• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Fregata ORP Gen. Kazimierz Pułaski po 11 latach dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Fregata ORP Gen. Kazimierz Pułaski po 11 latach dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1
Fregata ORP Gen. Kazimierz Pułaski po 11 latach dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 - GospodarkaMorska.pl

pc

27.01.2019 Źródło: PAP

Fregata rakietowa ORP "Gen. Kazimierz Pułaski" wypłynie we wtorek z portu wojennego w Gdyni, aby po raz trzeci po 11 latach dołączyć do elitarnego Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1. Służba polskiej jednostki będzie trwać do czerwca.

"Warto podkreślić, że ta kolejna misja naszego okrętu przypada w roku, w którym będziemy obchodzić 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO. Każdy nasz udział w tego typu operacjach jest dla nas bardzo ważny, ponieważ mamy dzięki temu okazję do zbierania kolejnych doświadczeń" - powiedział PAP rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów, kmdr ppor. Radosław Pioch.

Stały Zespół Okrętów NATO Grupa 1 - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group 1) operuje obecnie w rejonie akwenu Morza Bałtyckiego i tworzą go na razie jednostka flagowa zespołu amerykański niszczyciel USS "Gravely" i niemiecki zbiornikowiec FGS "Spessart".

"Okręty wchodzące w skład SNMG1 mogą się przemieszczać na inne akweny, w tym Morze Północne i Atlantyk. Nie jest wykluczone, że miejscem operacji będzie też Morze Śródziemne" - wyjaśnił Pioch.

ORP "Gen. Kazimierz Pułaski" wraz ze śmigłowcem SH-2G opuści macierzysty port wojenny w Gdyni-Oksywiu we wtorek rano. Do SNMG-1 okręt dołączy na początku lutego. Polscy marynarze i lotnicy morscy wrócą do kraju w czerwcu.

SNMG-1 to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski.

SNMG-1 prowadzi ćwiczenia zarówno w składzie zespołu, jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju.

Elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. W ramach swoich zadań okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność, a także stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu. Jednostki operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich.

NATO utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły fregat, dwa kolejne to zespoły sił przeciwminowych.

Na ORP "Gen. Kazimierz Pułaski" służy ponad 200 marynarzy. Załogę zaokrętowanego na pokładzie fregaty śmigłowca SH-2G stanowi zaś dwóch pilotów oraz nawigator-operator systemów poszukiwawczo-uderzeniowych.

Dla marynarzy fregaty rakietowej ORP "Gen. K. Pułaski" będzie to trzecie wejście do stałego zespołu fregat Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wcześniej jednostka ta operowała w składzie zespołu w 2006 i 2008 r.

W 2016 r. zadania w bliźniaczym Stałym Zespole Okrętów NATO Grupa 2 realizowała załoga ORP "Gen. T. Kościuszko".

Marynarka Wojenna RP regularnie wysyła również swoje jednostki do operującego głównie na Bałtyku, Morzu Północnym i Atlantyku Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej Grupa 1 (SNMCMG1). Polskie niszczyciele min należały do niego już 12 razy, a dwukrotnie okrętem dowodzenia tego zespołu był ORP "Kontradmirał X. Czernicki".

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.