• <

Skuteczność MLM II potwierdzona na poligonie w Niemczech

ew

17.09.2020 11:57
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Skuteczność MLM II potwierdzona na poligonie w Niemczech

Partnerzy portalu

Skuteczność MLM II potwierdzona na poligonie w Niemczech - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. prasowe

Podczas testów organizowanych w sierpniu 2020 roku, na poligonie morskim Niemieckiej Marynarki Wojennej w Eckernförde, potwierdzono skuteczność opracowanych przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) w Gdyni nawodnych i podwodnych podsystemów przeciwminowych.

Wspomniane rozwiązania, wchodzą w skład rozwijanego przez OBR CTM S.A. systemu trałowego MLM II. Jest on przeznaczony do zwalczania niekontaktowych min morskich, poprzez generowanie pól fizycznych, zdolnych do aktywacji zapalników min. Wyniki testów polskich rozwiązań, wywarły bardzo pozytywne wrażenie na ich międzynarodowych uczestnikach i potwierdziły spełnienie założonych wymagań.

Prototyp podsystemu nawodnego systemu MLM II, zbudowany został w oparciu o  wytworzony w gdyńskiej spółce modułowy lekki trał niekontaktowy MLM (bazujący na dostarczonym Polskiej Marynarce Wojennej trale „Promienica”). Natomiast demonstrator technologii podsystemu podwodnego systemu MLM II, został opracowany od podstaw i jest najnowszym osiągnięciem  gdyńskich inżynierów.
Badania i testy pierwszego podsystemu, prowadzone na niemieckim poligonie, miały na celu ocenić jego zdolność do generowania pól fizycznych, celem odwzorowania pól fizycznych rzeczywistych okrętów. Badania i testy podsystemu podwodnego wykonano aby udowodnić, iż możliwe jest holowanie trału za okrętem na odległym dystansie i określonej głębokości. Co z kolei miało potwierdzić możliwość generowanie pól fizycznych, w bliskiej odległości, od zalegających na dnie min. Wyniki testów wskazały jednoznacznie, że spełniono wymagania, które postawiono przed wspomnianymi podsystemami, uzyskując zarówno wierne odwzorowanie pól fizycznych symulowanych okrętów  oraz potwierdzając zdolność trału do przemieszczania się na zadanej głębokości i w znacznej odległości od holującego go okrętu.

- „Badania i testy, jakie przeprowadzono w Eckernförde potwierdziły, że w zakresie projektowania i wytwarzania uzbrojenia służącego do zwalczania morskiej broni minowej, OBR CTM S.A. jest nie tylko jedną z wiodących w Europie instytucji, ale również pionierem wyznaczającym trendy w zakresie jego przyszłego rozwoju” – stwierdził Prezes Zarządu OBR CTM S.A. Marcin Wiśniewski.
Dodatkowym osiągnięciem gdyńskiej Spółki, było przeprowadzenie wspólnie z przedstawicielami fińskiej firmy Patria, integracji ich rozwiązania - generatora sygnatur akustycznych okrętów - , ze sprzętem wytworzonym przez OBR CTM S.A. Powstały w ten sposób zestaw trałowy, uzyskał również bardzo pozytywną opinię podczas testów przeprowadzonych w Niemczech.

***
Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek najważniejszych dla polskiego przemysłu obronnego: zakłady produkcyjne, serwisowe i ośrodki badawcze. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.