• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kolejna dostawa "Toczków" dla Marynarki Wojennej RP

09.10.2020 10:59 Źródło: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Kolejna dostawa "Toczków" dla Marynarki Wojennej RP

Partnerzy portalu

Kolejna dostawa "Toczków" dla Marynarki Wojennej RP - GospodarkaMorska.pl
Zdalnie odpalane ładunki do niszczenia min morskich "Toczek"; fot. mat. prasowe

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. dostarczył Marynarce Wojennej RP kolejną partię zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych „Toczek”, przeznaczonych do niszczenia min morskich. Ładunki są wykorzystywane przez polską flotę w operacjach zwalczania zagrożenia minowego na Morzu Bałtyckim.

Dostawa przedmiotowych ładunków stanowi kolejny etap realizacji umowy podpisanej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a OBR CTM S.A. „Toczki” są podstawowym uzbrojeniem przeciwminowym niszczycieli min. Na potrzeby polskiej floty opracowano trzy rodzaje ładunków. Wersje A i B są transportowane i umiejscawiane w pobliżu min przy użyciu pojazdów podwodnych. Służą w pierwszej kolejności do niszczenia min dennych, w tym min zagrzebanych. Trzeci wariant ładunku „Toczek” C jest przeznaczony do niszczenia min kotwicznych i przenoszony jest przez płetwonurków minerów i pojazdy podwodne. Jego precyzyjne podwieszenie w bezpośrednim sąsiedztwie miny kotwicznej gwarantuje odpowiednią skuteczność w przecięciu minliny, utrzymującej minę na kotwicy. Wszystkie typy ładunków są wyposażone w uniwersalny zapalnik akustyczny.

Miny morskie, szczególnie te będące pozostałości po działaniach wojennych, prowadzonych na Bałtyku, cały czas stanowią poważne i realne zagrożenie. Szacuje się, że postawiono ich na Morzu Bałtyckim około 100.000. Realizowane systematycznie dostawy pokazują, że jesteśmy zaufanym partnerem Polskiej Marynarki Wojennej. Na to zaufanie pracujemy od ponad trzech dekad opracowując, rozwijając i dostarczając polskiej flocie nasze rozwiązania. - stwierdził Prezes Zarządu OBR CTM S.A. Marcin Wiśniewski

Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek: zakłady produkcyjne, serwisowe i ośrodki badawcze. Powstała w 2013 roku, w wyniku rozpoczęcia procesu konsolidacji krajowego przemysłu obronnego. Obecnie Grupa zatrudnia ponad 18 tysięcy pracowników i osiąga ponad 5,5 mld złotych rocznego przychodu. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze, pełniąc rolę głównego partnera w programach modernizacyjnych polskiej armii.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.