• <

15 lat temu podniesiono banderę na ORP Gen. T. Kościuszko

jk

13.06.2017 10:05 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie 15 lat temu podniesiono banderę na ORP Gen. T. Kościuszko
15 lat temu podniesiono banderę na ORP Gen. T. Kościuszko - GospodarkaMorska.pl

100 tysięcy mil morskich żeglugi, ponad 600 dni w morzu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych – to zasadniczy bilans działań fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko. Dzisiaj, (13 czerwca) załoga fregaty rakietowej obchodzi przypadającą na 28 czerwca, 15 rocznicę podniesienia biało-czerwonej bandery na tym okręcie.

Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto ceremonią uroczystego podniesienia bandery, proporca i wielkiej gali banderowej. W uroczystości rocznicowej oprócz załogi, byłych dowódców okrętu oraz zaproszonych gości uczestniczyli m.in. szef sztabu 3. Flotylli Okrętów, kmdr Wojciech Sowa oraz dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych, kmdr Tomasz Czapczyński, którzy podziękowali załodze za dotychczasową służbę pod polską banderą.

„Mam nadzieję, że dalsza służba na pokładzie ORP Gen. T. Kościuszko przyniesie obecnej załodze wiele zadowolenia oraz spełnienia marzeń zawodowych i osobistych. Jestem przekonany, że dzięki wspólnej ciężkiej pracy, szkoleniu załogi i odrobinie marynarskiego szczęścia, nasz okręt będzie jeszcze wielokrotnie z dumą prezentować biało – czerwoną banderę na morzach i oceanach świata, wykonując na najwyższym poziomie postawione zadania” – podkreślił dowódca okrętu, kmdr por. Maciej Matuszewski.

28 czerwca 2002 roku w bazie Marynarki Wojennej USA w San Diego po raz pierwszy na fregacie o numerze burtowym 273 podniesiono biało-czerwoną banderę. Od tego dnia okręt wszedł w skład sił uderzeniowych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Pierwsza załoga dowodzona przez kmdr. por. Krzysztofa Maćkowiaka przeszła czteromiesięczne szkolenie w Stanach Zjednoczonych obejmujące między innymi próby morskie na wodach Pacyfiku i Oceanu Atlantyckiego. Już podczas przejścia do macierzystego portu jednostka zdała pierwszy egzamin morski udzielając pomocy poszkodowanemu kutrowi rybackiemu u wybrzeży Panamy. 27 września 2002 roku fregata rakietowa o numerze burtowym 273 zacumowała w Bazie Morskiej w Gdyni Oksywiu. Niespełna miesiąc później, 25 października 2002 roku, podczas ceremonii chrztu okręt otrzymał imię ORP Generał Tadeusz Kościuszko.

Podczas 15-letniej służby w polskiej Marynarce Wojennej okręt brał udział w największych ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych. Przeszedł szkolenie w FOST (ang. Flag Officers Sea Training) – ośrodku szkolenia okrętowego Royal Navy w Plymouth. W 2005 roku reprezentował polską Marynarkę Wojenną w obchodach 200. rocznicy bitwy pod Trafalgarem. W 2007 roku był jednym z flagowych okrętów manewrów NATO – NOBLE MARINER 07. Dwukrotnie wziął udział w największych na Bałtyku manewrach międzynarodowych BALTOPS. Uczestniczył w serii ćwiczeń typu Passex, m.in. z flagowym okrętem Royal Navy HMS „Bulwark” oraz z fregatami USS Carr (US Navy) i FNS „De Grasse” (francuska MW), a także w ćwiczeniach z samolotem wczesnego ostrzegania typu Awacs. W 2016 roku załoga ORP Gen. T. Kościuszko wraz z komponentem lotniczym (śmigłowiec SH-2G) oraz pododdziałem wojsk specjalnych uczestniczyła w misji w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 2 (SNMG 2). Jednym z jego głównych zadań było przeciwdziałanie nielegalnemu przemytowi ludzi i sprzętu techniki wojskowej drogą morską.

Fregata ORP „Gen. T. Kościuszko” to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym opierające się na systemach zwalczania okrętów podwodnych i jednych z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu opiera się na rakietach typu Standard SM-1. Z pokładu ORP Gen. T. Kościuszko operują śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych typu SH-2G, które znacznie poszerzające możliwości fregaty w walce z okrętami podwodnymi, a także w patrolowaniu akwenów morskich, walce z piractwem i terroryzmem oraz nielegalnym przemytem. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i prowadzenia działań walki radioelektronicznej.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.