• <

ORP Gen. Kościuszko powrócił z arktycznych manewrów

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie ORP Gen. Kościuszko powrócił z arktycznych manewrów
ORP Gen. Kościuszko powrócił z arktycznych manewrów - GospodarkaMorska.pl

mk

20.02.2017 Źródło: własne

We współpracy z lotnictwem morskim, w tym śmigłowcem pokładowym fregaty rakietowej OHP ORP Gen. T. Kościuszko, okręty uczestniczące w tegorocznym międzynarodowym ćwiczeniu Task Group-17 (TG-17) doskonaliły elementy defensywnej operacji morskiej.

Morskie siły sojusznicze toczyły symulowane walki z okrętami podwodnymi, odpierały ataki z powietrza i morza, a także doskonaliły umiejętności z zakresu koordynacji, współdziałania i dowodzenia. A wszystko to w skrajnie niskich temperaturach, w sztormowych warunkach i utrudnieniach związanych z manewrowaniem w fiordach. Po ponad dwutygodniowych ćwiczeniach fregata rakietowa ORP „Gen. Kościuszko” powróciła dzisiaj, 20 lutego, z arktycznych manewrów TG-17.

Załoga ORP „Gen. Kościuszko” macierzysty port w Gdyni opuściła 31 stycznia br. i obrała kurs na norweski port Bergen. Już na akwenach Morza Bałtyckiego, dołączył do niej śmigłowiec pokładowy SH-2G z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W trakcie przejścia morzem, na pokładzie fregaty rakietowej OHP, odbył się cykl szkoleń sprawdzających przygotowanie załogi okrętu do walki z pożarem oraz przebiciami kadłuba. Przećwiczono także różne scenariusze sytuacji kryzysowych, które mogłyby mieć miejsce podczas działań na morzu, w tym obronę przed pozorowanymi atakami grup dywersyjnych.

Okręt wszedł do portu w Bergen 3 lutego, tym samym rozpoczynając udział w fazie portowej ćwiczenia TG-17. W trakcie przygotowań do morskiej części manewrów, przedstawiciele załogi okrętu spotkali się z najmłodszymi Polakami mieszkającymi w Bergen. Cieszę się, że Wam, Polakom, tak daleko od domu, przyprowadziłem 134 metry Polski – tymi słowami zastępca dowódcy ORP „Gen. T. Kościuszko”, kmdr por. Maciej Pałacha powitał uczniów polskiej szkoły w Bergen. Wizyta u najmłodszego pokolenia Polaków miała na celu zapoznanie ich z tradycjami, ceremoniałem i służbą w Polskiej Marynarce Wojennej. Po zakończeniu portowej fazy przygotowań, 6 lutego ORP „Gen. Kościuszko” opuścił Bergen i udał się w rejon norweskich fiordów, tym samym rozpoczynając udziału w ćwiczeniu TG-17. Oprócz polskiej fregaty w manewrach uczestniczyły okręty z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Holandii i Danii, a także jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO SNMG-1. Okręty operowały w rejonie Morza Północnego i Norweskiego, a obowiązki gospodarza ćwiczeń pełniła Królewska Marynarka Wojenna Norwegii.

Głównym zadaniem załogi polskiej fregaty w manewrach TG-17 było poszukiwanie, wykrywanie i zwalczanie okrętów podwodnych. Marynarze musieli wykazać się umiejętnością szybkiego reagowania na wszelkie możliwe scenariusze operacji na morzu, m. in. tzw. ”Boarding Team”, czyli odpierania ataków szybkich łodzi motorowych, które blisko wybrzeża bogatego w fiordy, zatoki i wyspy mogłyby, głównie pod osłoną nocy, przeprowadzić niepostrzeżone uderzenie na jednostki prowadzące operację morską. W tego typu operacjach załoga okrętu mogła zawsze liczyć na wsparcie śmigłowca pokładowego SH-2G. W ramach działań na morzu, wspólnie z niemiecką jednostką zaopatrzeniową FGS Spessart, załoga ORP „Gen. T. Kościuszko” przeprowadziła trening uzupełniania paliwa w ruchu tzw. metodą RAS (ang. Replenishment at Sea).

ORP „Gen. T. Kościuszko” ponownie zawitał do portu w Bergen 10 lutego, tym razem w charakterze dyplomatycznym. Po uzupełnieniu zapasów, pokład fregaty został udostępniony do zwiedzania norweskiej Polonii. Ponad trzystu Polaków, zamieszkujących w Bergen, miało okazję m. in. stanąć za sterami okrętu i poczuć się, choć przez chwilę, „wilkiem morskim”. Ciekawość, zwłaszcza dzieci, nie miała granic. Załoga okrętu musiała odpowiedzieć na dziesiątki, często niełatwych pytań.
W trakcie pobytu w norweskiej Bazie Morskiej, reprezentacja załogi ORP „Gen. T. Kościuszko”, podczas towarzyskiego spotkania, zmierzyła się z reprezentacją Polskiej Szkoły w Bergen rywalizując w rozgrywkach halowej piłki siatkowej. Po bardzo wyrównanej i zaciętej rywalizacji marynarze fregaty, dopiero w tie-break'u, przesądzili o losie spotkania ostatecznie odnosząc zwycięstwo 3:2.

Zgodnie z zasadą, trening czyni mistrza, polscy marynarze, uczestnicząc w międzynarodowych ćwiczeniach, mają możliwość ciągłego utrzymywania swoich umiejętności na wysokim poziomie. Jak podkreślił dowódca polskiej fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko”, kmdr. por. Maciej Matuszewski – Kilka tygodni szkolenia w trudnych, arktycznych warunkach, zarówno pod względem nawigacyjnym jak i pogodowym można porównać do rocznego szkolenia na wodach Bałtyku. Międzynarodowe ćwiczenia pod kryptonimem TG-17, są zatem, doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy siłami morskimi różnych państw, jak również pozwalają wspólnie pokonać trudności, jakie mogą się pojawić podczas prawdziwych zagrożeń na morzu.

Fregata ORP „Gen. T. Kościuszko” to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym w tym jedną z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu stanowią rakiety typu Standard SM-1. Operujące z pokładu fregaty śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych typu SH-2G znacznie poszerzają możliwości okrętu w walce z okrętami podwodnymi, a także w patrolowaniu akwenów morskich, walce z piractwem i terroryzmem. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.


SH-2G to maszyna przeznaczona do prowadzenia rozpoznania, wykrywania i identyfikacji jednostek nawodnych, poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych a także działań poszukiwawczo–ratowniczych i logistycznych. Jego podstawowe wyposażenie stanowi radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy wykrywania okrętów podwodnych - wyrzucane pławy radiohydroakustyczne i detektor anomalii magnetycznych. Śmigłowiec przystosowany jest również do prowadzenia ognia z pokładowej broni strzeleckiej. Dzięki temu SH-2G mogą być wykorzystywane w zwalczaniu zagrożeń asymetrycznych oraz wsparciu działań wojsk specjalnych. SH-2G może być uzbrojony w torpedę MU-90 Impact. Na wyposażeniu 43. Bazy Lotnictwa Morskiego znajdują się cztery tego typu maszyny. Załogę stanowi dwóch pilotów oraz nawigator-operator systemów poszukiwawczo-uderzeniowych.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.