• <
smartre_2023

ORP Pułaski wrócił do domu

ew

12.11.2020 21:47 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

ORP Pułaski wrócił do domu - GospodarkaMorska.pl
fot. mł. chor. mar. Karol Sztonder / 3. FO

Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski powróciła do Gdyni. Jednostka gdyńskiej Flotylli reprezentowała Polską Marynarkę Wojenną w ćwiczeniu „ORCA" na wodach Oceanu Atlantyckiego.

We wtorek, 10 listopada fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski wróciła do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni. Jednostka reprezentowała polską Marynarkę Wojenną w ćwiczeniu pod kryptonimem „ORCA" na wodach Oceanu Atlantyckiego.

Organizatorem ćwiczenia, które odbyło się od 4 do 6 listopada u wybrzeży Brestu, była francuska Marynarka Wojenna. W międzynarodowym ćwiczeniu pod kryptonimem „ORCA", oprócz okrętów i lotnictwa Marynarki Wojennej Francji, wzięły udział także okręty państw sojuszniczych Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Polski oraz wchodzące w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group 1) okręty Marynarki Wojennej Portugalii, Kanady i Belgii.

Podczas szkolenia na morzu okręty stanęły w obliczu różnorodnych i złożonych symulowanych zagrożeń związanych z działalnością okrętów podwodnych i lotnictwa. Głównym celem ćwiczenia było doskonalenie poziomu wyszkolenia sił sojuszu w aspekcie prowadzenia jednych z trudniejszych operacji na morskim teatrze działań - zwalczania okrętów podwodnych.

Siły zdolne do prowadzenia skutecznego poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych mają kluczowe znaczenie dla utrzymania bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych w sytuacjach kryzysowych, ponieważ okręt podwodny to jeden z najefektywniejszych środków bojowych na morzu. Zapewnia skrytość działania i może być wykorzystany do szerokiego spektrum zadań: rozpoznania, operacji uderzeniowych oraz przerywania i tworzenia blokad. Autonomiczność i nieograniczona dzielność umożliwia jego wykorzystanie w dużej odległości od macierzystych baz. Jeden okręt podwodny może skutecznie sparaliżować funkcjonowanie dużego portu lub zaangażować do działań znaczne siły okrętowe i lotnicze.

Przeznaczenie fregat rakietowych Oliver Hazard Perry

Głównym przeznaczeniem fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, zwalczanie okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów, osłona własnych okrętów i statków oraz ich zespołów, patrolowanie i osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczanie celów powietrznych na dużych i średnich dystansach. Jednostki są przygotowane do prowadzenia operacji reagowania kryzysowego, zapobiegania konfliktom lokalnym i przeciwdziałania atakom terrorystycznym.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.