• <

Uruchomiono laboratorium systemu walki niszczyciela min Kormoran II

10.04.2015 05:25 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Uruchomiono laboratorium systemu walki niszczyciela min Kormoran II
Uruchomiono laboratorium systemu walki niszczyciela min Kormoran II - GospodarkaMorska.pl

W czwartek, 9 kwietnia w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni odbyło się uroczyste otwarcie „Laboratorium Integracji Systemów Okrętowych”, dedykowanego dla okrętów przeciwminowych. W trakcie ceremonii po raz pierwszy w warunkach laboratoryjnych uruchomiony został system zarządzania walką nowoczesnego niszczyciela min, okrętu Kormoran II.

- Dzisiejsze otwarcie jest niezwykle ważnym elementem podnoszącym dyspozycyjność Polskiej Marynarki Wojennej. Dzięki nowemu laboratorium okręt Kormoran II, który wejdzie do służby w 2016 roku, bardzo szybko osiągnie swoją gotowość operacyjną. W warunkach laboratoryjnych będą nie tylko integrowane systemy systemy uzbrojenia i sensory tego okrętu ale przyszła załoga podczas szkolenia będzie poznawała nowe rozwiązania technologiczne - powiedział generał Mirosław Różański.

Laboratorium odwzorowuje organizację bojowego centrum informacji (BCI) na niszczycielu min Kormoran II. Część konsol jest taka sama, jakie będą wykorzystywane na okręcie, część jest natomiast symulowana przez odpowiednio oprogramowane stanowiska komputerowe. Przypomnijmy, że zgodnie z ujawnionym schematem organizacyjnym w Bojowym Centrum Dowodzenia niszczyciela min Kormoran II może pracować jednocześnie nawet siedemnastu operatorów.

Budowa nowoczesnego niszczyciela min, Kormoran II została zainicjowana w dniu 23 września 2013 roku wraz z podpisaniem na terenie Portu Wojennego w Gdyni umowy pomiędzy konsorcjum składającym się z: Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. (lider) oraz Stoczni Marynarki Wojennej S.A., a Skarbem Państwa, reprezentowanym przez Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej.

Przełomowy system


W ramach konsorcjum Ośrodek CTM odpowiedzialny jest m.in. za dostarczenie na okręt systemu dowodzenia i kierowania uzbrojeniem oraz jego integrację z platformą nawodną. Podstawą do integracji systemu jest Okrętowy System Zarządzania Walką pod kryptonimem SCOT-M, w całości opracowany przez OBR CTM S.A. Główną jego funkcją jest integracja różnorodnych podsystemów okrętowych, począwszy od środków zwalczania celów podwodnych, nawodnych i powietrznych oraz zagrożeń asymetrycznych, po środki obserwacji technicznej, system łączności czy zintegrowany system nawigacyjny w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pływania, monitorowania aktualnego położenia geograficznego, parametrów ruchu okrętów oraz dystrybucji obrazu sytuacji taktycznej. System wspomaga działalność bojową załogi okrętu w zakresie efektywnego wykorzystania wszystkich zastosowanych na okręcie sensorów i efektorów, w celu planowania zadania (misji) poszukiwania, klasyfikacji, identyfikacji i niszczenia min morskich, wspomagania decyzyjnego, monitorowania realizacji zadań oraz raportowania.

- Rola integratora nakłada na nas ogromną odpowiedzialność, ponieważ wszystkie systemy wspierające działania tego okrętu i załogi na tym okręcie muszą ze sobą współdziałać. Przełomowość tego projektu dla Centrum Techniki Morskiej wynika z faktu, że po raz pierwszy realizujemy kompletny system na tego typu okręt. Jest to nowy okręt i nowy system dzięki czemu możemy wykazać się zdobytym przez lata doświadczeniem. Istotny jest fakt, że cały projekt jest w 55 procentach oparty na polskich rozwiązaniach, technologiach i wykonawstwie - przekonuje Andrzej Kilian Dyrektor Naczelny CTM.

Okręt będzie zbudowany bez opóźnień

Zarówno zamawiający (Ministerstwo Obrony Narodowej) jak i wykonawca (konsorcjum zadaniowe) potwierdzili, że nie ma żadnych opóźnień w programie Kormoran II i jednostka zostanie oddana zgodnie z planem w październiku 2016 r.

- Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem, nie notujemy żadnych opóźnień. Zastosowana technologia nie sprawia nam żadnych trudności. Na przełomie lipca i sierpnia przewidujemy wodowanie jednostki i w przyszłym roku zgodnie z planem przekazanie okrętu do służby Marynarce Wojennej RP - informuje Andrzej Wojtkiewicz Prezes Zarządu Remontowa Shipbuilding SA.

Spółka OBR CTM S.A. należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. PGZ to największy koncern obronny w tej części Europy – lider przemysłowy w procesie modernizacji polskiej armii. Skupia kilkadziesiąt firm (z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore i nowych technologii) z rocznymi obrotami rzędu 5 mld zł oraz przeszło 19 tysiącami pracowników. Współpracując z najlepszymi ośrodkami naukowymi PGZ odgrywa kluczową rolę w transferze wyników badań i innowacji do całej gospodarki”.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39575,00 $ tona 1,67% 18 paź
 Cynk 3814,00 $ tona 0,53% 18 paź
 Aluminium 3179,00 $ tona 0,54% 18 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.