• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

OBR CTM w Gdyni: „Wmurowanie kapsuły czasu to symboliczna podróż do technologicznej przyszłości [wideo]

09.06.2021 20:58 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska OBR CTM w Gdyni: „Wmurowanie kapsuły czasu to symboliczna podróż do technologicznej przyszłości [wideo]
OBR CTM w Gdyni: „Wmurowanie kapsuły czasu to symboliczna podróż do technologicznej przyszłości [wideo] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gospodarka Morska

– Dzisiaj w Gdyni historia zatoczyła koło. Sto lat temu powstało tu miasto, dzisiejszym wydarzeniem chcemy przygotować społeczeństwo do przyszłości pełnej technologicznych wyzwań – mówił w środę 9 czerwca Marcin Wiśniewski, prezes Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM) w Gdyni, na terenie którego powstaje hala laboratoryjna wyposażona w stanowiska do badań pól elektromagnetycznych. Wmurowanie kapsuły było kamieniem milowym w realizacji budowy tego obiektu.

Dzisiejsze wydania gazet, monety, lista gości wydarzenia, nagrania z wypowiedziami pracowników OBR CTM oraz inne drobiazgi zamieszczono w ważącej 11 kilogramów kapsule czasu, którą wmurowano na terenie powstającego supernowoczesnego laboratorium.

– Ruszamy dziś w przyszłość i symbolicznie, i poważnie – mówił prezes Marcin Wiśniewski. – Pakujemy dziś do kapsuły czasu, którą wykonali nasi inżynierowie,  materiał, świadczący o naszych czasach. A te nie są łatwe.

Szef spółki podkreślił, że bardzo ważny jest technologiczny wymiar wydarzenia nawiązując do powstającego od kwietnia nowego laboratorium. Powierzchnia nowego budynku wyniesie 1050 m kw., będzie naszpikowana nowoczesnością i rozwiązaniami z myślą o ekologii, m.in. wykorzystaniu alternatywnych źródeł czystej energii.

– Ta inwestycja wniesie realny wpływ na przyszłość, tworzenie nowych technologii i rozwiązań, zarówno badania jak i te nowe technologie będą w przyszłości wpływały na nasze życie i środowisko naturalne – wyliczał.

Jednym z badań, które będzie można prowadzić w obiekcie będzie wpływ technologii 5G na ludzie życie.

Innowacyjność na skalę światową i ekologia

Najnowocześniejsze na Pomorzu laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej, które powstaje w Gdyni przy ul. Dickmana będzie pełnić wiele ważnych funkcji.

– W nowych laboratoriach będą wykonywane badania urządzeń i systemów. Posłużą do certyfikacji wyrobów, oznakowania ich znakiem CE. Po takich badaniach producent wyrobu będzie go mógł wprowadzić na rynek europejski – przypominał Rafał Namiotko, dyrektor produkcji i rozwoju OBR CTM.

Perełką nowego laboratorium będzie z pewnością pokaźnych rozmiarów komora do badań pól elektromagnetycznych – zmieści się w niej nawet obiekt wielkości samochodu.

– Badając te urządzenia ograniczamy emisję elektromagnetyczną do środowiska. Ograniczamy smog elektromagentyczny, który nas otacza – wyjaśniał.

Jakie jeszcze możliwości da nowy obiekt?

– Między innymi będziemy w stanie zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne nas wszystkich. Laboratorium umożliwi zebranie danych na temat sprzętów, z których każdy z nas korzysta na co dzień: komórek czy telewizorów. To z kolei pozwoli nam zbadać, jaką emisję pola one wytwarzają i zaproponować rozwiązania dla producentów, by opracować technologie tłumienia tych fal. A to wpłynie na nasze samopoczucie i zdrowie – wyjaśnia Wojciech Drojecki, dyrektor handlowy OBR CTM, dodając, że obecnie wyraźnie widać trend światowy w ochronie cybernetycznej sprzętu teleinformatycznego.

– Dzięki laboratorium będziemy w stanie zabezpieczyć, certyfikować i określić poziom bezpieczeństwa każdego sprzętu teleinformatycznego – podkreślił. – To kluczowe dla bezpieczeństwa kraju lub strategicznych firm działających w sektorze energetycznym czy kluczowych gałęzi gospodarki.

Inwestycja zwiększy możliwości certyfikacji wyrobów, badań mechanizmów i systemów na jednostki pływające oraz elementów morskiej infrastruktury krytycznej, m.in. takich jak statki, okręty, porty, elektrownie wiatrowe, platformy wiertnicze.

Cyberbezpieczeństwo ważne także na morzu

O tym, że współpraca pomiędzy przemysłem obronnym a instytucjami naukowymi przynosi dobre efekty, przekonany jest również Bogdan Borkowski, wiceprezes zarządu PGZ S.A.

–  Realizowana inwestycja przyczyni się do dalszego rozszerzenia infrastruktury badawczej. Dla nas to duże wydarzenie, stawiamy na rozwój – powiedział Borkowski dodając, że podobnych ośrodków w Polsce bardzo brakuje.

– Liczymy na współpracę w kontekście nowoczesnych technologii dowodzenia morskiego. Zaczynamy program „Miecznik”, do którego zaprosił nas Minister Obrony Narodowej. Oferta dotyczy wybudowania polskiej fregaty, a może nawet trzech – opowiadał. – Laboratorium, które powstaje w Gdyni absolutnie w nasze działania się wpisuje.

Przypominał również, że w przypadku wybuchu konfliktu światowego, działania mogą się toczyć właśnie w cyberprzestrzeni.

– To dlatego w dzisiejszych czasach, trzeba być przygotowanym do „cyber-wojny”, stawiamy więc na technologie cyberbezpieczeństwa.

Wiceprezes przypominał, że w latach 60. i 70. XX wieku polskie technologie morskie stały na wysokim poziomie.

– Dawniej byliśmy potęgą. Budowaliśmy statki, okręty bojowe. Dziś nie ma takiej technologii, jeśli chodzi o przemysł państwowy i morski – mówił  Bogdan Borkowski. – Naszym celem jest więc odbudowa morskiego przemysłu okrętowego. I w tym celu tak bardzo potrzebny jest nam ośrodek rozwojowy i laboratorium – zaznaczył.

Czym skorupka za młodu nasiąknie...

W trakcie eventu trwał Dzień Dziecka, w którym udział brali pracownicy firmy.

– Kapsuła jest w dużej mierze dla dzieci. Liczymy, że najmłodsi uczestnicy tej imprezy, ich koledzy w przyszłości tę kapsułę otworzą i zobaczą jak wyglądały lata 20. XXI wieku. To również symboliczny powrót do przeszłości: jesteśmy w mieście Gdynia, gdzie w latach 20. zeszłego wieku nastąpił dynamiczny rozwój. A teraz w Gdyni historia zatoczyła koło. Dzisiejszym wydarzeniem chcemy przygotować społeczeństwo do przyszłości pełnej technologicznych wyzwań – podsumował prezes Wiśniewski.


SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.