• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Duński okręt dowodzenia HDMS Esbern Snare w Gdyni

pc/3fo.wp.mil.pl

24.08.2018 16:52 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Duński okręt dowodzenia HDMS Esbern Snare w Gdyni

Partnerzy portalu

Duński okręt dowodzenia HDMS Esbern Snare w Gdyni - GospodarkaMorska.pl

Do Gdyni weszła jednostka flagowa Stałego Zespołu Sił Morskich NATO - SNMG 1 (Standing NATO Maritime Group One). Duński okręt dowodzenia HDMS Esbern Snare zacumował w piątek w Porcie Wojennym Gdynia. Wizyta ma charakter roboczy.

Jednostka nie zostanie udostępniona do zwiedzania. W poniedziałek, 27 sierpnia, po uzupełnieniu zapasów, HDMS Esbern Snare opuści Gdynię.

Podczas pobytu w Gdyni dowódca zespołu fregat i niszczycieli commodore Casten Fjord-Larsen wraz z delegacją złożył wizytę dowódcy 3. Flotylli Okrętów komandorowi Mirosławowi Jurkowlańcowi. Po oficjalnym powitaniu, odbyło się spotkanie, podczas którego strona polska przedstawiła strukturę i zadania 3. Flotylli Okrętów. Rozmowom przewodniczył Inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Jarosław Ziemiański. Podejmowane były także tematy dotyczące udziału polskich okrętów w Siłach Odpowiedzi NATO. Ostatnimi punktami wizyty w 3. Flotylli Okrętów były zwiedzanie Sali Tradycji, wpis do księgi pamiątkowej i wymiana marynarskich upominków.

SNMG-1 to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. SNMG-1 prowadzi ćwiczenia zarówno w składzie zespołu jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju.

Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie. Wypełniając swoje zadania na morzu okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność, a także stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.