• <

PGZ w europejskim programie rozpoznania akwenów morskich

dk

16.01.2018 14:31 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie PGZ w europejskim programie rozpoznania akwenów morskich
PGZ w europejskim programie rozpoznania akwenów morskich - GospodarkaMorska.pl

Polska Grupa Zbrojeniowa i wchodzący w jej skład OBR Centrum Techniki Morskiej będą współpracowały z 40 europejskimi podmiotami w programie budowy bezzałogowych platform rozpoznania i nadzoru akwenów morskich OCEAN 2020 – poinformowała we wtorek PGZ.

Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego.

Celem projektu jest rozbudowa potencjału bezzałogowych statków powietrznych i platform nawodnych oraz podwodnych w rozpoznaniu i nadzorze obszarów morskich. Ma to zwiększyć zdolności sojuszniczych marynarek wojennych do nadzoru i rozpoznania na wodach terytorialnych UE z wykorzystaniem systemów bezzałogowych, w tym statków powietrznych oraz morskich platform nawodnych i podwodnych.

PGZ wraz z OBR CTM wniosą do konsorcjum doświadczenie z budowy i integracji morskich systemów obserwacji – lądowych i okrętowych - opracowywanych na rzecz Marynarki Wojennej RP. Polski przemysł obronny będzie uczestniczył w opracowywaniu projektu systemu, jego integracji, przygotowaniu ćwiczeń, w tym wspomaganiu udziału w ćwiczeniach polskiej marynarki wojennej, a także w analizie wniosków i podsumowaniu efektów projektu.

Zespołowi OCEAN 2020, przewodniczy włoska grupa Leonardo, do której należą PZL-Świdnik. Jak poinformowała firma Leonardo, w planowanym na przyszły rok pierwszym pokazie działania systemu, wezmą udział bezzałogowe śmigłowce Hero i Solo, będące wersją skonstruowanego i produkowanego w Świdniku SW-4.

W skład konsorcjum OCEAN 2020 wchodzi 42 partnerów z 15 krajów europejskich, wśród nich m. in. ministerstwa obrony Włoch, Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Litwy, przy wsparciu resortów obrony Szwecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Estonii oraz Holandii. Jak zaznaczyła PGZ, trwają rozmowy z polskim MON.

Do partnerów przemysłowych zaliczają się firmy Indra, Safran, Saab, MBDA, PGZ z OBR centrum Techniki Morskiej, Hensoldt, Intracom-IDE, Fincantieri i QinetiQ. Wśród ośrodków badawczych zaangażowanych w program znalazły się Instytut Fraunhofera, TNO, CMRE (NATO) i IAI.

Jak powiedział cytowany w komunikacie PGZ wiceprezes Grupy Maciej Lew-Mirski, "udział w tak dużym programie jest dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej doskonałą okazją do nabycia nowych kompetencji oraz rozbudowy portfolio rozwiązań", które Grupa oferuje Siłom Zbrojny RP i armiom sojuszniczym.

"Nie ma wątpliwości, że bezzałogowe platformy odgrywają coraz większą rolę we współczesnych siłach zbrojnych, także w marynarce wojennej. Unifikacja systemów stosowanych przez armie europejskie jest słusznym kierunkiem, który przełoży się nie tylko na wzrost naszego bezpieczeństwa, ale także na wzrost konkurencyjności przemysłów obronnych ze Starego Kontynentu" – ocenił Lew-Mirski.

Projekt zakłada przeprowadzenie dwóch ćwiczeń. Pierwsze, zorganizuje w 2019 r. na Morzu Śródziemnym włoska marynarka wojenna wspomagana przez firmę Leonardo, w której systemy są wyposażone włoskie okręty. Druga, podsumowująca, demonstracja ma się odbyć na Bałtyku w 2020 r. Przygotuje ją Svenska marinen we współpracy ze szwedzkim przemysłem obronnym. Dane zebrane podczas tych prób zostaną po przetworzeniu przesłane do prototypowego europejskiego centrum dowodzenia i kontroli w Brukseli.

OCEAN 2020 jest pierwszym ogólnoeuropejskim wojskowym programem badawczym. Celem projektu jest przetestowanie systemu bezzałogowych platform powietrznych, nawodnych i podwodnych, współpracujących z już używanymi systemami obserwacji morskiej. Efekty prac mają zwiększyć efektywność kontroli obszarów morskich wokół Unii Europejskiej.

W programie zostaną wykorzystane bezzałogowe platformy różnych typów – stałopłaty, wiropłaty, pojazdy nawodne i podwodne – zintegrowane z morskimi centrami dowodzenia i kierowania, dane będą wymieniane droga satelitarną, w projekcie wezmą też udział ośrodki dowodzenia na lądzie.

PGZ skupia ponad 60 spółek branż obronnej, stoczniowej i nowych technologii, osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.