• <

Rosja zaprzecza, jakoby planowała zawinięcie jej lotniskowca do Ceuty

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rosja zaprzecza, jakoby planowała zawinięcie jej lotniskowca do Ceuty
Rosja zaprzecza, jakoby planowała zawinięcie jej lotniskowca do Ceuty - GospodarkaMorska.pl
26.10.2016 Źródło: PAP

Moskwa zdementowała w środę "spekulacje zagranicznych mediów", jakoby planowano zawinięcie lotniskowca Admirał Kuzniecow do hiszpańskiej Ceuty w celu uzupełnienia paliwa. Tymczasem wg hiszpańskiego MSZ Rosja wycofała wniosek o zawinięcie tego okrętu do Ceuty.

"Ministerstwo Obrony Rosji nie zwracało się do władz hiszpańskich w sprawie wejścia Admirała Kuzniecowa do portu w Ceucie w celu uzupełnienia zaopatrzenia" - oświadczył przedstawiciel tego resortu gen. Igor Konaszenkow.

Wcześniej w środę hiszpańskie MSZ powiadomiło, że zostało poinformowane przez ambasadę rosyjską w Madrycie, iż Moskwa wycofała wniosek o zgodę na zawinięcie grupy rosyjskich okrętów do Ceuty, hiszpańskiej enklawy w Maroku, w celu uzupełnienia paliwa.

Agencje zachodnie odnotowały, że również rosyjskie media informowały, iż ambasada Rosji w Madrycie potwierdziła, że Moskwa wycofała wniosek o zgodę na uzupełnienie paliwa przez rosyjskie okręty w Ceucie.

Reuters pisze, że rząd Hiszpanii informował, iż we wrześniu wyraził zgodę na zawinięcie trzech rosyjskich okrętów do Ceuty w okresie między 28 października a 2 listopada zgodnie z długotrwałą praktyką zezwalania okrętom rosyjskiej marynarki wojennej na wizyty w hiszpańskich portach. Agencja odnotowuje następnie, że hiszpańskie MSZ poinformowało o zwróceniu się do rosyjskiej ambasady w Madrycie o wyjaśnienia po doniesieniach, że te trzy okręty mają wspierać ataki na syryjskie Aleppo.

"Rosyjska ambasada w Madrycie poinformowała nas właśnie, że wycofuje wniosek o zgodę na przerwy w podróży dla tych okrętów i dlatego też te przerwy zostały odwołane" - zacytował Reuters fragment oświadczenia hiszpańskiego MSZ.

Dziennik "El Pais" informował we wtorek wieczorem, że hiszpańskie MSZ zezwoliło grupie rosyjskich okrętów z lotniskowcem Admirał Kuzniecow na postój w Ceucie, ale że w obliczu krytyki ponownie rozważa tę decyzję. Reuters podkreśla, że sojusznicy w NATO nalegali na Madryt, by odmówił Rosjanom zgody na tankowanie w Ceucie, ponieważ przypuszcza się, że rosyjskie okręty mają wziąć udział w operacji militarnej Rosji w Syrii.

Konaszenkow oświadczył natomiast, że grupa okrętów z lotniskowcem Admirał Kuzniecow dysponuje pełnym zaopatrzeniem niezbędnym do realizowania zadań.

Jednocześnie powiedział - jak informuje Associated Press - że choć nie było planów uzupełniania paliwa przez lotniskowiec w Ceucie, brano pod uwagę, że niektóre jednostki z eskorty mogłyby - po uzgodnieniu ze stroną hiszpańską - zawinąć do tego portu.

"Dziś przedstawiciele hiszpańskiego kierownictwa poinformowali, że z powodu presji wywieranej na nich przez USA i NATO wejście rosyjskich okrętów do portu w Ceucie nie jest celowe. Ta sytuacja w żaden sposób nie wpływa na plan rejsu grupy okrętów z lotniskowcem po zatwierdzonej trasie" - powiedział.

"El Pais" przypomniał, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził obawy, iż grupa tych rosyjskich okrętów może zostać użyta, by przeprowadzać jeszcze więcej nalotów na cywilów w Aleppo w Syrii. "Do każdego narodu należy decyzja, czy te okręty mogą zaopatrywać się i tankować w różnych portach na trasie w kierunku wschodniej części Morza Śródziemnego" - dodał szef NATO.

Od kiedy flotylla - w której skład oprócz lotniskowca wchodzi też m.in. krążownik rakietowy Piotr Wielki - kilka dni temu wypłynęła z portu w Siewieromorsku, nad Morzem Barentsa, NATO nie traci jej z oczu. Grupę zbliżającą się do Morza Śródziemnego śledzi Stały Zespół Okrętów NATO SNMG-1. Według "El Pais" rosyjska flotylla we wtorek wieczorem była obok Cieśniny Gibraltarskiej.

Gazeta odnotowuje, że rosyjska flota jest częstym klientem portu w Ceucie. Od 2011 roku przycumowało tam ponad 60 rosyjskich okrętów, co korzystnie wpłynęło na lokalną gospodarkę.

Konserwatywny dziennik "ABC" przypomina, że ani Ceuta, ani druga hiszpańska enklawa w Maroku - Melilla - nie są objęte ochroną NATO w ramach traktatów podpisanych przez Hiszpanię i Sojusz.

Rzecznik hiszpańskiego MSZ wyjaśnił, że każdy przypadek dotyczący postoju w Ceucie jest badany indywidualnie, w zależności od typu okrętu i sytuacji dotyczącej bezpieczeństwa. Jak zaznaczył, decyzje te zawsze są przejrzyste i przekazywane sojusznikom.

Tym razem zgoda Madrytu na uzupełnienie paliwa przez rosyjskie okręty w Ceucie wywołała polemikę m.in. w Parlamencie Europejskim. "Hiszpania w ub. tygodniu podpisała deklarację UE ws. zbrodni wojennych Rosji w Aleppo, a dziś pomaga zaopatrywać się flocie, która jest w drodze, by popełnić więcej okrucieństw. Na serio?" - napisał na Twitterze szef liberałów w PE Guy Verhofstadt.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33562,00 $ tona -2,61% 7 maj
 Cynk 2973,00 $ tona 1,82% 7 maj
 Aluminium 2518,00 $ tona 1,70% 7 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.