• <

Trwają poszukiwania min z I i II wojny światowej

28.05.2015 08:05 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Trwają poszukiwania min z I i II wojny światowej

Partnerzy portalu

Trwają poszukiwania min z I i II wojny światowej - GospodarkaMorska.pl

Na wodach Estonii trwają działania przeciwminowe, w czynnościach bierze udział Polska. Celem operacji jest zmniejszenie potencjalnego ryzyka dla żeglugi morskiej, rybołówstwa i środowiska morskiego.

Operacja OPEN SPIRIT 15, której celem jest neutralizacja uzbrojenia minowego zalegającego na dnie morskim od czasów I i II wojny światowej rozpoczęła się w 15 maja w Bazie Morskiej Estonii i zakończy się po 2 tygodniach w piątek 29 maja.

W działaniach bierze udział 20 okrętów oraz sekcje nurków minerów wspierane przez autonomiczne pojazdy podwodne. Międzynarodowe siły, reprezentujące bandery 14. państw, operują w rejonach portu w Tallinie, północnej część Cieśniny Irbe oraz na akwenach położonych na wschód i północny-wschód od wyspy Muhu w północnej części Zatoki Ryskiej.

Polskie siły morskie reprezentują: niszczyciel min ORP „Mewa” ze Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO, sekcje nurków minerów z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców oraz 3 oficerów pełniących obowiązki w sztabie Dowódcy Grupy Zadaniowej utworzonej na czas operacji.

Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego reprezentuje kmdr ppor. Mariusz Rymasz, który w sztabie operacji pełni funkcję oficera komórki Centrum Danych Wojny Minowej. Jego głównym zadaniem jest gromadzenie i analiza danych o wykrytych i zidentyfikowanych minach morskich. Oficer COM-DKM wspiera również sztab Dowódcy Grupy Zadaniowej w planowaniu kolejnych działań oraz podległe siły w zakresie rozpoznania i identyfikacji wykrytego uzbrojenia. Oprócz polskiego i estońskiego oficera reprezentującego państwo-gospodarza, w Centrum Danych Wojny Minowej swoje obowiązki pełnią przedstawiciele Szwecji, Niemiec i Finlandii.

Do poniedziałku, 25 maja wykryto i zidentyfikowano 91 min morskich różnych typów, z czego 21 zniszczono, oraz 7 sztuk uzbrojenia innego typu. Zidentyfikowano też ponad 200 obiektów będących pozostałościami uzbrojenia jak np. kotwice min morskich, które nie stwarzają już zagrożenia.

Podczas działań udało się wykryć kilka nie oznaczonych na mapach morskich wraków jednostek pływających i samolotów.

Na szczególną uwagę zasługują działania załogi polskiego niszczyciela min ORP „Mewa”, która przez pierwsze 10 dni operacji, prowadząc poszukiwanie obiektów z wykorzystaniem autonomicznego pojazdu podwodnego, wykryła i zidentyfikowała 43 miny morskie różnych typów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.