• <

Pierwsza w historii kobieta została dowódcą niemieckiego okrętu podwodnego

15.09.2023 16:11 Źródło: Deutsche Marine
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Pierwsza w historii kobieta została dowódcą niemieckiego okrętu podwodnego

Partnerzy portalu

TKMS

W 1. eskadrze okrętów podwodnych Niemieckiej Marynarki Wojennej (1. Ubootgeschwader, Deutsche Marine). Po raz pierwszy dowódcą jednego z wchodzących w skład jednostki została kobieta.

W trakcie ceremonii kmdr ppor. Claudia Neben otrzymała dokument z patentem dowódcy jednego z U-bootów. Otrzymała również życzenia w związku z objęciem nowego stanowiska służbowego. W marynarce wojennej służy od 8 lat, przy czym już kilka lat wcześniej, jako pierwsza kobieta w niemieckich siłach morskich, została oficerem wachtowym, a potem też zastępcą dowódcy. Większość okresu jej służby wiązał się przede wszystkim z wykonywaniem zadań na okrętach podwodnych typu 212A, tworzących trzon sił podwodnych Deutsche Marine. Oprócz tego reprezentowała swoją formację na międzynarodowych konferencjach i wydarzeniach w ramach NATO. Ponadto angażuje się w popularyzację służby wojskowej wśród kobiet, będąc tu też przykładem dla nich, jak i zmian zachodzących w siłach zbrojnych. Dopiero niecałe dziewięć lat wcześniej w 2014 roku, pierwsza dołączyła do załogi okrętu podwodnego.

Coraz więcej kobiet decyduje się na pracę bądź służbę na morzu. Obejmują tu różne stanowiska, zarówno jako szeregowe członkinie załóg, a także kierownicze, w tym kapitanów statków oraz dowódców okrętów. W przypadku sił zbrojnych obejmują też kluczowe stanowiska dowódcze. W polskiej Marynarce Wojennej kobieta pierwszy raz dowódcą okrętu została w 2016 roku, a od tamtego czasu były też kolejne, sprawujące funkcję zarówno tę, jak i zastępcy dowódcy, bądź inne, kluczowe stanowiska. Przykład też idzie z zagranicy. W lipcu br. jako pierwsza w historii adm. Lisa Franchetti została wyznaczona na stanowisko Szefa Operacji Morskich (Chief of Naval Operations, CNO), czyli najważniejszego oficera w US Navy. W sierpniu z kolei wielkim zaskoczeniem dla tureckiej opinii publicznej okazała się nominacja kmdr Gökçen Fırat na stopień kontradmirała, jako pierwszej w siłach morskich tego państwa.

Dziękujemy za wysłane grafiki.