – mówił w środę 9 czerwca Marcin Wiśniewski, prezes Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM) w Gdyni, na terenie którego powstaje hala laboratoryjna wyposażona w stanowiska do badań pól elektromagnetycznych. Wmurowanie kapsuły było kamieniem milowym w realizacji budowy tego obiektu.
09.06.2021

PRS na IX Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej NATCON 2021

Równolegle z 16. edycją targów Militarnych Balt Military Expo odbędzie się IX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Technicznej NATCON „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa”. Priorytetową tematyką konferencji będą rozwiązania z obszaru wojskowej techniki morskiej oraz bezpieczeństwa na morzu i wybrzeżu w portach i obiektach infrastruktury krytycznej, a także w zakresie ratownictwa morskiego.
17.04.2021

Jeszcze w tym roku ruszy budowa laboratorium badawczego OBR CTM w Gdyni

W OBR CTM S.A w Gdyni powstanie nowoczesne laboratorium badawcze, za którego wykonanie odpowiadać będzie Budimex S.A. Inwestycja to część projektu Polska Sieć Laboratoriów EMC” (EMC-LabNet), realizowanego z unijnego programu operacyjnego „Inteligentny Rozwój 2014-2020”.
30.03.2021

Specjaliści z Gdyni w europejskim projekcie "Ocean 2020"

Międzynarodowe Konsorcjum odpowiedzialne za ogólnoeuropejski projekt „OCEAN2020” wraz z końcem roku 2020 sfinalizowało prace nad realizacją jednego z kilku przedsięwzięć, podejmowanych w ramach tzw. pakietów roboczych.
15.02.2021

OCEAN2020 – w środku podróży

Projekt OCEAN2020 dedykowany budowaniu kompleksowej świadomości sytuacyjnej na morzu (ang. Maritime Situational Awareness – MSA) znajduje się obecnie na półmetku realizacji. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i wchodzący w jej skład Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA aktywnie uczestniczą w tym zakrojonym na szeroką skalę ogólnoeuropejskim projekcie badawczo-rozwojowym, finansowanym z funduszu Europejskiej Agencji Obrony (ang. European Defence Agency EDA).
18.12.2020

Kolejna dostawa "Toczków" dla Marynarki Wojennej RP

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. dostarczył Marynarce Wojennej RP kolejną partię zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych „Toczek”, przeznaczonych do niszczenia min morskich. Ładunki są wykorzystywane przez polską flotę w operacjach zwalczania zagrożenia minowego na Morzu Bałtyckim.
09.10.2020

Gdyński wynalazek nie zawiódł. System przeciwminowy MLM II po testach

System przeciwminowy rodem z gdyńskiego Oksywia jest gotowy na podbój rynku zbrojeniowego! Prototyp MLM II, czyli flagowego projektu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej pomyślnie przeszedł testy na poligonie w Niemczech.
29.09.2020

Zmarł Janusz Sebastyański, były Dyrektor OBR CTM S.A.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Kmdr. rez. mgr. inż. Janusza Sebastyańskiego, Dyrektora OBR CTM S.A. w latach 1991-1996.
23.09.2020

Skuteczność MLM II potwierdzona na poligonie w Niemczech

Podczas testów organizowanych w sierpniu 2020 roku, na poligonie morskim Niemieckiej Marynarki Wojennej w Eckernförde, potwierdzono skuteczność opracowanych przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) w Gdyni nawodnych i podwodnych podsystemów przeciwminowych.
17.09.2020

„Projekt EMC-LabNet” nabiera rozmachu

Stanowiska do badania odporności urządzeń techniki morskiej: na zaburzenia przewodzone niskiej częstotliwości oraz na wahania parametrów energii zasilającej na jednostkach pływających, z jednoczesnymi zmianami napięcia i częstotliwości – to najnowsze urządzenia, które trafiły do rozbudowywanego przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.), laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej EMC. Mimo, że budowa laboratorium jeszcze się nie rozpoczęła, to nowe stanowiska badawcze już teraz zostały ur
26.08.2020

MON zerwał umowę na budowę okrętu „Ratownik” zawartą z konsorcjum PGZ

Niedotrzymaniem terminu oraz wzrostem kosztów realizacji projektu i budowy okrętu "Ratownik" uzasadnia zerwanie umowy Inspektorat Uzbrojenia. Konsorcjum złożone z Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA (lidera), Stoczni Remontowej Nauta SA, Stoczni Wojennej PGZ Sp. z o.o. i OBR CTM SA umowę na budowę prototypowego ratownika zawarło z MON pod koniec grudnia 2017 r.
25.04.2020

Polska zamawia system Double Eagle SAROV firmy SAAB dla Kormoranów

Saab otrzymał zamówienie na dostawy systemu "Double Eagle Sarov", przeznaczonego do działań przeciwminowych (MCM). System zostanie dostarczony dla niszczycieli min typu "Kormoran II", budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach konsorcjum w stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding. Dostawy zaplanowano na lata 2021-2022.
11.02.2020

Wspólny Wysiłek – jak realizować projekt badawczo-rozwojowy (B+R)

Spróbujmy wyobrazić sobie 42 Przedstawicieli z 15 krajów, którzy spotykają się, aby uzgodnić możliwości i omówić zasady współpracy w zakresie realizacji międzynarodowego programu w obszarze obronności.
06.12.2019

Technologie morskie po raz kolejny pod egidą konferencji NATCON

3 grudnia 2019 roku w siedzibie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni (OBR CTM S.A.), odbyło się posiedzenie Komitetu Naukowo-Programowego IX edycji Konferencji „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa” NATCON 2020. Tworzą go przedstawiciele Sił Zbrojnych RP oraz najważniejszych instytucji działających w obszarze wojskowej i cywilnej techniki morskiej, obronności, bezpieczeństwa na morzu oraz ratownictwa morskiego. Głównym celem spotkania było ustalenie szczegółowej tematyki konfer
05.12.2019

Ok. 100 ładunków wybuchowych z trotyle trafiło do Marynarki Wojennej. Pomogą chronić Bałtyk

Blisko 100 zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych „Toczek”, przeznaczonych do niszczenia min morskich, trafiło na wyposażenie polskiej Marynarki Wojennej. Ładunki opracowane przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) poddawane są elaboracji w Zakładach Chemicznych „NITRO-CHEM”. Uzbrojenie jest wykorzystywane przez polską flotę w operacjach rozminowania dna Morza Bałtyckiego.
02.12.2019

Wodowanie i chrzest niszczyciela min w stoczni Remontowa Shipbuilding (foto, wideo)

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding odbyła się w czwartek uroczystość wodowania i chrztu niszczyciela min ORP "Albatros". Położono też stępkę bliźniaczej jednostki ORP "Mewa". Okręty budowane są na zamówienie MON dla polskiej Marynarki Wojennej.
10.10.2019

Bariery na granicy

Monitorowanie sytuacji podwodnej w rejonach baz morskich, portów i kotwicowisk, to główne przeznaczenie opracowanej w gdyńskim Ośrodku Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) przenośnej bariery magnetycznej. Prowadzone jest ono głównie pod kątem ochrony przed zagrożeniami terrorystycznymi t.j. płetwonurkowie-dywersanci, pojazdy podwodne itd. Konstrukcja bariery pozwala jednak na jej wykorzystanie, nie tylko w środowisku morskim, ale również do ochrony granic lądowych naszego Państwa.
07.10.2019

W OBR CTM S.A. powstaje nowy demonstrator podwodnego trału

W dniach 24-25 września 2019 r. w siedzibie wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM S.A.) odbyło się spotkanie członków międzynarodowego konsorcjum realizującego projekt pn. „Modular Lightweight Minesweeping II” (MLM II). W koordynowanym przez Europejską Agencję Obrony (EDA) projekcie, OBR CTM S.A. odpowiada za prace mające na celu rozwój modułowego lekkiego trału niekontaktowego MLM oraz opracowanie nowego demonstratora podwodnego trału niekontakto
26.09.2019

Kolejny europejski program obronny na celowniku Polski

W trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przedstawiciele polskiego przemysłu i nauki wykonali pierwszy wspólny krok, w kierunku realizacji kolejnego europejskiego projektu z zakresu rozwoju technologii obronnych. 4 września 2019 roku reprezentanci OBR CTM S.A., WAT, WIŁ i KenBIT podpisali list intencyjny ws. nawiązania współpracy, mającej na celu realizację projektu pt. „Long Range Communications – Równoległe wykorzystanie łączności HF i satelitarnej w celu zapewnienia niezawodnej łączności w domenie lądow
05.09.2019

OBR CTM S.A. poszukuje kandydatów na stanowiska prezesa zarządu i członka zarządu ds. finansowych

W związku z dynamicznym rozwojem Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Rada Nadzorcza OBR CTM S.A. ogłasza postępowanie kwalifikacyjne, poszukując kandydatów na stanowiska Prezesa Zarządu i Członka Zarządu ds. finansowych.
12.07.2019

CTM rozwija kolejne funkcjonalności systemu SCOT

Wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. (PGZ), Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) w Gdyni, aktualnie prowadzi prace nad dalszym rozwojem Okrętowego Systemu Zarządzania Walką „SCOT”. System uzupełniany jest o nowe moduły, rozszerzające funkcjonalność systemu o dodatkowe zdolności. Planowane prace ukierunkowane są na dołączenie kolejnych sensorów i efektorów, szczególnie w obszarze okrętowej broni artyleryjskiej i rakietowej.
10.05.2019

Udział Polski w projekcie HARMSPRO

14 Marca 2019 roku w siedzibie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) w Gdyni odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona projektowi HARMSPRO (Harbour & Maritime Surveillance and Protection), w ramach stałej współpracy strukturalnej PESCO (Permanent Structured Cooperation). Spotkanie to zostało przeprowadzone jako część oficjalnej wizyty delegacji państw członkowskich projektu w dniach 12-14.03.2019 r., którego organizatorem był Inspektorat Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego R
03.04.2019

Umowa na SRN podpisana

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM) opracuje dla Marynarki Wojennej RP innowacyjny „Mobilny System Radionawigacyjny Średniego Zasięgu SRN”. Umowa w tej sprawie została podpisana w dniu 5 września 2018 roku, podczas Targów MSPO 2018. Została ona zawarta pomiędzy reprezentującym Skarb Państwa Inspektoratem Uzbrojenia (IU) a CTM, wchodzącym w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ).
06.09.2018

Umowa na realizację programu OCEAN 2020 podpisana

W siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli 28 marca podpisano umowę na realizację projektu Europejskiej Agencji Obrony (EDA) OCEAN 2020. Celem projektu jest rozbudowa potencjału bezzałogowych platform powietrznych, nawodnych oraz podwodnych w prowadzeniu rozpoznania i nadzoru akwenów morskich znajdujących się na wodach terytorialnych Unii Europejskiej. Wśród członków konsorcjum, składającego się z europejskich instytucji i firm, Polska reprezentowana jest przez wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Ośrodek Badawczo-Roz
30.03.2018

PGZ w europejskim programie rozpoznania akwenów morskich

Polska Grupa Zbrojeniowa i wchodzący w jej skład OBR Centrum Techniki Morskiej będą współpracowały z 40 europejskimi podmiotami w programie budowy bezzałogowych platform rozpoznania i nadzoru akwenów morskich OCEAN 2020 – poinformowała we wtorek PGZ.
16.01.2018

PGZ będzie uczestniczyć w programie OCEAN 2020

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i wchodzący w jej skład Ośrodek Badań Rozwojowych Centrum Techniki Morskiej S.A. będą współpracowały z 40 europejskimi podmiotami w programie OCEAN 2020. Jest to jeden z pierwszych ogólnoeuropejskich wojskowych projektów badawczych finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego. Celem projektu jest rozbudowa potencjału bezzałogowych statków powietrznych i platform nawodnych oraz podwodnych w rozpoznaniu i nadzorze akwenów morskich.
16.01.2018

W MON podpisano umowy na kolejne niszczyciele min i okręt ratowniczy

Dostawę dwóch kolejnych niszczycieli min projektu Kormoran wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego oraz jednego okrętu ratowniczego z opcją zamówienia drugiego zakładają warte blisko 2 mld zł umowy, podpisane w środę w MON. Dostawy przewidziano na lata 2020-22.
27.12.2017

ORP Kormoran z systemem walki opracowanym w grupie PGZ

28 listopada 2017 roku w Gdyni odbyło się uroczyste podniesienie bandery na nowym polskim niszczycielu min, ORP „Kormoran”. Okręt jest wyposażony w Zintegrowany System Walki wytworzony i dostarczony przez wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.
05.12.2017

Niszczyciel min Kormoran II gotowy do służby

Kilka tygodni temu, na wodach Zatoki Gdańskiej, pomyślnie zakończyły się prowadzone od kilku miesięcy badania kwalifikacyjne nowoczesnego niszczyciela min „Kormoran”. Potwierdziły one wymagania kontraktowe okrętu do realizacji jego głównych zadań, tj. poszukiwania, klasyfikacji, identyfikacji i zwalczania min morskich, przeprowadzania jednostek morskich przez akweny zagrożone minami oraz obrony przeciwminowej okrętów i statków podczas przejścia morzem. Okręt budowany przez konsorcjum, którego trzon tworzą stocznia Remontow
20.11.2017

Kolejny dowód uznania dla gdyńskiego CTM

29 czerwca 2017 roku wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (CTM) uzyskał z rąk kierownictwa Centrali Polskiego Rejestru Statków (PRS) prestiżowe „Świadectwo Uznania”, wskazujące na wysoką jakość świadczonych usług laboratoryjnych. Potwierdza ono kompetencje laboratoriów badawczych Ośrodka w zakresie możliwości przeprowadzenia większości prób środowiskowych wyposażenia statków. Wspomniane świadectwo jest kolejnym dowodem istotnej roli, jaką odgrywa CTM w pro
13.07.2017

VII międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Natcon nabrała wiatru w żagle

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna NATCON. Od czterech lat, w połączeniu z Targami BALT MILITARY EXPO, stanowi integralne przedsięwzięcie, wpisujące się na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń, poruszających tematykę technologii morskich dla obronności i bezpieczeństwa
07.07.2016

Wspólna idea przemysłu i naukowców po raz kolejny „pod pełnymi żaglami”

W dniu 16 listopada 2015 roku w siedzibie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni, odbyło się posiedzenie Komitetu Programowego VII edycji Konferencji Naukowo-Technicznej „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa” NATCON 2016. Tworzą go przedstawiciele Sił Zbrojnych RP oraz najważniejszych instytucji i firm, działających w obszarze wojskowej i cywilnej techniki morskiej, obronności, bezpieczeństwa na morzu oraz ratownictwa morskiego. Głównym celem spotkania było ustalenie szczegółowej
17.11.2015

Udane próby systemów do poszukiwania i zwalczania min morskich

Od 24 sierpnia do 18 września w laboratoriach gdyńskiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) i na wodach Zatoki Gdańskiej, odbyły się międzynarodowe próby nowych systemów poszukiwania i zwalczania min morskich.
26.10.2015

Gdyńscy naukowcy powołują do życia Centrum Kompetencji Bezpieczeństwa Morskiego Oxivia

16 października 2015 r., w Gdyni-Oksywie zostało utworzone Centrum Kompetencji Bezpieczeństwa Morskiego OXIVIA. Inicjatorami jego powstania są: Akademia Marynarki Wojennej (AMW) oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.). To pierwsza w historii taka inicjatywa, która ukierunkowana jest na utworzenie unikalnego środowiska dla realizacji zadań naukowych, badawczych, projektowych i wdrożeniowych, a także tych związanych z utrzymaniem i rozwojem już eksploatowanych systemów.
16.10.2015

Uruchomiono laboratorium systemu walki niszczyciela min Kormoran II

W czwartek, 9 kwietnia w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni odbyło się uroczyste otwarcie „Laboratorium Integracji Systemów Okrętowych”, dedykowanego dla okrętów przeciwminowych. W trakcie ceremonii po raz pierwszy w warunkach laboratoryjnych uruchomiony został system zarządzania walką nowoczesnego niszczyciela min, okrętu Komoran II.
10.04.2015

Uruchomienie w warunkach laboratoryjnych okrętowego systemu zarządzania walką dedykowanego dla niszczyciela min

W dniu 9 kwietnia (czwartek) 2015 roku w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni odbędzie się otwarcie „Laboratorium Integracji Systemów Okrętowych”, dedykowanego dla okrętów przeciwminowych. W trakcie ceremonii, która będzie miała miejsce w godzinach 11.00-13.45, po raz pierwszy w warunkach laboratoryjnych uruchomiony zostanie system zarządzania walką nowoczesnego niszczyciela min.
07.04.2015

OBR CTM: Trały niekontaktowe polską specjalnością

Po testach przeprowadzonych we Francji okazało się, że polskie trały niekontaktowe MLM produkowane przez Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej) przewyższają swoje zagraniczne odpowiedniki i mogą stać się naszym przebojem eksportowym. Tym bardziej, że zagrożenie minowe w czasach wojny hybrydowej zaczyna znowu wzrastać.
09.03.2015

XII Bałtycki Festiwal Nauki – drzwi otwarte w OBR CTM S.A., Gdynia 24 maja 2014 roku

Po raz kolejny w historii firmy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. otworzy drzwi dla wszystkich zainteresowanych, stwarzając możliwości jego zwiedzenia.
04.05.2014

Centrum Techniki Morskiej na drodze do konsolidacji z Polską Grupą Zbrojeniową

CTM jest spółką w 100% należącą do skarbu państwa. Spółka realizuje prace badawcze, rozwojowe, projektowe i doświadczalne. Specjalizuje się w badaniach naukowych i produkcji urządzeń z zakresu systemów dowodzenia, kierowania i łączności; w systemach broni podwodnej; systemach ochrony infrastruktury morskiej; badaniach i certyfikacjach wyrobów. Wraz z Hutą Stalowa Wola, Polskim Holdingiem Obronnym i 11 wojskowymi przedsiębiorstwami remontowo-produkcyjnymi, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni, s
24.01.2014

Powstanie Polska Grupa Zbrojeniowa. W jej skład wejdzie m.in. OBR CTM z Gdyni

Powstanie Polska Grupa Zbrojeniowa. Zapowiedzieli ją premier Donald Tusk, ministrowie obrony i skarbu. Będzie skupiała "wszystkie kluczowe przedsiębiorstwa pracujące na rzecz obronności". Konsolidacja zbrojeniówki ma zagwarantować realizację planu modernizacji armii.
19.09.2013

26 maja 2012 r. X Bałtycki Festiwal Nauki – drzwi otwarte w OBR CTM S.A.

Po raz kolejny w historii firmy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. otworzy drzwi dla wszystkich zainteresowanych, stwarzając możliwości jego zwiedzenia.
25.04.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.