• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdyńscy naukowcy powołują do życia Centrum Kompetencji Bezpieczeństwa Morskiego Oxivia

Strona główna Edukacja, praca Gdyńscy naukowcy powołują do życia Centrum Kompetencji Bezpieczeństwa Morskiego Oxivia
Gdyńscy naukowcy powołują do życia Centrum Kompetencji Bezpieczeństwa Morskiego Oxivia - GospodarkaMorska.pl
16.10.2015 Źródło: własne

16 października 2015 r., w Gdyni-Oksywie zostało utworzone Centrum Kompetencji Bezpieczeństwa Morskiego OXIVIA. Inicjatorami jego powstania są: Akademia Marynarki Wojennej (AMW) oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.). To pierwsza w historii taka inicjatywa, która ukierunkowana jest na utworzenie unikalnego środowiska dla realizacji zadań naukowych, badawczych, projektowych i wdrożeniowych, a także tych związanych z utrzymaniem i rozwojem już eksploatowanych systemów.

Uroczyste podpisanie porozumienia powołującego do życia Centrum Kompetencji Bezpieczeństwa Morskiego OXIVIA, odbyło się w siedzibie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Jego sygnatariuszami byli: Rektor-Komendant AMW kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht oraz Prezes Zarządu-Dyrektor Naczelny OBR CTM S.A. dr inż. Andrzej Kilian.

OXIVIA to potwierdzenie dalszego zacieśniania trwającej ponad 30 lat współpracy obu instytucji, podjętej w celu rozwijania kompetencji i technologii oraz kumulowania wiedzy
w obszarze szeroko pojętego Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Stanowi gwarancję nie tylko gromadzenia niezbędnych doświadczeń w bardzo wymagającym obszarze ale również
i rozwijania innowacyjnych zdolności i technologii, w celu wykorzystania ich w realizacji wspólnych przedsięwzięć na potrzeby wdrożeń systemów dowodzenia, uzbrojenia i ochrony infrastruktury krytycznej.

- Nasze wieloletnie doświadczenie, między innymi w budowie i modernizacji systemów Marynarki Wojennej, powinno zostać wykorzystane w nowych projektach jakimi będą okręt obrony wybrzeża „Miecznik” i okręt patrolowy z funkcją zwalczania min „Czapla” – zauważył Prezes Zarządu-Dyrektor Naczelny OBR CTM S.A. dr inż. Andrzej Kilian.

Obie instytucje, których siedziby mieszczą się w historycznej dzielnicy Gdyni – Oksywie, posiadają komplementarne kompetencje i dzięki założonej synergii mają głębokie przekonanie, co do pozytywnych skutków wykorzystania całego posiadanego doświadczenia, umiejętności,  potencjału technicznego oraz naukowego dla lepszego wypełnienia swoich misji. Zarówno OBR CTM S.A., jak i AMW już dziś, odpowiednio w ramach polskiego przemysłu obronnego jak i wyższych uczelni akademickich, dysponują niezbędnym poziomem wiedzy, kompetencji i możliwości technicznych, aby zabezpieczyć potrzeby Marynarki Wojennej, Straży Granicznej, Ratownictwa Morskiego, Administracji Morskiej i pozostałych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na akwenach. Jednym z ważniejszych priorytetów jest również rozszerzenie zdolności do przygotowania wysokiej klasy specjalistów o unikalnych kompetencjach stanowiących zaplecze kadrowe dla wymienionych służb.

- W ramach OXIVII zamierzamy podejmować współpracę naukową i badawczą z organizacjami krajowymi i zagranicznymi, w celu pozyskania i rozwinięcia innowacyjnych technologii militarnych wdrażanych w przedsiębiorstwach krajowych przemysłu obronnego – to zapewnia jej otwarta formuła – stwierdził podczas podpisania porozumienia Rektor-Komendant AMW kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.

Źródło:
własne
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.