• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

W Gdyni powstało supernowoczesne laboratorium Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej

gm

14.10.2022 11:25 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu W Gdyni powstało supernowoczesne laboratorium Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej

Partnerzy portalu

W Gdyni powstało supernowoczesne laboratorium Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Przy ul. Dickmana w Gdyni zainaugurowano działalność nowoczesnego laboratorium Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM).

W nowym laboratorium OBR CTM na potrzeby wojska i komercyjnych firm będą prowadzone testy i badania związane z polem elektromagnetycznym urządzeń. W budynku znalazło się m.in. 10 stanowisk do badań, przestrzeń do wykonywania testów mechanicznych i środowiskowych oraz komora bezodbiciowa SAC10m.

„Bardzo dziękuję za państwa zaangażowanie we wszystkie projekty, które wpisują się w pojedyncze elementy, które starałem się wymienić: rozwojowe, i te projekty infrastrukturalne, projekty badawczo-naukowe, projekty wojskowe, bo one składają się na jedną, wielką całość, a tą całością jest kwestia interesu i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej" – powiedział podczas uroczystości otwarcia laboratorium sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa.

Prezes Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej podkreślił, że ośrodek rozszerza spektrum badań.

„Rozszerzamy, bo mieliśmy już do tej pory infrastrukturę badawczą, natomiast była ona bardzo skromna. Dzisiaj, dzięki temu obiektowi jesteśmy gotowi wyjść w Europę, badać urządzenia, które są dostępne na rynku europejskim, rynku polskim, a także rynku globalnym. Norma, według której badamy jest normą amerykańską. To uniwersalna norma i na całym świecie de facto produkowane są urządzenia, które trzeba sprawdzić pod kątem tego, czy są bezpieczne w użytkowaniu, czy nie promieniują, a także czy wytrzymają trudy, szczególnie w przypadku, gdy mówimy o obronności i bezpieczeństwie państwa” – stwierdził.

Obiekt powstał w ramach projektu „Polska Sieć Laboratoriów EMC”, czyli wspólnego przedsięwzięcia jednostek naukowo-badawczych i wyższych uczelni działających na terenie Polski, które dysponują infrastrukturą badawczą, potencjałem naukowym i doświadczeniem, umożliwiającym badania kompatybilności elektromagnetycznej. 

Dziękujemy za wysłane grafiki.