• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdyńscy naukowcy powołują do życia Centrum Kompetencji Bezpieczeństwa Morskiego Oxivia

16.10.2015 11:41 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Gdyńscy naukowcy powołują do życia Centrum Kompetencji Bezpieczeństwa Morskiego Oxivia
Gdyńscy naukowcy powołują do życia Centrum Kompetencji Bezpieczeństwa Morskiego Oxivia - GospodarkaMorska.pl

16 października 2015 r., w Gdyni-Oksywie zostało utworzone Centrum Kompetencji Bezpieczeństwa Morskiego OXIVIA. Inicjatorami jego powstania są: Akademia Marynarki Wojennej (AMW) oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.). To pierwsza w historii taka inicjatywa, która ukierunkowana jest na utworzenie unikalnego środowiska dla realizacji zadań naukowych, badawczych, projektowych i wdrożeniowych, a także tych związanych z utrzymaniem i rozwojem już eksploatowanych systemów.

Uroczyste podpisanie porozumienia powołującego do życia Centrum Kompetencji Bezpieczeństwa Morskiego OXIVIA, odbyło się w siedzibie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Jego sygnatariuszami byli: Rektor-Komendant AMW kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht oraz Prezes Zarządu-Dyrektor Naczelny OBR CTM S.A. dr inż. Andrzej Kilian.

OXIVIA to potwierdzenie dalszego zacieśniania trwającej ponad 30 lat współpracy obu instytucji, podjętej w celu rozwijania kompetencji i technologii oraz kumulowania wiedzy
w obszarze szeroko pojętego Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Stanowi gwarancję nie tylko gromadzenia niezbędnych doświadczeń w bardzo wymagającym obszarze ale również
i rozwijania innowacyjnych zdolności i technologii, w celu wykorzystania ich w realizacji wspólnych przedsięwzięć na potrzeby wdrożeń systemów dowodzenia, uzbrojenia i ochrony infrastruktury krytycznej.

- Nasze wieloletnie doświadczenie, między innymi w budowie i modernizacji systemów Marynarki Wojennej, powinno zostać wykorzystane w nowych projektach jakimi będą okręt obrony wybrzeża „Miecznik” i okręt patrolowy z funkcją zwalczania min „Czapla” – zauważył Prezes Zarządu-Dyrektor Naczelny OBR CTM S.A. dr inż. Andrzej Kilian.

Obie instytucje, których siedziby mieszczą się w historycznej dzielnicy Gdyni – Oksywie, posiadają komplementarne kompetencje i dzięki założonej synergii mają głębokie przekonanie, co do pozytywnych skutków wykorzystania całego posiadanego doświadczenia, umiejętności,  potencjału technicznego oraz naukowego dla lepszego wypełnienia swoich misji. Zarówno OBR CTM S.A., jak i AMW już dziś, odpowiednio w ramach polskiego przemysłu obronnego jak i wyższych uczelni akademickich, dysponują niezbędnym poziomem wiedzy, kompetencji i możliwości technicznych, aby zabezpieczyć potrzeby Marynarki Wojennej, Straży Granicznej, Ratownictwa Morskiego, Administracji Morskiej i pozostałych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na akwenach. Jednym z ważniejszych priorytetów jest również rozszerzenie zdolności do przygotowania wysokiej klasy specjalistów o unikalnych kompetencjach stanowiących zaplecze kadrowe dla wymienionych służb.

- W ramach OXIVII zamierzamy podejmować współpracę naukową i badawczą z organizacjami krajowymi i zagranicznymi, w celu pozyskania i rozwinięcia innowacyjnych technologii militarnych wdrażanych w przedsiębiorstwach krajowych przemysłu obronnego – to zapewnia jej otwarta formuła – stwierdził podczas podpisania porozumienia Rektor-Komendant AMW kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39625,00 $ tona 0,13% 19 paź
 Cynk 3706,00 $ tona -2,83% 19 paź
 Aluminium 3175,00 $ tona -0,13% 19 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.